Zanim zatrudnisz projektanta wnętrz – 6 rzeczy, które musisz zrobić

2021-11-18 13:25

Jeśli planujesz remont lub dopiero urządzasz mieszkanie, ale nie masz pomysłu, jak je zaaranżować – warto skorzystać z pomocy specjalisty. Zanim jednak to zrobisz, jest kilka rzeczy, które warto przemyśleć. Dzięki temu proces projektowania i urządzania wnętrz przebiegnie dużo sprawniej (i bez niepotrzebnego stresu).

jak wybrać projektanta
Autor: getty images

Spis treści

  1. 1. Określ swój budżet
  2. 2. Określ widełki czasowe
  3. 3. Określ styl, jaki Cię interesuje
  4. 4. Zbierz inspiracje: wnętrza, które ci się podobają
  5. 5. Zrób research lokalnych biur projektowych i projektantów
  6. 6. Przygotuj pytania, które zadasz projektantowi
  7. Zobacz realizacje prawdziwych polskich mieszkań:

1. Określ swój budżet

To bardzo ważne, by już na wstępie określić swój budżet – nie tylko dotyczący samego zatrudnienia i pracy projektanta wnętrz, ale również późniejszej jego realizacji, czyli prac remontowych i materiałów.

Jeśli dysponujemy dużym budżetem, będziemy mogli pozwolić sobie na droższe materiały (np. marmur, granit czy drewno egzotyczne). Będziemy mogli również zatrudnić projektanta specjalizującego się w luksusowych wnętrzach.

Jeśli natomiast naszym celem jest urządzenie mieszkania przy niewielkim nakładzie kosztów, warto dokładnie określić, maksymalną kwotę, którą jesteśmy w stanie przeznaczyć na projekt, materiały i prace remontowe. Jasno sprecyzowany budżet będzie pomocny dla projektanta, dzięki czemu będzie mógł dobrać poszczególne elementy wyposażenia, materiały czy dodatki tak, by zmieścić się w określonej przez nas kwocie.

2. Określ widełki czasowe

Zanim poszukamy konkretnej osoby, warto również określić czas, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na przygotowanie projektu – bardziej skomplikowane rozwiązania i duży metraż będą wymagać od projektanta większego nakładu pracy, co może wydłużyć czas oczekiwania na projekt.

3. Określ styl, jaki Cię interesuje

Niektórzy projektanci specjalizują się w aranżowaniu mieszkań w konkretnych stylach. Na przykład jeden architekt będzie znany ze swoich industrialnych realizacji, a inny z luksusowych apartamentów pełnych mebli z epoki. Podobnie jak my, projektanci mają swoje preferencje i skłaniają się ku konkretnym rozwiązaniom. Większość projektantów jest jednak dość elastyczna i jest w stanie dostosować się do potrzeb klientów.

Warto jednak, zanim jeszcze umówisz się na spotkanie z projektantem, byś zastanowił się, jaka kolorystyka, styl i materiały najbardziej wpisują się w Twoje gusta.

4. Zbierz inspiracje: wnętrza, które ci się podobają

A co jeśli nie wiesz, jaki styl najbardziej Ci się podoba? Albo nie możesz się zdecydować, czy salon urządzić w stylu boho, czy glamour? Gdy pomysłów brak lub jest ich za dużo, warto odwiedzić strony takie jak Pinterest czy Instagram w poszukiwaniu inspiracji. Google Images też może pomóc.

Jeśli jakaś aranżacja Ci się spodoba, zapisz ją w osobnym folderze, w galerii w telefonie lub utwórz swoją tablicę inspiracji w Pintereście. Nawet kilka przykładów zdjęć może pomóc projektantowi w kreśleniu kierunku, jaki powinien obrać, by znaleźć idealny styl/motyw dla Twojego mieszkania.

5. Zrób research lokalnych biur projektowych i projektantów

Poszukiwania specjalisty warto rozpocząć od podpytania przyjaciół, znajomych i członków rodziny – może ktoś z nich poleci Ci świetnego projektanta i będziesz mógł na żywo zobaczyć efekt jego pracy?

Jeśli nie, warto poszukać projektantów w Twoim mieście lub okolicach przez wyszukiwarkę Google. To zadanie będzie praco- i czasochłonne, ale zdecydowanie warto poświęcić trochę więcej czasu, by znaleźć architekta, którego realizacje przypadną Ci do gustu.

Na początek możesz sporządzić listę 10 specjalistów, których portfolio zrobiło na Tobie największe wrażenie. Nie musisz decydować się na współpracę z pierwszym architektem, którego znajdziesz – warto przeprowadzić wywiad z kilkoma osobami, a dopiero potem wybrać kogoś, z kim chcesz podjąć współpracę.

6. Przygotuj pytania, które zadasz projektantowi

Pytania, które zadasz projektantowi lub architektowi wnętrz podczas pierwszego spotkania powinny pomóc w określeniu, czy w Twojej opinii będzie on w stanie zaprojektować mieszkanie zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.

Podczas wstępnego wywiadu będziesz mógł sprawdzić, czy jest między Wami "chemia" – czy dobrze się rozmawia z projektantem, czy jego pomysły lub propozycje Ci się podobają, czy sam wychodzi z inicjatywą, czy może czeka, aż Ty go poprowadzisz.

Powodzenia!

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Zobacz realizacje prawdziwych polskich mieszkań: