Lampy do przedpokoju – jak oświetlić hol?

2019-10-07 13:22

Przedpokój to wizytówka naszego mieszkania – przestrzeń, w której witamy gości. Projektanci wnętrz aranżują ją za pomocą oświetlenia zróżnicowanego pod względem natężenia, temperatury barwowej i formy oprawy oświetleniowej, tak aby zachęcała do przekroczenia progu naszego lokum. Poznajmy bogatą ofertę lamp do przedpokoju, które będą harmonijnie wpisywać się w stylistykę wnętrza.

Spis treści

  1. Lampy do przedpokoju – rodzaje oświetlenia
  2. Lampa do przedpokoju a styl wnętrza
  3. Nowoczesne lampy do przedpokoju
  4. Oświetlenie przedpokoju z czujnikiem ruchu
  5. Lampy do przedpokoju – cenne wskazówki

Lampy do przedpokoju – rodzaje oświetlenia

Wśród lamp do przedpokoju możemy wyróżnić modele pełniące odmienne funkcje. Różnią się miejscem montażu oprawy oświetleniowej oraz wartością natężenia światła. Jest to oświetlenie:

  • ogólne – oświetla cały przedpokój; najczęściej są to lampy sufitowe wiszące lub plafony; w przypadku dużego przedpokoju stosujemy kilka punktów świetlnych;
  • miejscowe – oświetla konkretną strefę przedpokoju – na przykład wejściową (umożliwiając rozpoznanie twarzy), przechowywania odzieży, wkładania obuwia; przykładem jest lampa podłogowa znajdująca się w przedpokoju pod biegiem schodów, która oświetla pufy;
  • dekoracyjne – jest oświetleniem dodatkowym, buduje nastrój i podkreśla detale; przykładem oświetlenia dekoracyjnego jest taśma LED wokół lustra w przedpokoju, lampa stołowa z abażurem oświetlająca konsolę lub komodę do odkładania kluczy.

Lampa do przedpokoju a styl wnętrza

Przedpokój jest pomieszczeniem reprezentacyjnym, do którego wgląd lub dostęp mają także osoby postronne. Lampa w przedpokoju oprócz podstawowej funkcji – oświetlenia pomieszczenia – powinna cechować się wysoką estetyką i wpisywać się w stylistykę pomieszczenia, a nawet całego mieszkania. Do przedpokoju urządzonego w stylu prowansalskim pasować będą lampy z lnianym abażurem (gładkim, z motywem kwiatów albo ważek), których mocowanie do ściany lub noga (w przypadku lamp stojących) wykonane są z bielonego drewna, często wzbogacone charakterystycznymi przecierkami. Przedpokój w stylu glamour może być oświetlony świecznikowym wieloramiennym żyrandolem, a dodatkowo dekoracyjną lampą ze sznurami kryształków. Lampy do przedpokoju w stylu loftowym albo industrialnym mogą zaś przypominać lampy przemysłowe, z widocznym źródłem światła.

..  Przedpokój w stylu skandynawskim krok po kroku >>>

Nowoczesne lampy do przedpokoju

Wiele współczesnych projektów wnętrz proponuje nowoczesne lampy o prostej, kubicznej formie, na przykład walca albo prostopadłościanu. Niekiedy przypominają oświetlenie techniczne albo sklepowe. Ich wygląd nie odwraca uwagi od pozostałych elementów aranżacji wnętrza, jedynie delikatnie podkreśla detale. Pasują one zarówno do stylu minimalistycznego, jak i skandynawskiego. Reflektory szynowe do przedpokoju dostępne są na listwach umożliwiających mobilną aranżację.

Oświetlenie przedpokoju z czujnikiem ruchu

Przedpokój komunikuje ze sobą kilka sąsiednich pomieszczeń. Przebywamy w nim krótko, ale wielokrotnie w ciągu każdego dnia. Zamiast każdorazowo załączać światło, możemy zamontować lampę do przedpokoju z czujnikiem ruchu. Poszczególne modele różnią się między sobą kątem skanowania – wykrywania ruchu oraz zasięgiem. Samoczynne wyłączanie oświetlenia następuje po upływie ustawionego przez nas czasu (regulowanego płynnie na przykład od 5 sekund do 21 minut).

..  Aranżujemy przedpokój w bloku >>>

Lampy do przedpokoju – cenne wskazówki

Wybierając oprawy oświetleniowe – lampy do przedpokoju oraz źródła światła, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka parametrów technicznych. Pierwszym z nich jest temperatura barwowa źródła światła wyrażona w kelwinach. Każde źródło światła (na przykład lampa LED) wywołuje konkretny efekt – wrażenie barwy ciepłej, białej albo zimnej. Informację tę producent źródła światła podaje na opakowaniu. Do przedpokoju najkorzystniej jest wybrać źródło światła o białej, neutralnej barwie. Światło o barwie ciepłej wywołuje efekt przytulności, doskonale pasuje do lamp miedzianych i złotych, podkreślając ich metaliczne, ciepłe refleksy. Wnętrza białych i minimalistycznych przedpokojów będą wyglądać świeżo i nowocześnie, jeśli oświetlimy je źródłem światła o zimnej barwie. Zalecana normowo wartość natężenie oświetlenia w przedpokoju wynosi 100 lx.