Dzwonek pokrzywolistny - Campanula trachelium

2020-07-16 15:54

Dzwonek pokrzywolistny swoje korzenie ma w Azji oraz Europie, można spotkać go w Północnej części Afryki, a także w :Polsce. Należy do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae).

Dzwonek pokrzywolistny
Autor: www.gettyimages.com Dzwonek pokrzywolistny

Spis treści

  1. Dzwonek pokrzywolistny - opis
  2. Dzwonek pokrzywolistny - warunki uprawy i pielęgnacja
  3. Dzwonek pokrzywolistny - zastosowanie

Dzwonek pokrzywolistny - opis

Dzwonek pokrzywolistny ma kępiasty, wzniesiony pokrój. Przeważnie osiąga od 50 do 100 cm wysokości. Łodyga o kształcie ostrokanciastym, pojedyncza i lekko owłosiona. Liście są bardzo podobne do liści pokrzywy, podwójnie piłkowane w kolorze ciemnozielonym. Okres kwitnienia dzwonka pokrzywolistnego przypada od czerwca do lipca. Kwiaty przeważnie zebrane po 2-3 w kątach liści, są wąskodzwonkowate, mają kolor niebieskofioletowy. Kwiaty swoim wyglądem przyciągają owady, zwłaszcza trzmiele i motyle. Znane są odmiany o kwiatach białych. Późnym latem na roślinie pojawiają się owoce - owłosione torebki, wewnątrz których znajdują się nasiona.

>> Przeczytaj też: Dzwonki – gatunki dzwonków, uprawa i zastosowanie dzwonków w ogrodzie

Dzwonek pokrzywolistny - warunki uprawy i pielęgnacja

Dzwonek pokrzywolistny nie ma dużych wymagań uprawowych. Najlepiej rośnie w miejscu o lekkim zacienieniu. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne, dość przewiewne i lekko wilgotne. Typowa ziemia ogrodnicza będzie dla niego odpowiednia. Roślina jest w pełni mrozoodporna, dlatego z powodzeniem można uprawiać ją w naszym kraju.  Niestety, dzwonek pokrzywolistny bywa atakowany przez ślimaki oraz chorobę jaką jest rdza.

Dzwonek pokrzywolistny to roślina, która nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Roślina dość łatwo rozmnaża się przez nasiona przenoszone przez wiatr. Można rozmnożyć ją także przez podział rozrośniętej kępy.

Dzwonek pokrzywolistny - zastosowanie

Dzwonek pokrzywolistny to znakomita roślina na rabaty bylinowe oraz jako uzupełnienie rabat jednorocznych. Nadaje ogrodom naturalistyczny charakter. Często wykorzystywana jest także w zieleni miejskiej do obsadzania skwerów lub parków.

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 5 cm - 10 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Pokrój kępiasty
Barwa kwiatów niebieskofioletowa