Jak pomalować pokój na dwa kolory? Poradnik

2018-05-08 12:03

Malowanie ścian na dwa kolory nie wychodzi z mody. Jeśli czeka Cię metamorfoza pokoju, a słowo remont wywołuje gęsią skórkę, przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego m.in., jak pomalować pokój na dwa kolory. Sprawdź, ile będzie kosztowało malowanie ścian, co warto wiedzieć przed pracą, jakie farby wybrać, jak nazywają się barwy oraz jak dobierać kolory ścian do mebli i aranżacji.

Spis treści

 1. Kolory ścian dopasowane do wnętrz
 2. Od czego zacząć malowanie ścian?
 3. Malowanie pokoju na dwa kolory: jakie wybrać farby i kolory?
 4. Jak pomalować pokój na dwa kolory - salon beżowy
 5. Jak pomalować pokój na dwa kolory: pomarańczowy
 6. Jak pomalować pokój na dwa kolory - salon brązowy
 7. Malowanie ścian: ceny
 8. Zobacz w galeriach pomysłowe zestawienia kolorystyczne!

Malowanie pokoju na dwa kolory nie jest trudne. Ale żeby efekt był zadowalający, oprócz samej techniki malowania trzeba znać zasady harmonijnego zestawiania kolorów we wnętrzu. Kolory ścian można dobierać na dwa sposoby. Jeden z nich to łączenie w pokoju kolorów o podobnej temperaturze. Inny to urządzanie wnętrza, w którym królują różne odcienie jednej barwy. Można też skorzystać z kontrastowych zestawień, np. pasują do siebie biel z błękitem albo pomarańcz i zieleń.

Kolory ścian dopasowane do wnętrz

Odpowiednio dobrana farba może optycznie powiększyć lub zmniejszyć wnętrze. Ciepłe barwy przybliżają ściany: odcienie pomarańczu, żółci czy czerwieni „zagęszczają przestrzeń”. W małych pokojach lepiej sprawdzą się więc kolory pastelowe (błękit, pistacja) i neutralny beż. Biały sufit podwyższy pokój: niskie wnętrze skutecznie „wyciągnie” biel sufitu, jeżeli kolor ścian będzie do niego dochodził, zamiast kończyć się nieco pod nim. Matowe farby pomniejszą wnętrza. Jeśli więc salon nie należy do szczególnie przestronnych, bezpieczniej będzie pomalować go farbą półmatową.

Od czego zacząć malowanie ścian?

Jeśli malowanie pokoju chcesz wykonać samodzielnie, to zanim zaczniesz, zabezpiecz meble, okna i drzwi, przykrywając je foliami i oklejając specjalną (łatwo ją potem usunąć) taśmą malarską. Zdemontuj karnisze, gniazdka, lampy - jeśli mają zostać, oklej je. Teraz zmyj ściany, uzupełnij ubytki oraz pęknięcia, a następnie zagruntuj i pomaluj raz albo dwa razy, zależnie od wybranej farby. Dokładnie przed malowaniem ścian przykryj też podłogi. Jeżeli malowanie ścian zlecasz fachowcowi, spisz z nim umowę, która powinna zawierać m.in. datę rozpoczęcia i zakończenia prac, ich dokładny zakres, klauzulę o karze umownej, gdyby remont mieszkania został zrobiony źle, zapis dotyczący zadatku lub zaliczki.

..  Mieszkanie do wynajęcia – jak je TANIO wyremontować? >>>

Malowanie pokoju na dwa kolory: jakie wybrać farby i kolory?

W słonecznych wnętrzach sprawdzą się zarówno jasne, jak i ciemne kolory każdego rodzaju farb. Natomiast pokój z oknami na północ i zachód dobrze jest rozjaśnić za pomocą jasnych tonacji farb opalizujących. Warto też pamiętać, że ostre słońce i intensywne sztuczne oświetlenie podkreślają wszelkie nierówności ścian. Lepiej nie używać również do ich malowania farby z połyskiem - w takich wypadkach bezpieczniej jest wybrać farby matowe.

Jak pomalować pokój na dwa kolory - salon beżowy

Kolor beżowy często wybierany jest do malowania pokoju. Odcień beżowy może być jak kawa z kroplą mleka lub tak jasny, że prawie wpada w krem. Bywa też żółtawy. Różne odcienie beżu - bez względu na to, czy są zimne, czy ciepłe - możesz zestawiać z zamkniętymi oczami. W efekcie zawsze powstanie stylowe, eleganckie wnętrze.

..  Kolor beżowy – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Jak pomalować pokój na dwa kolory: pomarańczowy

Jeśli drewno w naturalnych odcieniach jest dla ciebie zbyt spokojne, zdecyduj się na bardziej kontrastowe zestawienie kolorów w salonie. Pomarańczowy kolor ścian można łączyć z odcieniem limonkowym, co doda salonowi świeżości. Pomarańczowy pobudza do życia. Udowodniono, że dodaje energii i sprzyja pozytywnym myślom, dlatego warto go zastosować we wnętrzu, w którym często przebywamy.

..  Kolor pomarańczowy – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Jak pomalować pokój na dwa kolory - salon brązowy

Jeśli w twoim salonie króluje drewno (drewniane podłogi, drewniane meble), możesz śmiało zestawiać je z ciepłymi kolorami ścian: brązami, beżem i złotem. Do jasnego odcienia podłogi i np. półek będzie pasował brązowy kolor ścian (mocne kakao). Do tego brązu ścian może nawiązywać np. ciemnobrązowa ława czy poduszki na kanapie. Jeśli ściana jest brązowa, to kanapę wybierz kremową - takie zestawienie rozjaśni wnętrze. A jeśli do brązowego koloru ścian dobierzemy dodatki w kolorze połyskującego złota, uzyskamy wnętrze w stylu glamour.

Malowanie ścian: ceny

Ile kosztuje malowanie ścian? Podajemy orientacyjne ceny netto, które nie obejmują materiałów i są zróżnicowane regionalnie.

 • Naprawa ubytków, od 7 zł/m2, rys i pęknięć, od ok. 11 zł/m2;
 • zmywanie ścian i sufitów, od ok. 3 zł/m2, ewentualne skrobanie, od 7 zł/m2;
 • gruntowanie akrylowe (w celu polepszenia jakości), ok. 3 zł/m2;
 • malowanie podkładem (jednokrotne), ok. 3 zł/m;
 • dwukrotne malowanie farbą, 5-9 zł/m2; tapetowanie, ok. 10 zł/m.

Zobacz w galeriach pomysłowe zestawienia kolorystyczne!

Malowanie pokoju. Ściany - ile farby i jakie narzędzia
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE