Roleta na okno dachowe: zaciemniająca, zewnętrzna. Jak działa markiza zewnętrzna?

2024-06-18 8:49

Oświetlenie pomieszczeń na poddaszu zapewniają okna połaciowe, czyli dachowych. Wpuszczają do wnętrza światło, ale co za tym idzie, również ciepło. Dobiegają przez nie także hałas deszczu i gradu, dźwięki z sąsiedztwa. Aby temu zapobiec, na okna połaciowe stosuje się rolety na okno dachowe, zewnętrzne i wewnętrzne. Jaką roletę wybrać?

Spis treści

  1. Rolety zewnętrzne na okna dachowe
  2. Markiza na okno dachowe
  3. Markiza solarna
  4. Rolety na okna dachowe wewnętrzne
  5. Roleta na okno dachowe zaciemniająca
  6. Rolety na okna dachowe termoizolacyjna
  7. Rolety na okna dachowe bez wiercenia
  8. Rolety na okna dachowe. Inspiracje
  9. Rolety na okno dachowe dla dzieci – inspiracje 

Rolety zewnętrzne na okna dachowe

Rolety zewnętrzne na okna dachowe to rodzaj zewnętrznej zasłony, która jest zwijana do kasety znajdującej się na górze obudowy. Elementem składowym rolety zewnętrznej na okno dachowe, podobnie jak w przypadku żaluzji, są lamele, czyli aluminiowe lub tytanowo-cynkowe listewki połączone gumowym łącznikiem oraz dodatkowo wypełnione materiałem izolacyjnym.

Ich montaż jest możliwy na każdym etapie inwestycji – również wiele lat po zamontowaniu okien połaciowych. Opuszczanie i podnoszenie rolety może być sterowane pilotem, za pomocą włącznika na ścianie we wnętrzu pomieszczenia na poddaszu lub manualnie za pomocą korby. Większość producentów oferuje rolety zewnętrzne na okna dachowe w kolorystyce achromatycznej: ciemnoszare, antracytowe, jasnopopielate (RAL 7035) oraz ciemnopopielate (RAL 7022).

Rozwiązaniem alternatywnym dla rolety są markizy zewnętrzne (sterowane ręcznie lub elektrycznie), wykonane z materiału odpornego na czynniki atmosferyczne.

Roleta zewnętrzna
Autor: materiał prasowy Velux Na zdj. roleta zewnętrzna marki Velux.

Markiza na okno dachowe

Markiza okienna to w dużej mierze siatka — wytrzymała i odporna na czynniki atmosferyczne. To szczególnie istotne, ponieważ markizy te montowane są na zewnątrz. Siatka jest zrolowana na wałku ze sprężyną i umiejscowiona w aluminiowej kasecie, montowanej nad oknem. Markizy chronią poddasze przed nadmiernym nasłonecznieniem, nagrzaniem, promieniowaniem UV, pomaga też równomiernie rozłożyć natężenie światła.

Markiza zewnętrzna zamontowana na oknie dachowym chroni przed nagrzaniem poddasza do ośmiu razy skuteczniej niż roleta wewnętrzna zaciemniająca. Kolejną zaletą, nie do przecenienia, jest zapewnienie ciszy podczas deszczu — markiza redukuje odgłos spadających kropel.

Zamknięte markizy okienne pionowe zapewniają cenną prywatność — będąc niewidocznymi dla osób z zewnątrz, możemy kontrolować otoczenie. Dostępne są markizy okienne ręczne, sterowane elektrycznie lub działające automatycznie.

Markiza solarna

Solarna markiza zaciemniająca, którą montuje się na zewnątrz okna, zapewnia ochronę przed nagrzewaniem — zatrzymuje promienie słoneczne, zanim dotrą do szyby i nagrzeją wnętrze oraz efektywne zaciemnienie — niemal całkowicie blokuje dostęp światła.

Uwaga! Markiza nie ogranicza funkcjonowania okna – można je w pełni otworzyć, nawet gdy markiza jest opuszczona.

Solarna markiza zaciemniająca ma fabrycznie wbudowany silnik zasilany energią słoneczną, dzięki któremu można ją wygodnie podnosić i opuszczać za pomocą przycisku. Wydajna bateria solarna oszczędzająca energię jest zintegrowana z górną obudową i umożliwia obsługę markizy także przy całkowicie zachmurzonym niebie. Bateria posiada akumulator, który zapobiega całkowitemu rozładowaniu. W pełni naładowana wystarcza na 100 cykli podnoszenia i opuszczania markizy. Dzięki solarnemu zasilaniu markizę można zainstalować także na oknach obsługiwanych manualnie bez konieczności prowadzenia okablowania.

Markiza solarna zaciemniająca
Autor: materiał prasowy Velux Na zdj. markiza solarna zaciemniająca marki Velux.

Rolety na okna dachowe wewnętrzne

Rolety wewnętrzne na okno dachowe produkowane są w konkretnych rozmiarach (skoordynowane z wymiarami okien różnych producentów), jak również zamawiane na dowolną wielkość okna. Ich zasłona wykonana jest najczęściej z tkaniny o włóknach syntetycznych (poliestru, poliamidu) lub naturalnych, takich jak bawełna czy len.

Nasz rada: by dopasować roletę do okna dachowego, wystarczy sprawdzić numer tabliczki znamionowej lub rodzaj okna.

Rolety wewnętrzne na okna dachowe z bawełny lub lnu są przyjemne w dotyku i mają ciekawe faktury, jednak te wykonane z tkanin syntetycznych charakteryzują się wyższą odpornością na promieniowanie UV, odkształcenia i skurczenia, wielokrotne pranie. Są zatem prostsze w pielęgnacji, a ich kolor nie blaknie od słońca tak szybko jak w przypadku tkanin naturalnych.

Wielu producentów oferuje rolety na okna dachowe, których skład tkaniny to połączenie włókien naturalnych z syntetycznymi – ma zatem zalety obydwu rozwiązań. Rolety rzymskie na okna dachowe, podobnie jak w przypadku tradycyjnych rolet rzymskich, są składane w poziome fale. Do dekoracji okna dachowego stosuje się także plisy oraz żaluzje.

Roleta rzymska do okien dachowych
Autor: materiał prasowy Marcin Dekor Na zdj. roleta rzymska do okien dachowych marki Marcin Dekor.

Roleta na okno dachowe zaciemniająca

Promienie porannego słońca, wnikając do pomieszczenia, mogą budzić śpiące w nim osoby. Nie stanowi to problemu dla osób o aktywności „skowronków”, jednak dla „sów” wczesne przebudzenie jest uciążliwe. Tutaj rozwiązaniem będą rolety wykonane z tkaniny zaciemniającej „blackout”. Ich zadaniem jest blokowanie dostępu światła, a skuteczność w zależności od grubości i splotu to nawet 95%. Rolety na okna dachowe zaciemniające wnętrze niewątpliwie poprawiają jakość snu. Jest to związane z dobroczynnym wpływem na nasz organizm hormonu melatoniny, którego produkcja jest blokowana poprzez światło.

Rolety na okna dachowe termoizolacyjna

Nadmierna ilość promieni słonecznych w upalne dni powoduje przegrzanie pomieszczeń na poddaszu, a promieniowanie UV – blaknięcie i starzenie się materiałów. Korzystnie jest stosować wówczas rolety na okna dachowe odbijające światło, które zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza domu.

Rolety na okna dachowe bez wiercenia

Do montażu rolety na okno dachowe bez wiercenia można wykorzystać specjalne uchwyty, które są w stanie utrzymać nawet dużą przesłonę. Inny sposób montażu rolet bez wiercenia to zastosowanie kaset przyklejanych do okna. Niektórzy producenci okien dachowych proponują także ułatwienia w postaci przygotowanych na oknach górnych zaczepów montażowych, na których osadza się kasetę z roletą.

Rolety na okna dachowe. Inspiracje

Rolety na okno dachowe dla dzieci – inspiracje