Okna dachowe – co wybrać, na co zwrócić uwagę? Przewodnik zakupowy

2020-01-20 14:45

Stworzenie funkcjonalnego poddasza użytkowego to nie tylko kwestia dobrania optymalnych mebli pod skosy – to również prawidłowe doświetlenie wnętrz i zapewnienie korzystającym z nich domownikom dostępu do świeżego powietrza. Za to właśnie odpowiedzialne są okna dachowe – jak je wybrać?

Okna dachowe
Autor: materiały prasowe Velux Okna dachowe z dekoracyjnymi roletami

Spis treści

 1. Wymiar okna dachowego – jak wybrać optymalny?
 2. Okna dachowe – jaki sposób otwierania wybrać?
 3. Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując okna dachowe?
 4. Akcesoria do okien dachowych

Wymiar okna dachowego – jak wybrać optymalny?

Pierwszą kwestią, którą powinniśmy wziąć pod uwagę, jest wymiar okna dachowego. Od tego, jak duże będzie okno dachowe, zależeć będzie bowiem doświetlenie całego wnętrza, a jak dobrze wiemy – warto mieć w pomieszczeniach dostęp do naturalnego światła w największej możliwej ilości. Okna połaciowe są w tym zakresie niezastąpione – przepuszczają o wiele więcej światła niż okna montowane w ścianach szczytowych czy lukarnach.

Wymiary okna dachowego należy dobierać do wielkości pomieszczenia, a konkretnie do metrażu podłogi. Przyjmuje się, że 1 m² przeszklenia oświetla ok. 9-10 m² wnętrza. Warto jednak wiedzieć, że w dużych pokojach o wiele lepiej sprawdzą się dwa mniejsze okna dachowe zamiast jednego dużego, a w pomieszczeniach takich jak łazienki czy garderoby przeszklenia doświetlające nie muszą być tak duże jak w sypialniach.

..  Nawiewniki okienne: czemu są ważne, jakie wybrać? >>>

Okna dachowe – jaki sposób otwierania wybrać?

Okna dachowe mogą być otwierane na różne sposoby – to, na jaki model się zdecydujemy, będzie zależało od naszych prywatnych preferencji, a także możliwości wnętrza, w którym zamontujemy okno dachowe. Możemy wybrać:

 • Okno dachowe uchylne – takie okna powiększają przestrzeń na poddaszu po ich otworzeniu. Całe skrzydło „wychodzi” na zewnątrz, co pozwala na wygodne podejście do okna.
 • Okno dachowe obrotowe – takie okna obracają się wokół własnej osi, a zatem zabierają część przestrzeni na poddaszu po ich otworzeniu. Taka opcja jest bardzo przydatna podczas mycia okien. Największą popularnością cieszą się obecnie okna uchylno-obrotowe, łączące funkcje obu wspomnianych modeli.
 • Okno dachowe kolankowe – te modele składają się niejako z dwóch odrębnych okien. To bardzo dobra opcja dla tych, którzy chcą, by w pomieszczeniu było jak najwięcej światła – takie okna sięgają od posadzki do wybranej wysokości dachu.
 • Okno dachowe balkonowe – cieszące się coraz większą popularnością dachowe okna balkonowe składają się z dwóch części, które po otworzeniu tworzą swoisty balkon z zadaszeniem.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując okna dachowe?

Nie tylko wielkość okna dachowego i sposób jego otwierania mają znaczenie – na czym jeszcze warto się skupić, kupując okna na poddasze?

 • Współczynnik przenikalności cieplnej – im niższy, tym lepsze właściwości izolacji termicznej zapewnia okno.
 • Izolacja akustyczna – od tego parametru okna dachowego będzie zależało, w jakim stopniu hałasy będą docierały do sypialni.
 • Sposób sterowania – nowoczesne okna dachowe mają opcję automatycznego sterowania. Często też są wyposażone w czujniki deszczu, dzięki którym zamykają się przy zmianie pogody. Większość okien dachowych jest jednak otwierana ręcznie.
 • Odporność na włamanie – okna dachowe antywłamaniowe mają wzmocnioną konstrukcję skrzydła i ościeżnicy.

Akcesoria do okien dachowych

Wybór i montaż okna dachowego to jeszcze nie koniec naszych starań o zapewnienie jak najlepszych warunków mieszkaniowych na poddaszu. Równie ważny będzie dobór odpowiednich akcesoriów. Pamiętajmy, że w przypadku okien dachowych musimy liczyć się z ewentualnością intensywniejszego wpadania promieni słonecznych do wnętrz – w takich pokojach niezastąpione okażą się zatem rolety na okna dachowe, które ochronią nas przed ostrym światłem i zbytnim nagrzewaniem się otoczenia. Z kolei wybierając zewnętrzne rolety na okna dachowe, dodatkowo zwiększamy parametry antywłamaniowe naszego budynku. Innym przydatnym akcesorium jest moskitiera na okna dachowe, która ochroni nas w letnie noce przed niechcianymi insektami.

Pamiętajmy, że muszą to być akcesoria stworzone specjalnie na okna dachowe, w przeciwnym razie nie będą prawidłowo spełniały swojego zadania. Z takimi dodatkami mamy pewność, że przebywanie na poddaszu będzie dla nas przyjemniejsze.

..  Jak uszczelnić okna na zimę? >>>

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE