Ciepłe kolory czy zimne - jakie wybrać? Barwy ciepłe i zimne we wnętrzach

2018-02-14 15:14

Ciepłe kolory ścian lepiej wygladają w promieniach wschodzącego słońca, a w pomieszczeniach skierowanych na zachód nabiorą intensywnego odcienia. Zimne barwy optycznie powiększają wnętrze, ponieważ zapewniają wrażenie głębi. Dowiedz się, jak wybierać i stosować kolory ciepłe i zimne we wnętrzach.

Spis treści

  1. Barwy ciepłe i zimne - w zależności od wnętrza
  2. Kolory ścian: ciepłe czy zimne?
  3. Kolory ścian i ich właściwości optyczne
  4. Inspiracje kolorystyczne - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

To, jak widzimy barwy, zależy od światła, w którym je oglądamy. Pomieszczenia z oknami wychodzącymi na wschód będą najintensywniej oświetlone rano, gdy dominuje  promieniowanie niebieskie. Te z oknami na zachód doświetli w większym stopniu  promieniowanie czerwone. Tę różnicę warto wziąć pod uwagę, wybierając ciepłe kolory lub zimne barwy. Ciepłe barwy będą lepiej wyglądały w promieniach wschodzącego słońca, zachodzące wydobędzie z nich intensywny odcień, może nawet sprawić, że kolory ścian staną się krzykliwe.

Barwy ciepłe i zimne - w zależności od wnętrza

Warto pamiętać, że duże nasłonecznienie pomieszczenia powoduje kontrast między oświetleniem przy oknach i wewnątrz pokoju. Można go zminimalizować, zmieniając natężenie barw na różnych ścianach. Te najbliżej okien najlepiej malować na barwy jaśniejsze i nieco przygaszone kolory, te w głębi pomieszczenia mogą być mocniejsze - intensywniejsze i cieplejsze. Wnętrza nasłonecznione dobrze wyglądają w zimnych kolorach ścian, te z gorszym dostępem do światła słonecznego, na przykład z oknami od północnej strony – nie. Znacznie lepiej prezentują się w ciepłych, jasnych kolorach ścian.

Kolory ścian: ciepłe czy zimne?

Wybór temperatury wiodącego koloru ścian wpływa na to, jak postrzegamy daną przestrzeń. Zimne barwy (takie jak zielenie, błękity, fiolety) zwiększają ją optycznie, ciepłe (żółcie, pomarańcze, czerwienie) – zmniejszają, czyniąc ją bardziej przytulną. Kolory potrafią optycznie przybliżać i oddalać – stąd ich podział na „atakujące” i „ustępujące”, który w praktyce jest równoznaczny z podziałem na kolory ciepłe i zimne. Ciepłe barwy sprawiają wrażenie bliskich, zimne – oddalonych. Reguła ta odnosi się zarówno do ciemnych, jak i jasnych kolorów ścian. Im większe nasycenie ciepłych barw, tym efekt przybliżenia jest wyraźniejszy. W przypadku zimnych jest odwrotnie – im bardziej rozbielone, tym wydają się bardziej odległe.

..  Czarna ściana, czyli udomawiamy ciemne kolory we wnętrzu! >>>

Kolory ścian i ich właściwości optyczne

Kolory ścian potrafią nie tylko powiększać i zmniejszać wnętrza. Umiejętnie użyte wprowadzają korektę ich kształtów – zwiększają albo zmniejszają ich wysokość, a także skracają je lub wydłużają. Dzięki nim pomieszczenie w kształcie wydłużonego prostopadłościanu może z powodzeniem udawać sześcian.

  • Ciepłe kolory ścian

Ciepłe kolory ścian mogą optycznie pomniejszać wnętrze, wydają się przybliżać do patrzących na nie osób. Dobrze będą wyglądać w przestronnym salonie, któremu nadadzą przytulność, ale w małym są zbyt ryzykowne. Ocieplajmy raczej jedną ścianę we wnętrzu – wówczas ciepły kolor ściany nie zagrozi jego proporcjom.

  • Zimne kolory ścian

Zimne kolory ścian oddziałują przeciwnie niż ciepłe, sprawiają wrażenie oddalenia. Tym samym wnętrze z zimnym kolorem ścian wydaje się większe.

  • Ciemne kolory ścian

Ciemne kolory ścian – w zależności od tonacji kolorów (chłodne czy ciepłe), rodzaju oraz mocy światła we wnętrzu mogą je zacieśnić (tak działają odcienie mlecznej czekolady, burgundu, głębokie, ciepłe fiolety). Gdy wnętrze jest słabo doświetlone, a odcienie chłodne, powstaje wrażenie tajemniczej głębi. Tak właśnie na ogół odbieramy odcień grafitowy, butelkową zieleń, tonacje gorzkiej czekolady.

  • Jasne kolory ścian

Jasne kolory ścian zawsze powiększają wnętrze i dodają mu lekkości. Wnętrza w jasnych kolorach wydają się optycznie większe.

..  Białe ściany w mieszkaniu: 30 pomysłów >>>

Inspiracje kolorystyczne - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Jak kolory we wnętrzu wpływają na Twój nastrój?
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE