Bodziszek łąkowy - Geranium pratense

2022-06-27 16:33

Bodziszek łąkowy korzenie ma w Europie oraz Azji. W naszym kraju można spotkać go w naturze w okolicach niżu. Jest także uprawiany jako roślina ozdobna. Należy do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae).

Bodziszek łąkowy
Autor: www.gettyimages.com Bodziszek łąkowy

Spis treści

  1. Bodziszek łąkowy - opis
  2. Bodziszek łąkowy - warunki uprawy
  3. Bodziszek łąkowy - pielęgnacja
  4. Bodziszek łąkowy - zastosowanie

Bodziszek łąkowy - opis

Bodziszek łąkowy to bylina tworząca dość krótkie kłącza. Ma wzniesiony, prosty pokrój. Osiąga od 50 do 80 cm wysokości. Liście są zielone, o kształcie nerkowatym, dłoniasto-dzielne. Liście odziomkowe są delikatne owłosione.

Okres kwitnienia bodziszka łąkowego przypada od czerwca do sierpnia. Kwiaty wyrastają na szczycie łodygi, po dwa. Składają się z pięciu płatków w kolorze fioletowym lub niebieskim. Obecne są w nim miodniki. Owocem są pięciodzielne rozłupnie, wewnątrz których znajdują się małe, ciemne nasiona. Roślina zapylana jest przez owady i bardzo szybko sama się rozsiewa.

Bodziszek łąkowy - warunki uprawy

Najbardziej wskazane stanowisko dla bodziszka to miejsce półcieniste i dość ciepłe. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne i wilgotne, bogate w azot. Roślina dobrze radzi sobie z krótkotrwałą suszą oraz mrozami. Nie jest atakowana przez choroby ani szkodniki.

Bodziszek łąkowy - pielęgnacja

Bodziszek łąkowy nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak z racji tego, że lubi podłoże bogate w azot, warto wzmacniać glebę nawozem mineralnym o zwiększonej zawartości azotu. Choć lubi wilgoć, to źle rośnie na terenach zalewowych. Rozmnaża się przez wysiew nasion bądź wegetatywnie przez podział kłączy.

Bodziszek łąkowy - zastosowanie

Bodziszek łąkowy sprawdzi się jako roślina okrywowa. Dość szybko zarasta powierzchnię. Najlepiej prezentuje się posadzony w grupie. Nadaje nasadzeniom wiejski charakter.  Można go wykorzystać do tworzenia łąk kwietnych. Ze względu na dekoracyjne kwiaty jest ciekawym uzupełnieniem wiosennych rabat. Sprawdzi się również w uprawie pojemnikowej.

Bodziszek łąkowy wykorzystywany był w medycynie ludowej - dzięki zawartości garbników i różnych kwasów wykazywał działanie ściągające.

Poznaj inne gatunki bodziszków:

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 50 cm - 80 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wzniesiony
Pokrój zwarty
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE