Dzwonek karpacki - Campanula carpatica

2020-07-16 15:54

Dzwonek karpacki jest byliną z rodziny dzwonkowatych Campanulaceae, pochodzi z Europy i Bliskiego Wschodu. Jego naturalne stanowiska znajdują się w Karpatach, przeważnie jednak poza granicami Polski.

Dzwonek karpacki
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Dzwonek karpacki

Dzwonek karpacki kwitnie od lipca do września. Kwiaty są lazurowoniebieskie, osadzone na wyprostowanych szypułkach pojedynczo lub po kilka, osiągają 3 cm średnicy.Dzwonek karpacki dobrze rośnie na glebach suchych, średnio wilgotnych i przepuszczalnych. Lubi glebę dobrze zdrenowaną. Stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste. Po kwitnieniu należy ściąć pędy blisko powierzchni ziemi – w ciągu dwóch tygodni odrosną nowe i roślina zakwitnie ponownie. Jest to gatunek silnie rosnący o krzaczastym pokroju, osiąga 20–40 cm wysokości. Łodygi są wiotkie, proste lub pokładające się, rozgałęzione, silnie ulistnione.

Dzwonek karpacki najlepiej wygląda na rabatach oraz ogródkach skalnych. Szczególnie dobrze rośnie na murkach, w szczelinach pomiędzy kamieniami, gdzie ziemia pozostaje umiarkowanie wilgotna i chłodna. Nadaje się również do sadzenia w pojemnikach.Rozmnaża się go przez nasiona, które wcześniej należy przemrozić. Wysiewa się je od grudnia do marca. Można też rozmnażać przez sadzonki sporządzane od lutego do kwietnia.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VII - IX
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 20 cm - 40 cm
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój kępiasty
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu