Przedpokój otwarty na salon: jak go urządzić? Inspiracje wnętrzarskie

2018-05-23 12:09

Mały i wąski przedpokój trudno efektownie urządzić. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest otwarcie go na salon. Optycznie powiększamy strefę dzienną, łatwiej też zadbamy o ład przestrzenny. A jak zaplanować przedpokój otwarty? Sprawdź w naszym poradniku.

Najpierw musimy się zastanowić, czy przedpokój chcemy „otworzyć” całkowicie, czy tylko częściowo. Kluczowe są triki optyczne, zwłaszcza związane z posadzkami.

Przedpokój otwarty z podziałem optycznym

Jeśli chcesz wyodrębnić otwartą strefę wejścia, łatwo to zrobisz za pomocą trików. Skutecznym sposobem jest zróżnicowanie posadzek w sąsiadujących strefach. Przy wejściu możesz na przykład ułożyć grafitowy polerowany gres, a w salonie jasny parkiet przemysłowy. Szlachetny kontrast czytelnie zaznaczy granicę obu przestrzeni.

..  Wąski przedpokój – jak z tego wybrnąć? Porady i inspiracje >>>

Strefa dzienna bez podziału

Jeśli mieszkanie jest na tyle małe, że ma być jedną otwartą przestrzenią, wyodrębnienie z niej przedpokoju zgubiłoby wrażenie większego metrażu, niż jest w rzeczywistości. Dlatego na podłodze przy wejściu można położyć takie same płytki gresowe jak np. w części kuchennej, a ściany pomalować na identyczny kolor – przynajmniej większość z nich. Jedną w salonie warto wyróżnić inną barwą. W tym sezonie modne są ciemne kolory ścian, takie jak granat, butelkowa zieleń, szmaragd, antracyt czy bordo.

..  Co na ściany w przedpokoju? Znamy dobre odpowiedzi >>>

Przedpokój pół otwarty, pół zamknięty

Po usunięciu drzwi oraz fragmentu ściany między przedpokojem a salonem powstanie prześwit od podłogi do sufitu. W ten sposób ciekawie (ale nie całkowicie) otworzymy małą przestrzeń przedpokoju. Jednocześnie można śmiało zachować podział na strefy, wyróżnione za pomocą innych posadzek. W przedpokoju mogą to być płytki gresowe, a w salonie drewniany parkiet. Warto dodatkowo postawić na kontrast barwny między jasnymi a ciemnymi kolorami (jasny gres, ciemne drewno egzotyczne), wtedy będzie po prostu ciekawiej i bardziej dynamicznie.

Warto pamiętać: polecamy prosty zabieg na dodatkowe powiększenie przestrzeni, czyli taflę lustra w megarozmiarze.

Remont przedpokoju

Autor: mat. pras. Tarkett

Płytki podłogowe karo

Posadzka nie do zdarcia – co do przedpokoju?

Do tej intensywnie użytkowanej części mieszkania wybierz twardą, odporną na ścieranie i wilgoć oraz łatwą do utrzymania w czystości.

Płytki. Kup te o wysokiej wytrzymałości na ścieranie (klasa ścieralności 4-5). Koniecznie przeciwpoślizgowe (R9). Do najtwardszych i odpornych na uszkodzenia należą gresowe.

Drewno. Do przedpokoju nadają się tylko twarde gatunki, m.in.: dąb, iroko, tek, doussie, merbau, jatoba, bambus skręcany. Taką posadzkę należy często zamiatać i konserwować.

Panele. Sprawdzą się te o wyższej klasie ścieralności (AC4, AC5), z wodoodporną płytą nośną i impregnowanymi krawędziami (oznaczenie Aqua protect).

Jak łączyć posadzki?

Na jednym poziomie. Ewentualne różnice grubości okładzin (np. płytek i parkietu) wyrównasz zaprawą podkładową. Jeśli utrzymanie poziomu jest niemożliwe, a różnica nie przekracza 2 cm, zamontuj pochyłą listwę maskującą spadek. Przy większej wysokości (4-10 cm) konieczny będzie próg.

Z dylatacją. Posadzka drewniana rozszerza się i kurczy przy zmianach temperatury i wilgotności powietrza. Żeby nie zniszczyła np. sąsiadujących płytek, zostaw na linii łączenia 2-3-milimetrową szczelinę. Umieszcza się w niej listwę dylatacyjną albo wypełnia ją elastycznym materiałem – najczęściej korkiem.

Jak urządzić przedpokój? GALERIE ZDJĘĆ

Nawet mały przedpokój może być i piękny, i praktyczny. Jak to osiągnąć? Odpowiedzi znajdziesz w naszych galeriach zdjęć.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W październikowym numerze „M jak Mieszkanie” zapraszamy do domu ciepłe, zgaszone odcienie i nastrojowe światło. Przedstawiamy inspirujące przykłady lamp w stylach boho, industrialnym i nowoczesnym. Znajdziesz tu swoje ulubione!

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie – Październik 2021