Ciemiernik biały - Helleborus niger

2021-04-14 12:00
Ciemiernik biały
Autor: Gettyimages Ciemiernik biały

Ciemiernik biały to bylina należąca do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae). W środowisku naturalnym występuje w środkowej i południowej Europie.

Ciemiernik biały ma wzniesiony pokrój, dorasta do 30 cm wysokości. Liście ciemiernika białego są grube, skórzaste, 7-9 dzielne, zimozielone, osadzone na dość długich ogonkach.

Największą ozdobą ciemiernika białego są kwiaty, które pojawiają się już zimą. Pojedynczy kwiat ma pięć białych działek kielicha i liczne pręciki o biało-żółtej barwie. Ciemiernik biały jest rośliną trującą. Kontakt z sokiem rośliny (np. przy zranieniu) może powodować alergie skórne i występowanie pęcherzy.

Ciemiernik biały lubi miejsca nieco zacienione, wolne od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Optymalne podłoże jest żyzne, gliniaste z dużą zawartością wapnia, umiarkowanie wilgotne. Roślina nie lubi przesadzania – wymaga długiego okresu wegetacji. Podczas suszy oraz w okresie zimowym zaleca się podlewanie. Nawożenie rzadkie – zwykle wystarczy 1-2 razy w roku. Ciemiernik biały dobrze reaguje na nawożenie organiczne.

Przed kwitnieniem warto usunąć część starszych liści, aby zapewnić kwiatom więcej światła. Ciemiernik biały można rozmnożyć przez podział karp (po kwitnieniu).

Ciemiernik biały warto sadzić pod koroną drzew i krzewów. To oryginalna roślina, która dekoruje ogród zimą i wczesną wiosną. Ciemiernik jest wykorzystywany także w ziołolecznictwie.

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Stanowisko zacienione
Wysokość 20 cm - 30 cm
Kategoria Byliny
Zimozielone Tak
Termin kwitnienia II - IV
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój wzniesiony
Najlepsze kwitnące byliny do ogrodu
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W maju w „M jak Mieszkanie” podajemy przepis na kuchnię – podsuwamy sprawdzone sposoby na zaaranżowanie funkcjonalnej i estetycznej strefy gotowania.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2022