Segregacja śmieci w domu nie będzie trudnością, jeśli ułatwimy sobie życie i wydzielimy we wnętrzu miejsce i pojemniki na odpady i śmieci. Jeśli wrzucimy wszystkie domowe śmieci do jednego worka, ich segregacja pod blokowym śmietnikiem będzie czasochłonna i niebyt przyjemna.

Segregowanie śmieci w domu: pomyśl o pojemnikach

W większości domów odpady i śmieci przechowujemy w koszach w kuchni. Pomyślmy o umieszczeniu na przykład w szafce w kuchni pojemników, które ułatwią późniejszą segregację. Warto ustawić oddzielne pojemniki na odpady ulegające biodegradacji oraz zmieszane, a także kolejny na śmieci stałe – czyli na przykład papier, plastik, szkło. Późniejsza segregacja śmieci do dużych pojemników będzie już tylko formalnością.

Pamiętajmy, że niektóre śmieci trzeba przed wyrzuceniem odpowiednio „przygotować”. Opakowania możemy odpowiednio oczyścić – np. plastikowy pojemnik po jogurcie warto przepłukać wodą. Makulatura nie powinna być zatłuszczona i  zabrudzona – jeśli taka jest umieśćmy ją w pojemniku na odpady zmieszane.

Czyste i suche surowce są nie tylko dużo bardziej wartościowe z uwagi na możliwość ich ponownego przetworzenia, ale przede wszystkim są bezzapachowe, więc nie trzeba ich codziennie wyrzucać. Odpady organiczne, takie jak resztki jedzenia, fusy od kawy czy herbaty, ze względów estetycznych i higienicznych należy wyrzucać codziennie.

Jeśli mieszkamy w domku jednorodzinnym warto przemyśleć kwestię wybudowania  kompostownika i w nim utylizować te odpadki.