Odświeżamy ściany na lato: 6 pomysłów na ciekawe wykorzystanie farb

2017-07-17 10:55 Bożena Kowalewska

Znudził ci się wystrój mieszkania? Przemaluj ściany! Łatwo, niedrogo i z dnia na dzień uzyskasz fantastyczny efekt. Poznaj 6 prostych sposobów na letnią metamorfozę wnętrza.

Wybieranie kolorów to ekscytujące zajęcie. Jest tyle możliwości! Zacznij od zidentyfikowania gamy barw, w której się dobrze czujesz. Jeśli malowanie ma objąć całe mieszkanie, zaplanuj od razu pełną kolorystykę – to zapewni spójność koncepcji. W przestrzeni łączącej kilka pomieszczeń (np. kuchnia, jadalnia, salon) ważne jest zharmonizowanie całej palety barw. Jeżeli planujesz mały zakres prac, pomaluj tylko jedną ścianę lub jej część. Kolorem tła podkreśl wyjątkowy mebel lub wnękę. Skieruj w to miejsce reflektorek, efekt będzie nadzwyczajny. Sięgnij po gąbki, szablony i wałki z wzorami. Za ich pomocą wyczarujesz dekoracje jedyne w swoim rodzaju. Zrób przecierkę, która szlachetnie postarzy ścianę, na kolorze połóż wzory z szablonu albo nadaj jej wygląd tkaniny, używając wałka z wypukłymi deseniami.

1. Zgraj kolory!

Wspólną przestrzeń kuchni i jadalni pomaluj farbami – nie jednym, lecz kilkoma kolorami, np. beżem, bielą, dwoma odcieniami niebieskości. Strefę wyjścia zaś zrób kobaltową, a sufit – turkusowy, by nawiązywał do płytek nad blatem. Ta wielobarwność fantastycznie ożywi wnętrze, a przy tym będzie harmonijna i świeża. Podkreśli także poszczególne strefy w pomieszczeniu.

2. Farba zamiast drewna

Wokół ciebie jest sporo naturalnego drewna, np. szafki, półki, elementy konstrukcyjne? Złap za puszkę z farbą! Zwłaszcza mniej szlachetne drewno błyskawicznie zyska na urodzie. Może podłogę zrób czarną, ściany grafitowe, a bielą (np. sufit, drzwi, belki) zrównoważ mroczne odcienie? Będzie oryginalnie, ale by dodać aranżacji trochę wigoru, wprowadź czerwień lub amarant (pomaluj tak jedną czy dwie półki lub ramy, ułóż poduszki, nakryj sofę szarą kapą w czerwony wzór).

3. Zrób wykrzyknik!

„Co by tu zmienić?” – zastanawiasz się, rozglądając po domu… Proponujemy: pomaluj jedną ścianę! W holu, tę za wezgłowiem łóżka, wnękę w salonie. Ale uwaga – jeśli wnętrze jest stonowane, niech farba będzie jaskrawa. Przyciągnie uwagę, zręcznie zamaskuje nierówność tynku. Osiągniesz fantastyczny efekt, jeśli zadbasz o kilka drobiazgów w kolorze ściany.

Nie przegap: Ściana w przedpokoju - 10 inspiracji >>>

Jakie farby wybrać?
Malowanie mebli farbami kredowymi

Autor: agencjafree/living4media

Do malowania wnętrz na ogół używa się dziś farb wodorozcieńczalnych, zwłaszcza akrylowych i lateksowych. Farby te szybko schną, tworząc na ścianie elastyczną powłokę odporną na wodę, pleśń i odbarwienia pod wpływem słonca. Co nie mniej ważne, nie wydzielają nieprzjemnego zapachu, a przede wszystkim są wolne od substancji szkodliwych dla zdrowia.

 

Do pokoju dziecka oraz sypialni warto wybrać farby akrylowe odporne na zmywanie na mokro, a jednocześnie opatrzone certyfikatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Eco Label lub Błękitnego Anioła. Jest to dowód, że dany produkt nie spowoduje podrażnień nawet najbardziej wrażliwych użytkowników.

 

Do przedpokoju i przestrzeni dziennej, a więc do pomieszczeń, w których panuje większy ruch, można wybrać farby lateksowe, które dobrze znosza również wielokrotne zmywanie oraz szorowanie.

 

W kuchni i łazience najlepiej sprawdzą się farby lateksowe o I i II klasie odporności na zmywanie. Preparaty tego rodzaju chronią ściany przed ingerencją wilgoci, tłuszczu, brudu i wszelkich mikroorganizmów.

 

Więcej o doborze i zakupie farb >>

4. Kwiaty na betonie: szablony malarskie

Szablony malarskie to sposób na stworzenie dekoracji ściennej innej niż wszystkie. Możesz użyć jednorazowego – dokładnego, do bardziej skomplikowanych motywów lub szablonu wielokrotnego użytku. Wykorzystując jeden mały szablon, zapełnisz wzorem całą ścianę (a nawet wszystkie) albo zrobisz tylko szlak. Gęstość deseniu i kolory zależą tylko od ciebie.

5. Kółka, groszki, kropki

Dekoracja z kółek doskonale ożywi nowoczesną aranżację. Możesz je odrysować choćby od talerza. Najpierw namaluj pędzlem kontur, potem wypełnij farbami środki. Układ i kolory elementów – dowolne. Kółka mogą być ustawione w szeregu, rozsypane, a także różnej wielkości.

Zobacz też: Kropki i groszki w aranżacji wnętrz >>>

6. Pasy na ścianie

Za pomocą farb do łazienki zrobisz unikalną dekorację. Pomaluj ściany nad płytkami (lub całe) albo zaznacz tylko pas lamperii na wysokości np. metra. Kolorowe pasy będą atrakcyjnym rozwiązaniem (niskie pomieszczenie pomaluj w pionowe – wyda się wyższe). Weź taśmę malarską, miarkę, farbę i wałek. Zaznacz szerokość pasków ołówkiem, przyklej taśmę i działaj. Jeżeli zamiast wałka użyjesz naturalnej gąbki z małą ilością farby, tapując, uzyskasz efekt przetartych miękkich wzorów.

Odcień i oświetlenie
Niebieska kuchnia

Autor: Budzik Studio

Każda barwa ma całą gamę jaśniejszych i ciemniejszych odcieni (walorów), które zmieniają się zależnie od warunków w pomieszczeniu. Sztuczne światło i cień zmieniają wygląd użytej farby – pojawiają się kolejne walory. Zawsze więc sprawdzaj, jak wybrany kolor prezentuje się w twoim wnętrzu. Korzystaj przy tym z małych próbek farby.

Wnętrza w modnych kolorach: GALERIE ZDJĘĆ