Moskitiera na okna dachowe – co wybrać? Praktyczny poradnik, zdjęcia

2024-06-18 8:51

Wiosną i latem lubimy wpuszczać do sypialni na poddaszu świeże powietrze. Pozostawiając otwarte okna na całą noc, ryzykujemy jednak przedostaniem się do wnętrz komarów oraz innych insektów. Aby tak się nie stało, warto wybrać moskitierę na okno dachowe!

Moskitiera na okno dachowe
Autor: materiał prasowy Velux Moskitiera na okno dachowe Zil marki Velux.

Spis treści

  1. Moskitiera na okno dachowe – czym się wyróżnia?
  2. Jak wybrać moskitierę na okno dachowe?
  3. Zalety i wady moskitiery na okno dachowe
  4. Moskitiera i roleta na okno dachowe – czy można mieć jedno i drugie?
  5. Roleta na okno dachowe: zaciemniająca, zewnętrzna. Jak działa markiza zewnętrzna?

Moskitiera na okno dachowe – czym się wyróżnia?

Standardowe moskitiery są doskonale znane od lat – często mają formę ramki wypełnionej siatką o niewielkich oczkach, która skutecznie przepuszcza powietrze, ale nie pozwala dostać się do wnętrz owadom. Taką ramkę mocuje się bezpośrednio w ramie okna, gdzie precyzyjnie wypełnia całą przestrzeń, tworząc skuteczną barierę dla insektów. Jednak w przypadku okien dachowych, które otwierają się inaczej niż standardowe modele, konieczne jest także zastosowanie odpowiedniej moskitiery na okna dachowe.

Moskitiera na okno dachowe obrotowe nie może zasłaniać całego otworu okiennego, ponieważ nie pozwala na to skrzydło, które znajduje się w różnych miejscach – w zależności od tego, jak mocno otworzymy okno. Czy zatem jesteśmy skazani na obecność komarów w sypialni na poddaszu? Oczywiście, że nie – wystarczy skorzystać ze specjalnych moskitier na okno dachowe obrotowe, które zamiast montować w ramie okna, założymy na wnękę okienną.

Taka moskitiera na okno dachowe będzie zasłaniać całą wnękę, a zatem nie będzie kolidowała ze skrzydłem – w dowolnym momencie możemy otworzyć okno, a następnie zasłonić je szczelnie naszą moskitierą. Dzięki temu zyskamy idealne warunki do snu na poddaszu – do pokoju będzie wpadało świeże powietrze, ale bez nieproszonych gości.

Jak wybrać moskitierę na okno dachowe?

Kupując moskitierę na okno dachowe, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na wymiary – konieczne jest dokładne zmierzenie okna, szczególnie jeśli chcemy wybrać moskitierę w kasecie mocowanej do ściany. Taka moskitiera na okno dachowe jest nowoczesna, bardzo wygodna w użytku i co najważniejsze, jest oferowana przez wielu producentów okiennych, którzy pomagają odpowiednio dopasować ją do konkretnego pokoju. Można więc łatwo wybrać właściwy model, jednak trzeba się liczyć z niemałym kosztem takiej moskitiery na okno dachowe.

Inną opcją mogą być modele uniwersalne, przeznaczone do samodzielnego, szybkiego montażu. W skład takiego zestawu wchodzą elementy mocujące – wkręty, rzepy lub taśma dwustronna – na które przyczepia się zaczep, a następnie na nim zawiesza się moskitierę. Takie mocowania należy umieścić we wszystkich narożnikach przed wnęką okienną, by móc ją szczelnie zasłonić. Taka moskitiera na okno dachowe będzie na pewno o wiele tańsza, ale z drugiej strony mniej efektowna i komfortowa w codziennym użytku.

Zalety i wady moskitiery na okno dachowe

W przypadku moskitiery na okno dachowe spotykamy się z kilkoma zaletami i wadami, o których warto wiedzieć przed zakupem. Jeśli chodzi o zalety, moskitiery przeznaczone do montażu na wnęce okiennej nie sprawiają późniejszych trudności w czasie mycia okien – nie trzeba ich demontować, ponieważ nie mają żadnej styczności z szybami i ramami. Do plusów takiego rozwiązania należy ogromna wygoda użytkowa – w przeciwieństwie do moskitier ramkowych używanych w przypadku standardowych okien moskitierę na okna dachowe można w dowolnym momencie zwinąć lub rozwinąć, i to w kilka sekund.

Do wad moskitiery na okno dachowe zaliczymy z kolei wysoką cenę wykonania oraz fakt, że taki element jest na stałe przymocowany do ściany, a zatem jest nieco mniej estetyczny, gdyż cały czas pozostaje widoczny.

Moskitiera i roleta na okno dachowe – czy można mieć jedno i drugie?

Niektórzy obawiają się, że zamontowanie moskitiery na okno dachowe sprawi, że niemożliwe stanie się jednoczesne zastosowanie rolet. Nic bardziej mylnego! Rolety w przypadku okien dachowych najczęściej mocuje się bezpośrednio na szybach, a zatem nie występuje żadna kolizja pomiędzy jednym a drugim elementem wykańczającym okno.

Co więcej, do współpracy z moskitierą na okno dachowe nadają się także zewnętrzne osłony okienne, takie jak rolety czy markizy. Możemy więc bez trudu stworzyć takie warunki oświetleniowe w sypialni na poddaszu, które odpowiadają naszym oczekiwaniom, wykorzystując moskitierę i roletę na okno dachowe.

Roleta na okno dachowe: zaciemniająca, zewnętrzna. Jak działa markiza zewnętrzna?

Jak uszczelnić okno z PCW?