Pelargonia kaskadowa (pelatatum) – uprawa, jak dbać, zimowanie, choroby. Czego nie lubi pelargonia?

2024-05-24 15:43

Pelargonia kaskadowa (pelatatum) to prawdziwa gwiazda wiosennych i letnich balkonów. Jej piękne opadające pędy z kolorowymi kwiatami doskonale prezentują się w wiszących kwietnikach i skrzynkach balkonowych. Jak dbać o pelargonię kaskadową, by móc cieszyć się bujnym kwieciem jak najdłużej? Oto wszystko, co należy wiedzieć o hodowli pelatatum!

Spis treści

  1. Pelargonia kaskadowa (pelatatum) – charakterystyka
  2. Kiedy zakwita pelargonia kaskadowa?
  3. Pelargonia kaskadowa (pelatatum) – uprawa, wymagania
  4. Pelargonia kaskadowa (pelatatum) – stanowisko
  5. Pelargonia kaskadowa (pelatatum) – podłoże
  6. Pelargonia kaskadowa (pelatatum) – podlewanie
  7. Pelargonia kaskadowa (pelatatum) – nawożenie
  8. Pelargonia kaskadowa (pelatatum) – zimowanie
  9. Pelargonia kaskadowa (pelatatum) – przesadzanie
  10. Pelargonia kaskadowa (pelatatum) – choroby i szkodniki
  11. Pelargonia kaskadowa. Zdjęcia
  12. Pelargonie - jak sadzić, uprawa, pielęgnacja. Gatunki pelargonii

Pelargonia kaskadowa (pelatatum) – charakterystyka

Pelargonia kaskadowa (pelatatum) to odmiana hybrydowa, która powstała z połączenia gatunków pelargonii bluszczolistnych i rabatowych. Pelargonia pelatatum charakteryzuje się zwisłym pokrojem – płożące łodygi pokryte mięsistymi pięcioklapowymi liśćmi i różnobarwnymi kwiatami osiągają długość nawet 1.5 m! Pelargonia kaskadowa nie jest zbyt wysoka – w sprzyjających warunkach dorasta do wysokości ok. 30 cm.

Pelargonia kaskadowa od odmian rabatowych różni się przede wszystkim pokrojem (pelargonie rabatowe rosną wzwyż), chociaż warto też wspomnieć o mechanizmie samooczyszczania, w który wyposażona zostały gatunki o zwisającym pokroju.

Pelargonia rabatowa nie ma możliwości samoczynnego usuwania zwiędłych kwiatostanów, dlatego uprawiając je, należy regularnie usuwać przekwitłe kwiaty. Gatunki płożące i zwisające, a więc i pelargonia kaskadowa same usuwają zwiędłe pąki kwiatów, które po prostu odpadają.

Kiedy zakwita pelargonia kaskadowa?

Pelargonia kaskadowa (pelatatum) zakwita już w kwietniu i swoimi pięknymi kwiatostanami cieszy oczy aż do października. Kwiaty pelargonii pelatatum wyglądem przypominają gwiazdki o średnicy ok. 4 cm. Najczęściej są one koloru białego, różowego, czerwonego i fioletowego, chociaż można znaleźć odmiany o kwiatach dwubarwnych.

Pelargonia kaskadowa (pelatatum) – uprawa, wymagania

Pelargonia kaskadowa (pelatatum) nie jest rośliną bardzo wymagającą, ale jeśli nie zapewnimy jej odpowiednich warunków, może nie wypuścić pąków kwiatowych. Gatunek pelatatum pochodzi z Afryki Południowej i lubi klimat charakterystyczny dla sawanny, a więc duże nasłonecznienie, okresowe przesuszenie (ale niezbyt częste), obfite nawadnianie, a także różnice temperatur między dniem a nocą.

Dużo bardziej sprzyjaj jej klimat panujący na balkonie czy tarasie niż w pomieszczeniu (jeśli szukamy pelargonii do hodowli w domu, a nie na balkonie, wybierzmy pelargonię angielską, która dużo lepiej czuje się w czterech ścianach).

Pelargonia kaskadowa (pelatatum) – stanowisko

Pelargonia kaskadowa lubi jasne stanowiska, dlatego świetnie rośnie na balkonach południowych i zachodnich. Oprócz dziennej dawki światła, pelargonia kaskadowa potrzebuje odpowiedniej temperatury – najlepsza to ok. 25 cm, ale lekkie i krótkotrwałe przymrozki też jej nie zaszkodzą.

Pelargonia kaskadowa (pelatatum) – podłoże

W sklepach ogrodniczych możemy kupić specjalnie przygotowaną mieszankę ziemi do pelargonii. A jeśli chcemy podłoże przygotować samodzielnie, należy pamiętać, że pelargonia kaskadowa lubi przepuszczalne i próchnicze (ewentualnie torfowe) podłoże. Ziemia musi z jednej strony trzymać optymalny poziom wilgotności, a z drugiej – zapewnić wodzie swobodny odpływ. Dlatego ważne jest również to, by podczas przesadzania pelargonii wysypać na dno doniczki warstwę drenażu, np. keramzytu lub perlitu.

