Kropki i groszki w aranżacji wnętrz: postaw na radosny motyw dekoracyjny

2017-05-05 17:32

Kropki i groszki to motyw dekoracyjny, który od razu wprowadza do aranżacji świeżość, radość, a także przełamuje powagę wystroju. Najpopularniejsze rozwiązanie to kropki czarno-białe, ale możliwości jest mnóstwo. Warto eksperymentować z kolorami oraz rozmiarami kropek i groszków.

Spis treści

  1. Kropki i groszki na ścianie
  2. Kropki i groszki w dodatkach: sypialnia, salon, kuchnia
  3. Dodatki dekoracyjne i modne wzory: GALERIE ZDJĘĆ

Tradycyjnie motyw kropek i groszków kojarzy się z młodością – dziecięcą fantazją albo dziewczęcym urokiem. Regularnie powraca na wybiegi modowe, ale również we wnętrzach nigdy nie traci swojej popularności. Najczęściej wykorzystywany jest w pokoju dziecięcym. Warto jednak iść o krok dalej i odkrywać walory dekoracyjne kropek i groszków także w innych pomieszczeniach.

Kropki i groszki na ścianie

Kropki i groszki na ścianie można namalować samodzielnie, wykorzystać naklejki albo też wybrać tapety w groszki. To zresztą najprostszy sposób na wprowadzenie tego motywu dekoracyjnego do wnętrz. Ogromną popularnością cieszą się czarne kropki i groszki na białym tle. Kontrastowy i elegancki duet barw zyskuje w takim wydaniu dużo uroku. Czarno-biała tapeta w kropki stanowi świetny wybór do aranżacji w stylu skandynawskim i nowoczesnym. Oczywiście śmiało można eksperymentować również z innymi kompozycjami barwnymi. Polecamy np. białe kropki na beżowym, szarym albo pastelowym tle (pudrowy róż, rozbielony błękit, kolor miętowy). Motyw dekoracyjny kropek lub groszków świetnie prezentuje się zwłaszcza na jednej ścianie lub jej fragmencie. W większej ilości może bowiem zdominować wnętrze, a nawet zaburzyć ład przestrzenny.

Zobacz też: Paski we wnętrzach - modny motyw dekoracyjny >>>

Do wyboru są kropki i groszki regularnie rozmieszczone, w jednej tonacji kolorystycznej albo wielobarwne lub w różnych rozmiarach. Zwłaszcza w pokoju dziecięcym warto nieco poeksperymentować z kolorami i formami – najlepiej zapraszając dziecko do dekorowania. Tapeta w groszki to zresztą niejedyna możliwość. Kropki można namalować samodzielnie, co jest łatwe i przyjemne, zwłaszcza gdy korzystamy z szablonów malarskich. Inna opcja to wykorzystanie naklejek, folii laminowanej czy kawałków okładziny meblowej.

Tapeta w kropki

Autor: Rita Lorenc

Czarne kropki przełamują monotonię kolorystyczną aranżacji, a ich krągłość doskonale kontrastuje z kanciastością zabudowy. By uniknąć zabrudzenia lub wypaczenia tapety, ściana nad blatem zabezpieczona została szklaną szybą.

Retro i pop-art, czyli kropki Ben-Day

Zarówno kropki, jak i groszki cieszyły się ogromną popularnością w latach 50. i 60. Z motywu dekoracyjnego korzystali też artyści popartowi, a szczególnie Roy Lichtenstein. W swojej twórczości inspirował się techniką drukarską zwaną Ben-Day, czyli nadrukiem w postaci bardzo drobnych kropek (nazwa pochodzi od ilustratora i drukarza Benjamina Henry'ego Daya). Widać to zresztą w serii ilustracji w stylu komiksowym, czyli najbardziej znanych dziełach Lichtensteina.

Kropki i groszki w dodatkach: sypialnia, salon, kuchnia

Tapety w kropki i dekoracje ścian tego typu stanowią wybór dla odważnych. Jeśli nie do końca jesteśmy przekonani do kropek, możemy na początku poeksperymentować z dodatkami.

Kropki i groszki w sypialni: pościel w groszki to dobry start, by przekonywać się do tego motywu dekoracyjnego. W zależności od stylu, w jakim urządzona jest sypialnia, polecamy czarno-białe wzory albo białe groszki na tle innych kolorów (np. beż, szarość, róż, błękit). Można też wybrać narzutę w groszki, lampkę nocną z abażurem w kropki czy grafiki z groszkami na ścianę. Inna ciekawa propozycja to zasłony w kropki.

Nie przegap: Sypialnia - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Kropki i groszki w salonie: podobnie jak w sypialni świetnie sprawdzą się zasłony w kropki i groszki. Jeśli planowana jest szybka metamorfoza wnętrza, zawsze dobry wybór stanowią pled, narzuta czy poduszki dekoracyjne w groszki. Odważniejsi dekoratorzy mogą nanieść kropki i groszki także na meble (komoda, szafka, konsola), w ten sposób efektownie je odnawiając.

Zobacz też: Salon - ZDJĘCIA pięknych wnętrz >>>

Kropki i groszki w kuchni: na początek polecamy coś klasycznego, czyli obrus w groszki. Podążając za stylem retro, wybierzmy białe groszki na malinoworóżowym albo pastelowobłękitnym tle. Poza obrusem kropki mogą zagościć na serwetkach, ręcznikach kuchennych czy – bardziej odważnie – na płytkach kuchennych nad blatem. Szczególnie wiosną i latem radosny nastrój ucztowania podkreślą naczynia w kropki: talerze, szklanki, kieliszki.

Dodatki dekoracyjne i modne wzory: GALERIE ZDJĘĆ

Kropki i groszki to tylko jedna z możliwości, jeśli chodzi o ciekawą metamorfozę wnętrza. Sprawdź, czym jeszcze warto się zainspirować.