Kotary na drzwi. Termiczne, bambusowe, a może z koralików? Tak wybierzesz najlepszą

2023-04-19 15:13

Kotary na drzwi stosowano już od wczesnego średniowiecza, jako ochrona przed chłodem. Dziś kotary drzwiowe pełnią nie tylko funkcje praktyczne, ale stanowią również piękną ozdobę wnętrz. Gdzie sprawdzi się kotara na drzwi? Jak wybrać materiał na kotarę i jaki powinna mieć rozmiar? Podpowiadamy.

kotara
Autor: IKEA

Kotary na drzwi – zastosowanie

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej kotary na drzwi, warto dobrze zastanowić się nad jej przeznaczeniem. Jaką funkcję ma pełnić w naszych wnętrzach? Ma wytłumić hałasy dochodzące z zewnątrz? Zakryć wnękę? A może zapobiec przenikaniu zimnego powietrza do mieszkania?

Od tego, jaką rolę będzie pełnić kotara na drzwi, zależy m.in. jej rozmiar i materiał, z którego zostanie uszyta. Poniżej przyglądamy się trzem najpopularniejszym funkcjom kotar drzwiowych.

1. Poprawa termoizolacji

Nie w każdym domu czy mieszkaniu mamy możliwość zbudowania wiatrołapu, który ochroni nas przed masami chłodnego powietrza zimą i ciepłego latem. Przeciętny wiatrołap ma aż 4 m², co dla przeciętnego mieszkania czy kawalerki całkiem sporo.

Dlatego, by uszczelnić drzwi wejściowe i poprawić ich właściwości termoizolacyjne, warto zdecydować się na kotarę. Nowoczesne kotary możemy zamontować np. 50-60 cm od drzwi, osiągając efekt zbliżony do wiatrołapu.

Ważne, by wybierając kotarę izolacyjną upewnić się, że jej dolna krawędź dotyka podłogi, a tkanina, która została użyta do produkcji kotary ma właściwości termoizolacyjne.

2. Tłumienie dźwięków z zewnątrz

Kotary na drzwi potrafią pozytywnie wpłynąć na akustykę wnętrz i wytłumić niemal zupełnie hałas z zewnątrz. Takie kotary przydają się szczególnie w blokach – mieszkania, w których nie mamy korytarza lub gdy drzwi wejściowe są cienkie i prawie wcale nie tłumią hałasu.

Jeśli mierzymy się z takim problemem, warto zainwestować w kotary do drzwi wykonane z tkanin akustycznych.

3. Zamiast drzwi

Kotarę na drzwi możemy również wykorzystać do zasłonięcia wnęk lub odgrodzenia pomieszczeń. Świetnie sprawdzi się również do stworzenia garderoby w przedpokoju.

kotara
Autor: materiały prasowe Jysk

Rozmiar kotary na drzwi

Jak dobrać rozmiar kotary do drzwi? Najpierw powinniśmy zmierzyć przestrzeń, którą chcemy zasłonić. Najlepiej, by rozmiar kotary był większy niż same drzwi.

W przypadku szerokości kotary, dobrym pomysłem jest zostawienie zapasu w postaci 10-15 cm materiału.

Jeśli chodzi o długość, kotara nie powinna być wyżej nad podłogą niż 1 cm. Najlepiej, by ją dotykała – to szczególnie ważne, gdy drzwi, które chcemy zasłonić są nieszczelne w dolnych partiach.

kotara
Autor: pakamera.pl Projekt i wykonanie: Zaplątana w Sznurki.

Materiał na kotarę na drzwi

Kotary na drzwi szyte są z różnych materiałów. Największą popularnością cieszą się tkaniny o grubych splotach wykonane z weluru, bawełny lub materiałów syntetycznych.

Ciekawą opcją, na którą możemy natrafić przeglądając oferty sklepów z kotarami są produkty zabezpieczone od dołu niebrudzącym się materiałem, np. eko skórą.

W sklepach znajdziemy również kotary wykonane z materiałów o konkretnych właściwościach, np. kotary termoizolacyjne lub kotary akustyczne. Są one nieco droższe niż zwykłe tekstylia, ale jeśli zależy nam na skuteczności kotary, to warto zainwestować w tego typu materiały. 

Kotary termoizolacyjne na drzwi zazwyczaj wykonane są z 3 warstw: materiał wierzchni, czyli ozdobny to najczęściej bawełna, poliester lub miły w dotyku welur. Warstwa termoizolacyjna to zazwyczaj gruba bawełna w typie flaneli, natomiast ostatnia warstwa to podszewka, która chroni flanelę przed kurzem i brudem. 

Innym typem kotar na drzwi są kotary bambusowe. Wykonane z giętkiego bambusa przyjmują postać harmonijki lub cienkich bambusowych pręcików połączonych ze sobą sznurkiem. Takie zasłony na drzwi raczej nie ochronią nas przed chłodem czy hałasem, ale mogą być ciekawą dekoracją wnętrza - zwłaszcza urządzonego w stylu eko lub boho. 

Na podobnej zasadzie działają kotary koralikowe. Ten typ zasłon produkuje się z różnych materiałów, np. plastiku czy sznurka. 

Kotary na drzwi możemy wieszać na kilka sposobów. Dużą popularnością cieszą się kotary zawieszone na metalowych prętach z kółkami lub na karniszach z żabkami.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE