Jaki kolor do małego pokoju? Kolory do małego pokoju [INSPIRACJE]

2018-11-04 17:07

JAki kolor wybrać do małego pokoju? Odpowiednio użyte kolory ścian potrafią zdziałać cuda w małym mieszkaniu. Wizualnie poszerzają ściany, podwyższają sufit, wpuszczają przestrzeń do wnętrza. Masz małe mieszkanie i zastanawiasz się, jak je pomalować, by wydawało się większe? Prezentujemy dobre połączenia kolorów oraz palety barw idealne do małego metrażu.

Spis treści

  1. Kolory w małym wnętrzu - nie tylko biel! [GALERIA]
  2. Kolory do małego mieszkania: niezawodna biel
  3. Kolory do małego mieszkania: stonowane pastele
  4. Kolory do małego mieszkania: odcienie chłodne i ciepłe
  5. Kolory do małego mieszkania: ciemna ściana
  6. Małe mieszkanie: jak modelować wnętrze kolorami?
  7. Stonoane kolory ścian, które powiększają optycznie mały pokój [GALERIA]

Podpowiadamy jak dobierać kolory ścian do małego mieszkania, tak by wnętrza sprawiały wrażenie bardziej przestronnych. Aby mieszkanie sprawiało wrażenie większego, wystarczy zrezygnować z ciepłych intensywnych (morelowych, żółtych, czerwonych) oraz ciemnych kolorów na ścianach. Lepiej wybrać w ich miejsce biel lub barwy bardzo jasne.

Polecamy na ściany do małego mieszkania kolory neutralne: z gamy beżów czy kremów (wprowadzają do pomieszczeń spokój, elegancję) lub chłodne: mocno rozbielone błękity, zielenie (wyglądają świeżo, kojarzą się z niebem, powietrzem, dają poczucie przestrzeni). Do malowania warto użyć tzw. farby satynowej, która delikatnie odbija światło, umożliwia promieniom słonecznym „ślizganie się” po ścianie, rozświetla wnętrze (farby matowe zarezerwujmy do większych pomieszczeń).

Kolory w małym wnętrzu - nie tylko biel! [GALERIA]

Rozbielone pastele to jasne i ciepłe barwy, które nadają pomieszczeniu przytulności i tworzą bazę do aranżacyjnych popisów. Mięta, blady róż i... złoto? Czemu nie!

Kolory do małego mieszkania: niezawodna biel

Małe mieszkanie lubi białe ściany. Może być biel śnieżnobiała lub z domieszką innego koloru, np. pastelowego błękitu, różu, wanilii. Biel czysta na ścianie najlepiej wygląda w towarzystwie mocniejszego koloru (czy to na ścianie obok, czy w formie mebli). Z kolei biel „złamana”, nazywana też off-white, może stanowić świetne sąsiedztwo dla pasteli czy kolorów neutralnych w aranżacji małego mieszkania.

Czytaj: KOLOR BIAŁY - dlaczego białe wnętrza są ładne

Kolory do małego mieszkania: stonowane pastele

Wbrew pozorom pastelowe ściany nie są zarezerwowane tylko do pokoików dziecięcych. W dorosłych wnętrzach - salonach, łazienkach czy kuchniach - równie dobrze się odnajdują. Ożywiają ściany kolorystycznie, nie przytłaczając ich nadmiarem pigmentu.

Pastelowe odcienie ścian w małym mieszkaniu możesz zestawiać, korzystając z tej samej palety odcieni (ściana miętowa obok jasnej seledynowej), kolorów o podobnej temperaturze barwowej (mocno rozbielony róż plus bardzo jasny lila) albo kolorów kontrastowych (jasny błękit i mocno rozjaśniony stonowany oranż).

Kolory do małego mieszkania: odcienie chłodne i ciepłe

Jasne chłodne kolory, jak błękit i zieleń, odsuwają optycznie ściany, wprowadzają do małego wnętrza powietrze, czystość, świeżość. Warto połączyć je z bielą, odcieniami off-white albo bardzo jasnymi stonowanymi (kolor szampana, rozbielony beż). Wolisz cieplejsze odcienie na ścianach w mieszkaniu?

W małym pomieszczeniu do pomalowania ścian użyj tylko tych najjaśniejszych, koniecznie zestaw z bielą lub odcieniami chłodnymi. Jeśli twój pokój jest długi i wąski, pomaluj dłuższą ścianę farbą w chłodnym kolorze (wizualnie się oddali), a krótszą w ciepłym (przybliży się). Proporcje małego pokoju znacznie się poprawią.

Kolory do małego mieszkania: ciemna ściana

Osobom lubiącym nowoczesne, odważniejsze rozwiązania w aranżacji wnętrz proponujemy sięgnąć po głęboką czerń, granatowy, grafitowy albo ciemną zieleń. Zastosowane na jednej ścianie ciemnej barwy lub jej fragmencie (NIE WIĘCEJ!) stworzą iluzję głębi w małym mieszkaniu. Pozostałym ścianom zafundujmy wtedy biały kolor.

Małe mieszkanie: jak modelować wnętrze kolorami?

Przydatne triki aranżacyjne podczas wyboru kolorów ścian do małego mieszkaniu:

1. Pomieszczenie będzie sprawiać wrażenie wyższego, gdy sufit pomalujesz na czystą satynową biel, a u góry kolorowych ścian zminimalizujesz lub zrezygnujesz z białego paska.

2. Im grubszy biały pasek pod sufitem (np. 5 centymetrowy), tym bardziej ściany się oddalą.

3. Pionowe pasy na ścianach wizualnie podniosą sufit. Natomiast poprzeczne poszerzą wnętrze. Aby uniknąć przykuwających wzrok kontrastów, posłuż się odcieniami jednego koloru, zróżnicuj szerokość pasów.

4. Zestaw jasne ściany z równie jasną podłogą, meblami, dodatkami. Najlepszy efekt osiągniesz dzięki bieli. Wprowadzając ją zarówno na ściany, jak i na podłogę, zatrzesz granicę między płaszczyznami, pomieszczenie będzie wydawać się większe.

Stonoane kolory ścian, które powiększają optycznie mały pokój [GALERIA]

Jasne beże, biel, szarości... to sprawdzona paleta barw, dzięki której niewielka przestrzeń nabierze dodatkowych kilku metrów kwadratowych. 

Jak kolory we wnętrzu wpływają na Twój nastrój?