Ciemiernik czerwonawy - Helleborus purpurascens

2022-03-11 13:50

Ciemiernik czerwonawy pochodzi z Karpat Południowych oraz Wschodnich, a także z okolic Wyżyny Transylwańskiej. W Polsce w stanie dzikim roślina występuje tylko w Bieszczadach Zachodnich. Należy do rodziny jaskrowatych (Ranunculaeae).

Ciemiernik czerwonawy
Autor: www.gettyimages.com Ciemiernik czerwonawy

Spis treści

  1. Ciemiernik czerwonawy - opis
  2. Ciemiernik czerwonawy - warunki uprawy
  3. Ciemiernik czerwonawy - pielęgnacja
  4. Ciemiernik czerwonawy - zastosowanie

Ciemiernik czerwonawy - opis

Ciemiernik czerwonawy to długowieczna bylina o wzniesionym, zwartym pokroju, tworząca kłącze. Dorasta do 15-30 cm wysokości. Liście odziomkowe mają długie ogonki, blaszka liściowa jest dłoniasta i brzegiem piłkowana, ciemnozielona. Górne liście są siedzące, trójklapowe. Okres kwietnia ciemiernika czerwonawego trwa od marca do kwietnia. Dekoracyjne, czerwone kwiaty osadzone są na szczycie łodyg, mają zazwyczaj po 5 słupków i miseczkowy kształt. Okwiat jest w kolorze fioletowym, liliowym. Na początku lata na roślinie pojawią się owoce - mieszki zawierające czarne nasiona.

Ciemiernik czerwonawy - warunki uprawy

Ciemiernik czerwonawy lubi miejsca półcieniste, a nawet zupełnie ocienione i chłodne. Jednak musimy liczyć się z tym, że jeśli roślina nie będzie miała zupełnie dostępu do światła, wtedy będzie słabiej kwitnąć. Podłoże dla ciemiernika powinno być żyzne, przewiewne i wilgotne. Roślina jest dość odporna na wiosenne przymrozki, jednak mogą one wstrzymać wzrost kwiatów.

Ciemiernik czerwonawy - pielęgnacja

Ciemiernik bardzo lubi wzmacnianie kompostem, nawet coroczne. Starajmy się rabatę z tym gatunkiem regularnie podlewać. Zabiegi pielęgnacyjne wykonujmy w rękawiczkach, ponieważ sok powoduje podrażnienia skóry. Ciemiernik rozmnaża się przez wysiew nasion, a także przez podział kłączy na wiosnę.

Ciemiernik czerwonawy - zastosowanie

Ciemiernik czerwonawy z powodzeniem może być sadzony na skalniakach zlokalizowanych w miejscach półcienistych lub w okolicy oczek wodnych. Bardzo ładnie prezentuje się na tle zielonego trawnika. Ciemiernik może być pędzony w szklarni, dzięki temu kwiaty możemy uzyskać w okolicy grudnia.

Ciemiernik nie jest polecany do uprawy dla osób posiadających zwierzęta, gdyż cała roślina jest trująca (zawiera alkaloidy).

Poznaj inne gatunki ciemiernika:

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko zacienione
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko półcieniste
Termin kwitnienia III - IV
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 15 cm - 30 cm
Podlewanie dużo
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Barwa kwiatów bordowa
Pokrój wzniesiony
Pokrój zwarty
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE