Bodziszek himalajski - Geranium himalayense

2022-04-13 14:36

Bodziszek himalajski prawdopodobnie pochodzi z Azji. W Polsce można go spotkać w ogrodach prywatnych oraz w zieleni miejskiej. Należy do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae).

Bodziszek himalajski
Autor: www.thinkstockphotos.com Bodziszek himalajski

Spis treści

  1. Bodziszek himalajski - opis
  2. Bodziszek himalajski - warunki uprawy
  3. Bodziszek himalajski - pielęgnacja
  4. Bodziszek himalajski - zastosowanie

Bodziszek himalajski - opis

Bodziszek himalajski ma wzniesiony, lekko płożący się pokrój. Z czasem ładnie się krzewi, tworząc kępy. Nie osiąga dużych rozmiarów, najczęściej dorasta do 30-40 cm wysokości. Liście są bardzo ładne, ciemnozielone. Okres kwitnienia rośliny trwa od czerwca do lipca. Często dochodzi do powtórzenia kwitnienia we wrześniu. Kwiaty są średniej wielkości, najczęściej w kolorze fioletowym lub niebieskofioletowym, pięciopłatkowe. Owocem jest rozłupnia, która pęka na kilka rozłupek. Nasiona bardzo często same się rozsiewają.Ciekawe odmiana to 'Johnson Blue' o kwiatach w kolorze niebieskofioletowym.

Bodziszek himalajski - warunki uprawy

Bodziszek himalajski najlepiej sadzić w miejscach słonecznych lub półcienistych. Bylina nie ma wysokich wymagań co do podłoża. Polecana dla początkujących ogrodników. Gleba powinna być średnio żyzna, ale dość lekka i przewiewna. Zastoiska wodne szybko mogą prowadzić do chorób grzybowych. Bodziszek himalajski dobrze znosi suszę i jest odporny na mróz.

Bodziszek himalajski - pielęgnacja

Bodziszek himalajski nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Z powodzeniem radzi sobie bez nawożenia. Podczas całego okresu wegetacji pamiętajmy o regularnym i umiarkowanym podlewaniu. Roślinę można rozmnażać z nasion, bardzo często już sama rozmnaża się w taki sposób. Inna metoda to wegetatywna przez podział rośliny.

Bodziszek himalajski - zastosowanie

Bodziszek himalajski doskonale nadaje się na rabaty bylinowe i obwódki. Pasuje także do ogrodów skalnych i brzegów oczek wodnych. Roślinę z powodzeniem można uprawiać w pojemniku. Ładnie się rozrasta i może być ozdobą balustrady czy też schodów. Nadaje się także na kwiat cięty, ponieważ długo utrzymuje się w wazonie w stanie nienaruszonym.

Poznaj inne gatunki bodziszków:

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Wysokość 30 cm - 40 cm
Kategoria Byliny
Termin kwitnienia VI - VII
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój kępiasty
Pokrój lekko płożący
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE