Ciemiernik czerwonawy - Helleborus purpurascens

2022-03-11 13:50

Ciemiernik czerwonawy pochodzi z Karpat Południowych oraz Wschodnich, a także z okolic Wyżyny Transylwańskiej. W Polsce w stanie dzikim roślina występuje tylko w Bieszczadach Zachodnich. Należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaeae).

Ciemiernik czerwonawy
Autor: www.gettyimages.com Ciemiernik czerwonawy

Spis treści

  1. Ciemiernik czerwonawy - opis
  2. Ciemiernik czerwonawy - warunki uprawy
  3. Ciemiernik czerwonawy - pielęgnacja
  4. Ciemiernik czerwonawy - zastosowanie

Ciemiernik czerwonawy - opis

Ciemiernik czerwonawy to długowieczna bylina o wzniesionym, zwartym pokroju, tworząca kłącze. Dorasta do 15-30 cm wysokości. Liście odziomkowe mają długie ogonki, blaszka liściowa jest dłoniasta i brzegiem piłkowana, ciemnozielona. Górne liście są siedzące, trójklapowe. Okres kwietnia ciemiernika czerwonawego trwa od marca do kwietnia. Dekoracyjne, czerwone kwiaty osadzone są na szczycie łodyg, mają zazwyczaj po 5 słupków i miseczkowy kształt. Okwiat jest w kolorze fioletowym, liliowym. Na początku lata na roślinie pojawią się owoce - mieszki zawierające czarne nasiona.

Ciemiernik czerwonawy - warunki uprawy

Ciemiernik czerwonawy lubi miejsca półcieniste, a nawet zupełnie ocienione i chłodne. Jednak musimy liczyć się z tym, że jeśli roślina nie będzie miała zupełnie dostępu do światła, wtedy będzie słabiej kwitnąć. Podłoże dla ciemiernika powinno być żyzne, przewiewne i wilgotne. Roślina jest dość odporna na wiosenne przymrozki, jednak mogą one wstrzymać wzrost kwiatów.

Ciemiernik czerwonawy - pielęgnacja

Ciemiernik bardzo lubi wzmacnianie kompostem, nawet coroczne. Starajmy się rabatę z tym gatunkiem regularnie podlewać. Zabiegi pielęgnacyjne wykonujmy w rękawiczkach, ponieważ sok powoduje podrażnienia skóry. Ciemiernik rozmnaża się przez wysiew nasion, a także przez podział kłączy na wiosnę.

Ciemiernik czerwonawy - zastosowanie

Ciemiernik czerwonawy z powodzeniem może być sadzony na skalniakach zlokalizowanych w miejscach półcienistych lub w okolicy oczek wodnych. Bardzo ładnie prezentuje się na tle zielonego trawnika. Ciemiernik może być pędzony w szklarni, dzięki temu kwiaty możemy uzyskać w okolicy grudnia.

Ciemiernik nie jest polecany do uprawy dla osób posiadających zwierzęta, gdyż cała roślina jest trująca (zawiera alkaloidy).

Poznaj inne gatunki ciemiernika:

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko zacienione
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko półcieniste
Termin kwitnienia III - IV
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 15 cm - 30 cm
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów bordowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój zwarty