Pelargonia kaskadowa (pelatatum)
Autor: materiał prasowy Pelargonium for Europe Pelargonia kaskadowa (pelatatum)

Pelargonia kaskadowa (pelatatum) – podlewanie

Pelargonia kaskadowa poradzi sobie z okazjonalnym przesuszeniem, ale jeśli będzie długo stać w wodzie, jej korzenie mogą zacząć gnić, a na liściach i kwiatach może pojawić się grzyb.

Pelargonia kaskadowa lubi regularne podlewanie – zwłaszcza latem, gdy upały szybko wysuszają ziemię. Zanim zdecydujemy się na ponowne podlanie pelargonii, należy sprawdzić palcem górną warstwę podłoża – jeśli jest sucha, pelargonię można podlać. Jeśli wciąż jest wilgotna – należy wstrzymać się z nawodnieniem rośliny. Dolna część podłoża powinna być zawsze lekko wilgotna.

Pelargonia kaskadowa (pelatatum) – nawożenie

W okresie największego kwitnienia, a więc od kwietnia do sierpnia należy regularnie nawozić pelargonię kaskadową. Najlepiej raz na tydzień specjalnym nawozem do pelargonii lub nawozem do roślin kwitnących (o zwiększonym stężeniu potasu, który sprzyja kwitnieniu).

UWAGA: Należy unikać zasilania pelargonii dużymi dawkami azotu, ponieważ może to doprowadzić do nadmiernego rozrostu liści i zahamowania kwitnienia.

Pelargonia kaskadowa (pelatatum) – zimowanie

Pelargonię kaskadową warto zabrać do domu, gdy zaczną się jesienne przymrozki i deszcze. By przygotować pelargonię kaskadową do zimowania, należy ją odrobinę skrócić, usunąć wszystkie pożółkłe liście i wyschnięte pędy.

Następnie roślinę należy umieścić w jasnym pomieszczeniu, w którym panuje temperatura ok. 5-8 stopni C (minimalna temperatura to 3, maksymalna 10 stopni). Zimą należy zaprzestać nawożenia i podlewać okazjonalnie (tak, by nie przesuszyć rośliny).

Pelargonia kaskadowa (pelatatum) – przesadzanie

Pelargonia kaskadowa nadaje się do przesadzenia, gdy korzenie zaczynają wystawać z otworów w doniczce. Roślinę najlepiej przesadzić, gdy jest w stanie spoczynku (jeszcze przed kwitnieniem), a więc na przełomie lutego i marca. Pelargonię przenosimy wtedy do cieplejszego miejsca i przesadzamy do świeżej ziemi (pamiętajmy o warstwie drenażu).

Możemy roślinę wtedy odrobinę przyciąć, by pobudzić jej wzrost i pozbyć się wyschniętych pędów. Nowa doniczka powinna być nieco większa od poprzedniej, tak, by korzenie mogły się w niej swobodnie zmieścić.

Pelargonia kaskadowa (pelatatum) – choroby i szkodniki

Pelargonia pelatatum najczęściej zapada na choroby grzybowe, spowodowane zbyt dużą wilgotnością podłoża. Przykładem jest zgorzel zgnilakowa, którą możemy rozpoznać po brązowych końcach sadzonek i korzeni. Czasem zgnilizna rozprzestrzenia się na górne partie rośliny.

Poradzić sobie ze zgorzelą zgnilakową możemy przez usunięcie chorych sadzonek i przesadzenie ich do świeżego podłoża. Należy też przez chwilę wstrzymać się z podlewaniem.

Kiedy liście i pędy pelargonii kaskadowej pokrywają się szarym, lepkim w dotyku nalotem, może to oznaczać, że roślina została zainfekowana przez szarą pleśń. Należy wtedy usunąć chore egzemplarze, postawić roślinkę w przewiewnym miejscu i ograniczyć podlewanie oraz nawożenie (nawozy z dużym stężeniem azotu sprzyjają pojawieniu się szarej pleśni).

Uprawiając pelargonię kaskadową, możemy również spotkać się z takimi szkodnikami jak: mączliki, wełnowce i mszyce.

  • Mączliki to białe, drobne owady żerujące na spodnich częściach liści. By się ich pozbyć, należy usunąć zainfekowane liście i dobrze opłukać całą roślinę.
  • Mszyce zdradzają swoją obecność m.in. przez lepkie pędy i żółknące, zwinięte liście. Pozbyć się mszyc możemy domowymi sposobami (roztwór szarego mydła, wyciąg z pokrzywy, opryski z wody po ugotowanych ziemniakach) lub specjalistycznymi środkami chemicznymi.
  • Wełnowce zostawiają na liściach białe kuleczki przypominające watę. Najlepiej pozbyć się ich przy pomocy specjalnych preparatów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Pelargonia kaskadowa. Zdjęcia

Pelargonie - jak sadzić, uprawa, pielęgnacja. Gatunki pelargonii

#MuratorOgroduje: Jak zaplanować sezon w ogrodzie? PREMIERA nowego cyklu!