Remont przedpokoju: kosztorys i porady eksperta. Sposoby na tani remont!

2023-04-18 16:32

Przedpokój jest wizytówką mieszkania. Remont przedpokoju powinien kłaść nacisk na funkcjonalność wnętrza - więc nasze porady i kosztorys remontowy przedpokoju na pewno Ci się przydadzą! Remont bez błędów - poradnik.

Przedpokój
Autor: Małgorzata Tenczyńska-Korluk/serwis prasowy AQForm Projekt wnetrza: FABRYK ART.

Spis treści

 1. Remont przedpokoju: kolejność prac
 2. Remont przedpokoju: pomysł na ściany
 3. Remont przedpokoju: jaka podłoga?
 4. Remont przedpokoju: oświetlenie w przedpokoju
 5. Remont przedpokoju: kompaktowe rozwiązania
 6. Remont przedpokoju: kosztorys i orientacyjny cennik usług
 7. Remont przedpokoju: drzwi wejściowe
 8. Remont przedpokoju: dobre przechowywanie
 9.  Urządzamy przedpokój: INSPIRACJE
 10. Galerie zdjęć: wystrój przedpokoju

Remont przedpokoju warto dobrze zaplanować, aby uniknąć dodatkowych, nieprzewidzianych kosztów oraz nieładnego efektu wizualnego. Pamiętajmy, aby remontując przedpokój uwzględnić funkcjonalność tego pomieszczenia. Zaczynając remont przedpokoju, określ swoje potrzeby. Zrób listę wyposażenia, które chciałabyś zmieścić w przedpokoju.  Planujesz chować tu wszystkie okrycia wierzchnie czy tylko sezonowe? Ile miejsca potrzebujesz na buty? Czy będzie w nim posłanie dla psa? Jeżeli masz mało miejsca, postaraj się z czegoś zrezygnować, bo nie ma nic gorszego niż zagracone wejście do domu. Zadbajmy, aby w przedpokoju znalazło się miejsce na powieszenie ubrań, schowanie butów - a jeśli mamy miejsce - wygodne siedzisko i ładny stolik. Robiąc remont przedpokoju, zadbaj o materiały - zwłaszcza na ścianach i podłodze. Korytarz to część mieszkania najbardziej narażona jest na zabrudzenia.

Remont przedpokoju: kolejność prac

Planując remont przedpokoju, zmierz dokładnie pomieszczenie. Dzięki temu dowiesz się m.in., jaką maksymalną głębokość może mieć szafka na buty lub jak duże płytki wybrać, by pasowały rozmiarem do szerokości podłogi w przedpokoju (bez konieczności ich przycinania). Spójrz z innej perspektywy na swój przedpokój. Może podczas remontu wystarczy przesunąć o 40 cm otwór drzwiowy, by w przedpokoju zmieściła się głębsza szafa albo regał na książki… Ustal cele, jakie chcesz osiągnać remontując przedpokoju. Zastanów się, co powinno się znaleźć w twoim przedpokoju. Do czego przedpokój ma ci służyć? Chcesz w nim przechowywać tylko sezonowe ubrania i buty, bo bardziej zależy ci na wygodnym siedzisku, lustrze, komodzie z lampką?

Sprawdź: jak zrobić siedzisko - porada architekta >>>

A może wolisz trzymać w przedpokoju odzież całoroczną, walizki, artykuły gospodarcze? W drugim przypadku niezbędna będzie pojemna szafa w przedpokoju, warto też rozważyć zabudowę wnęk. Remont i planowany zakres prac dostosuj do warunków swojego przedpokoju. Staraj się nie zagracić przedpokoju. Pamiętaj, że nie możesz się przez niego przeciskać. Potrzebujesz w przedpokoju ok. 100 cm na swobodne przejście. Jeśli przedpokój jest mały, ciasny, wybierz meble i akcesoria typu 3 w 1, np. siedzisko ze schowkiem na buty oraz wieszakiem na kurtki. Wybierz dobrą jakość materiałów wykończeniowych podczas odnawiania przedpokoju. W przedpokoju łatwo o zniszczenia. Naniesiony z zewnątrz piasek może porysować podłogę, a rower lub wózek dziecięcy – ubrudzić czy nawet uszkodzić ścianę. Kupując farbę i materiał na posadzkę w przedpokoju, zwróć uwagę, czy nadają się do holu. Powinny być odporne na zniszczenia, wilgoć i niekłopotliwe w pielęgnacji. Postaw sprawę jasno. Remont przedpokoju to dobra okazja do rozplanowania nowego oświetlenia, np. wpuszczenia lampek w podwieszany sufit, czy montażu kinkietu przy lustrze.

