Bodziszek łąkowy - Geranium pratense

2022-06-27 16:33

Bodziszek łąkowy korzenie ma w Europie oraz Azji. W naszym kraju można spotkać go w naturze w okolicach niżu. Jest także uprawiany jako roślina ozdobna. Należy do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae).

Bodziszek łąkowy
Autor: www.gettyimages.com Bodziszek łąkowy

Spis treści

  1. Bodziszek łąkowy - opis
  2. Bodziszek łąkowy - warunki uprawy
  3. Bodziszek łąkowy - pielęgnacja
  4. Bodziszek łąkowy - zastosowanie

Bodziszek łąkowy - opis

Bodziszek łąkowy to bylina tworząca dość krótkie kłącza. Ma wzniesiony, prosty pokrój. Osiąga od 50 do 80 cm wysokości. Liście są zielone, o kształcie nerkowatym, dłoniasto-dzielne. Liście odziomkowe są delikatne owłosione.

Okres kwitnienia bodziszka łąkowego przypada od czerwca do sierpnia. Kwiaty wyrastają na szczycie łodygi, po dwa. Składają się z pięciu płatków w kolorze fioletowym lub niebieskim. Obecne są w nim miodniki. Owocem są pięciodzielne rozłupnie, wewnątrz których znajdują się małe, ciemne nasiona. Roślina zapylana jest przez owady i bardzo szybko sama się rozsiewa.

Bodziszek łąkowy - warunki uprawy

Najbardziej wskazane stanowisko dla bodziszka to miejsce półcieniste i dość ciepłe. Podłoże powinno być umiarkowanie żyzne i wilgotne, bogate w azot. Roślina dobrze radzi sobie z krótkotrwałą suszą oraz mrozami. Nie jest atakowana przez choroby ani szkodniki.

Bodziszek łąkowy - pielęgnacja

Bodziszek łąkowy nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak z racji tego, że lubi podłoże bogate w azot, warto wzmacniać glebę nawozem mineralnym o zwiększonej zawartości azotu. Choć lubi wilgoć, to źle rośnie na terenach zalewowych. Rozmnaża się przez wysiew nasion bądź wegetatywnie przez podział kłączy.

Bodziszek łąkowy - zastosowanie

Bodziszek łąkowy sprawdzi się jako roślina okrywowa. Dość szybko zarasta powierzchnię. Najlepiej prezentuje się posadzony w grupie. Nadaje nasadzeniom wiejski charakter.  Można go wykorzystać do tworzenia łąk kwietnych. Ze względu na dekoracyjne kwiaty jest ciekawym uzupełnieniem wiosennych rabat. Sprawdzi się również w uprawie pojemnikowej.

Bodziszek łąkowy wykorzystywany był w medycynie ludowej - dzięki zawartości garbników i różnych kwasów wykazywał działanie ściągające.

Poznaj inne gatunki bodziszków:

Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Byliny
Zimozielone Nie
Wysokość 50 cm - 80 cm
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój wzniesiony
Pokrój zwarty