32-metrowe mieszkanie w Krakowie. Klasyczny detal i moc koloru
Mimo niewielkiego metrażu (32 m2) to mieszkanie zachwyca lokalizacją: mieści się w nowej kamienicy nad Wisłą, a z okien rozpościera się widok na klimatyczny krakowski Kazimierz. Zaprojektowane i urządzone przez studio Lurvig Design lokum zachwyca wyczuciem stylu, pieknymi detalami i nietuzinkową kolorystyką.
Pierwszym zamiarem inwestorów było urządzenie mieszkania na wynajem. Jednak z czasem, gdy mieszkanko stawało się coraz piękniejsze i bardziej funkcjonalne stopniowo zmieniali zdanie. W efekcie postanowili zostawić je dla siebie. Sprawdza się jako drugie lokum właścicieli często podróżujących między Warszawą a Krakowem.
Salon z kuchnią
W niewielkim mieszkaniu nacisk postawiono na nowoczesność i funkcjonalność. Minimalizm i wykorzystanie nietuzinkowych kolorów połączono tutaj z zamiłowaniem właścicieli do klasycznego detalu (przede wszystkim sztukaterie) nawiązującego do starej tkanki dzielnicy Podgórze.
Całe mieszkanie utrzymane jest w delikatnych tonach bieli. Za charakter i żywotność wnętrza odpowiada kolorystyczny detal - na przykład w kuchni jest to łososiowa ściana obudowana białymi bezuchwytowymi frontami mebli. W salonie, w strefie wypoczynkowej jest to natomiast szary wykusz z wygodną rozkładaną sofą.
Co więcej, wykusz doświetla taśma LED ukryta za sztukaterią. Wieczorem, gdy pozostaje zapalona, efekt jest naprawdę spektakularny! Taka aranżacja zdecydowanie sprzyja relaksowi i odpoczynkowi przy dobrym filmie czy serialu - ponieważ szary wykusz pełni również rolę kącika telewizyjnego.
Opisując krakowskie mieszkanie warto również zwrócić uwagę na podłogę. Winylowymi panelami imitującymi naturalne drewno wyłożono nie tylko kuchnię i salon, ale również sypialnię. Dzięki temu mieszkanie wydaje się optycznie większe i przestronniejsze. Ponadto, winylowe panele nie tylko pięknie wyglądają, ale również są odporne na zarysowania oraz wilgoć, co szczególnie jest istotne w części kuchennej.
Oliwkowa sypialnia
W sypialni również zastosowano triki powiększające pomieszczenie - oprócz białych ścian, architekci z Lurvig Design wstawili na osi przesuwnych drzwi lustrzaną taflę. W ten sposób sypialnia nabiera głębi i optycznie powiększa swój metraż.
Kolorystyczny akcent stanowi niewielka wnęka u wezgłowia łóżka pomalowana na oliwkowy odcień zieleni. Taki kolor doskonale uspokaja i pomaga szybciej wejść w stan relaksu.
Zobacz też: Jak urządzić małą sypialnię? 15 pomysłów na sypialnię w rozmiarze mini
Łazienka w błękicie
W łazience kolorem niebieskim zaakcentowano natomiast kabina typu walk in. Prysznic to doskonała alternatywa dla wanien, szczególnie jeśli nie dysponujemy dużym metrażem. W krakowskim mieszkaniu postawiono również na wielkoformatowe płytki, na ścianie i podłodze, które optycznie powiększają wnętrze. Nie zabrakło także dużego lustra w białej ramie oraz prostych białych mebli z lakierowanymi frontami.
Zabawa w chowanego
W tak niewielkim mieszkaniu kwestia przechowywania jest naprawdę istotnym problemem do rozwiązania. Architekt poradził sobie z tym wprost brawurowo. Szafy i schowki są wszechobecne, jednocześnie nie zmniejszają optycznie pomieszczenia. Zabudowy zlicowane ze ścianami zauważy jedynie wprawne oko.
Miejsca do przechowywania wygospodarowane zostały już od progu, w holu. W strefie dziennej pojemne szafy zajmują całą jedną ścianę sąsiadującą z aneksem kuchennym, także telewizor powieszony został nie bezpośrednio na ścianie, lecz wkomponowany w jasną bryłę zabudowy.
Projekt i realizacja: Lurvig Design, www.lurvig.pl