Sprawdź też: gniazdka i wyłączniki - planujemy instalację elektryczną w mieszkaniu >>>

Remont przedpokoju warto zacząć od rozmieszczenia punktów świetlnych i kontaktów. W dobrze urządzonym przedpokoju kable lamp stojących ukryte są za szafkami, a przewody zasilające kinkiety – w ścianach. A co z osprzętem? W większym przedpokoju sprawdzą się włączniki schodowe (polecane do montażu np. na początku i końcu korytarza). W ciemnym – podświetlane.

Remont przedpokoju: pomysł na ściany

Ściany w przedpokoju brudzą się bardzo szybko, zatem musimy zadbać o to, by faktura ścian była łatwa do utrzymaniu czystości. Dobrym rozwiązaniem do przedpokoju są tapety. Specjaliści polecają tapety lateksowe. Są dwu-, trzykrotnie grubsze niż zwykłe, ponadto łatwo się je kładzie, bo dodatek lateksu zabezpiecza przed rozciąganiem podczas klejenia. Lateksową tapetę można też zabezpieczyć laminowaniem.

Zobacz też: Malowanie boazerii, czyli jak odnowić boazerię >>>

W zależności od tego, jaki zamierzasz osiągnąć efekt, możesz zdecydować się na tynk do zrobienia ciekawej faktury ściennej. Postaw na silikonowy lub silikatowy, jeśli chcesz, by był zmywalny i nie płowiał. Z kolei tynki akrylowe charakteryzuje duża wytrzymałość na uderzenia.

Klinkier lub cegła. Ma wytrzymałość większą niż jakikolwiek tynk. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, plamy, ścieranie. Płytki imitujące kamień można wbrew pozorom szybko położyć (sprzedawane bywają w kaflach o dużych wymiarach, np. 33×50 cm). Większość płytek można pokryć specjalnym preparatem do impregnacji.

Remont przedpokoju: jaka podłoga?

Planujesz podczas remontu przedpokoju, zmianę podłogi? Jak powinna być podłoga w przedpokoju? Wytrzymała i łatwa w pielęgnacji – właśnie taka powinna być posadzka w przedpokoju. Spośród płytek radzimy wybrać te z klasą ścieralności 4–5 oraz z powłoką antypoślizgową R9. Odporne na ścieranie panele laminowane rozpoznasz po oznaczeniach AC4 i AC5. Idealnie, jeśli panele, które chcesz mieć w przedpokoju byłyby przy okazji wodoszczelne. Wolisz podłogi drewniane? Rozejrzyj się za gatunkami twardymi (według skali Brinella). Godne uwagi są jatobe, sukupira, merbau, bambus, wenge, orzech, dąb. Bez względu na rodzaj posadzki zwróć uwagę na jej grubość. Podłoga po montażu, wraz z warstwą podkładową, musi znajdować się na jednej linii z sąsiadującą posadzką np. w pokoju dziennym. Drewno na podłodze w przedpokoju - może być lite lub klejone. Jeśli nie chcesz, by jego wierzchnia warstwa szybko uległa zarysowaniom, kup na podłogę w przedpokoju deski utwardzone lakierem (niektóre produkty mają nawet 7 warstw). Przy wejściu połóż ochronną matę. Zwróć uwagę na połączenie posadzki ze ścianą. Nie zapomnij o listwach przypodłogowych. Specjaliści polecają do przedpokoju także parkiet przemysłowy, długie wąskie deseczki, układane na boku ściśle jedna obok drugiej – tą metodą powstawały niegdyś tylko podłogi w fabrykach.

Panele w przedpokoju - ich dużą zaletą jest szybkość i łatwość montażu (najczęściej bezklejowy, na pióro-wpust). Zanim położysz panele, odczekaj 24–48 godzin, by dostosowały się do warunków panujących w domu (temperatury, wilgotności). W jakim kierunku powinny biec? Prostopadle do drzwi wejściowych, jeśli przedpokój ma się wydawać dłuższy. Równolegle, jeśli chcesz by twój przedpokoju miał być optycznie szerszy. Chcesz, by łączenia były mało widoczne? Zamontuj deski „wzdłuż światła” wpadającego przez okno lub drzwi. Do przedpokoju nadają się też panele winylowe. Są bardziej elastyczne niż laminat, odporne na wilgoć, uderzenia i ciche.

Sprawdź też: wybieramy płytki gresowe >>>

Płytki w przedpokoju - powinny być gładkie, by w zagłębieniach nie gromadził się brud i kurz. Połącz je fugą dobrej jakości, odporną na wilgoć i wykruszenia. Spoinowanie zrób na sam koniec – gdy opadnie pył remontowy, który lubi wnikać w fugę.

Remont przedpokoju: oświetlenie w przedpokoju

W przedpokoju nie sprawdzi się raczej wisząca lampa, nawet wyposażona w żarówkę o dużej mocy. Chyba że dobierzemy do niej oświetlenie dodatkowe, najlepiej wielopunktowe. Duże lustro i jasne oświetlenie to sposób na przestronny pokój.

Remont przedpokoju: kompaktowe rozwiązania

Do przedpokoju poszukaj kompaktowych rozwiązań. W przedpokoju z reguły mamy niewiele miejsca, dlatego warto go urządzić sprzętami typu 2 w 1, a nawet 3 w 1. W sklepach znajdziemy siedziska do zakładania butów, które jednocześnie są schowkiem na obuwie, wieszaki na okrycia wierzchnie połączone z półkami. Lampy z kolei powinny dobrze oświetlać lustro, a także wnętrza szaf czy szafek, tak by łatwo było w nich odnaleźć potrzebną rzecz.

Remont przedpokoju: kosztorys i orientacyjny cennik usług

Jak zrobić remont przedpokoju? Przeczytaj nasze porady i sprawdź kosztorys. Hol jest wizytówką mieszkania, dlatego warto podczas remontu zwrócić uwagę na kilka szczegółów, by był ładny i dobrze spełniał swoją użytkową funkcję. Podajemy orientacyjny cennik usług podstawowych prac związanych z remontem przedpokoju.

 • gładź - 36-52 zł/m²
 • montaż sufitu podwieszanego jednopoziomowego 50-113 zł/m²
 • malowanie ścian na biało jednokrotne - 6-10 zł/m²
 • malowanie ścian na kolor jednokrotne - 7-11 zł/m²
 • tapetowanie - 13-53 zł/m²
 • wyburzenie ścian z cegły - 189-253 zł/m²
 • postawienie ścianki działowej z płyty g-k- 82-107 zł/m²
 • montaż gniazd i łączników -  25-38 zł/szt.
 • położenie kabla elektrycznego - 13-26 zł/mb
 • montaż lamp stropowych i kinkietów - 64-129 zł/szt.
 • układanie parkietu  - 39-50 zł/m²
 • układanie paneli - 21-53 zł/m²
 • cyklinowanie - 25-33 zł/m²
 • montaż listw podłogowych - 5-21zł/m²
 • układanie gresu 62-124 zł/ m²
 • fugowanie 7-12 zł/ m²

Remont przedpokoju: drzwi wejściowe

Jeśli myślisz o wymianie drzwi wejściowych do mieszkania, pamiętaj, że przed podjęciem działań warto upewnić się u administratora budynku, czy możemy indywidualnie wymienić drzwi do lokalu. O ile nie mieszkamy w zabytkowej kamienicy, zachowamy te same wymiary oraz sposób otwierania drzwi (do wewnątrz mieszkania), odpowiedź zapewne będzie pozytywna.

Drzwi możemy osadzić samodzielnie (w internecie znajdziemy szereg filmów instruktażowych). Jednak lepiej zdać się na profesjonalną ekipę. Montaż przez wyspecjalizowane osoby, zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i instrukcją to często podstawa gwarancji na drzwi udzielanej przez producenta.

A na co zwrócić uwagę, wybierając nowe drzwi wejściowe? W pierwszej kolejności na parametry zabezpieczające przed włamaniem – systemy okuciowe, wielopunktowe zasuwnice antywłamaniowe, wkładki, zamki i zabezpieczenia antywyważeniowe. Dobrą jakość drzwi potwierdzają odpowiednie atesty czy certyfikaty.

Warto wiedzieć: coraz popularniejsze w domach jednorodzinnych i nowoczesnych apartamentowcach są wideodomofony. Do ich instalacji w przedpokoju można wykorzystać istniejące okablowanie dzwonka.

Remont przedpokoju: dobre przechowywanie

Szafy ubraniowe wolnostojące. Ich minimalna głębokość to 30 cm. Tak płytkie wyposażone są w drążek poprzeczny, na którym wiesza się odzież równolegle do ich frontu. Jednak grubych płaszczy zmieścisz w nich nie więcej niż dwa. Głębokość standardowej szafy z drążkiem umieszczonym wzdłuż jej szerokości wynosi 55–60 cm (wtedy grubsze ubrania się nie gniotą).

Zabudowa wnękowa. Jest bardzo pojemna (wykorzystujesz przestrzeń od podłogi do sufitu) i nie zacieśnia optycznie wnętrza, tak jak zwykła szafa. Jeśli ani szafa, ani zabudowa się nie zmieszczą, pomyśl o wąskiej, wysokiej komodzie (szuflady ułatwiają utrzymanie w porządku szalików, czapek itp.) oraz o wieszakach.

Szafa we wnęce. Wiadomo, że przedpokój to miejsce, w którym przechowujemy różne rzeczy. Dobrym rozwiązaniem do przedpokoju jest szafa we wnęce. Szafa na miarę nie potrzebuje korpusu. O wiele szybciej będzie pomalować wnękę, a podłogę wyłożyć tą samą posadzką co w holu. Fronty lepiej zamontować przesuwne (zwłaszcza gdy obok znajdują się drzwi wejściowe – zapobiegną zderzaniu się skrzydeł). Zamiast zamkniętej szafki możesz się zdecydować na odkryte półki z wieszakami w przedpokoju, a dla chętnych dobrym rozwiązaniem będzie też siedzisko w dolnej części regału.

Zamówić czy zrobić samemu? W supermarketach budowlanych kupisz elementy do prostej zabudowy wnęki: drzwi przesuwne lub uchylne, okucia do nich, półki, koszyki, drążki i stelaże na nie. Ale montaż gotowej zabudowy wymaga idealnie równych ścian, sufitu, podłogi (nie zawsze też da się wpasować ją we wnękę). Gdy mebel jest robiony na wymiar, nie ma to znaczenia. Wykorzystasz też efektywniej przeznaczone na niego miejsce.

Pamiętaj, że im mniej rzeczy na widoku, tym lepiej dla aranżacji korytarza, łatwiej też zachować w nim ład. Wieszaków na ścianie czy we wnęce nie planuj za dużo. Część garderoby i butów warto chować w szafie. Jeśli ma ona drzwi uchylne, sprawdzi się raczej w szerokim wnętrzu.

Oświetlenie przedpokoju
Autor: serwis prasowy marki AQform
Remont przedpokoju - malowanie płytek ściennych

 Urządzamy przedpokój: INSPIRACJE

Galerie zdjęć: wystrój przedpokoju

Przed remontem przedpokoju warto obejrzeć galerie z inspiracjami na wystrój przedpokoju. Zobacz zdjęcia przedpokoju - dobre wskazówki przed remonten od projektantów wnętrz.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE