Ciepłe kolory czy zimne - jakie wybrać? Barwy ciepłe i zimne we wnętrzach

2018-02-14 15:14

Ciepłe kolory ścian lepiej wygladają w promieniach wschodzącego słońca, a w pomieszczeniach skierowanych na zachód nabiorą intensywnego odcienia. Zimne barwy optycznie powiększają wnętrze, ponieważ zapewniają wrażenie głębi. Dowiedz się, jak wybierać i stosować kolory ciepłe i zimne we wnętrzach.

Spis treści

  1. Barwy ciepłe i zimne - w zależności od wnętrza
  2. Kolory ścian: ciepłe czy zimne?
  3. Kolory ścian i ich właściwości optyczne
  4. Inspiracje kolorystyczne - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

To, jak widzimy barwy, zależy od światła, w którym je oglądamy. Pomieszczenia z oknami wychodzącymi na wschód będą najintensywniej oświetlone rano, gdy dominuje  promieniowanie niebieskie. Te z oknami na zachód doświetli w większym stopniu  promieniowanie czerwone. Tę różnicę warto wziąć pod uwagę, wybierając ciepłe kolory lub zimne barwy. Ciepłe barwy będą lepiej wyglądały w promieniach wschodzącego słońca, zachodzące wydobędzie z nich intensywny odcień, może nawet sprawić, że kolory ścian staną się krzykliwe.

Barwy ciepłe i zimne - w zależności od wnętrza

Warto pamiętać, że duże nasłonecznienie pomieszczenia powoduje kontrast między oświetleniem przy oknach i wewnątrz pokoju. Można go zminimalizować, zmieniając natężenie barw na różnych ścianach. Te najbliżej okien najlepiej malować na barwy jaśniejsze i nieco przygaszone kolory, te w głębi pomieszczenia mogą być mocniejsze - intensywniejsze i cieplejsze. Wnętrza nasłonecznione dobrze wyglądają w zimnych kolorach ścian, te z gorszym dostępem do światła słonecznego, na przykład z oknami od północnej strony – nie. Znacznie lepiej prezentują się w ciepłych, jasnych kolorach ścian.

Kolory ścian: ciepłe czy zimne?

Wybór temperatury wiodącego koloru ścian wpływa na to, jak postrzegamy daną przestrzeń. Zimne barwy (takie jak zielenie, błękity, fiolety) zwiększają ją optycznie, ciepłe (żółcie, pomarańcze, czerwienie) – zmniejszają, czyniąc ją bardziej przytulną. Kolory potrafią optycznie przybliżać i oddalać – stąd ich podział na „atakujące” i „ustępujące”, który w praktyce jest równoznaczny z podziałem na kolory ciepłe i zimne. Ciepłe barwy sprawiają wrażenie bliskich, zimne – oddalonych. Reguła ta odnosi się zarówno do ciemnych, jak i jasnych kolorów ścian. Im większe nasycenie ciepłych barw, tym efekt przybliżenia jest wyraźniejszy. W przypadku zimnych jest odwrotnie – im bardziej rozbielone, tym wydają się bardziej odległe.

..  Czarna ściana, czyli udomawiamy ciemne kolory we wnętrzu! >>>

Kolory ścian i ich właściwości optyczne

Kolory ścian potrafią nie tylko powiększać i zmniejszać wnętrza. Umiejętnie użyte wprowadzają korektę ich kształtów – zwiększają albo zmniejszają ich wysokość, a także skracają je lub wydłużają. Dzięki nim pomieszczenie w kształcie wydłużonego prostopadłościanu może z powodzeniem udawać sześcian.

  • Ciepłe kolory ścian

Ciepłe kolory ścian mogą optycznie pomniejszać wnętrze, wydają się przybliżać do patrzących na nie osób. Dobrze będą wyglądać w przestronnym salonie, któremu nadadzą przytulność, ale w małym są zbyt ryzykowne. Ocieplajmy raczej jedną ścianę we wnętrzu – wówczas ciepły kolor ściany nie zagrozi jego proporcjom.

  • Zimne kolory ścian

Zimne kolory ścian oddziałują przeciwnie niż ciepłe, sprawiają wrażenie oddalenia. Tym samym wnętrze z zimnym kolorem ścian wydaje się większe.

  • Ciemne kolory ścian

Ciemne kolory ścian – w zależności od tonacji kolorów (chłodne czy ciepłe), rodzaju oraz mocy światła we wnętrzu mogą je zacieśnić (tak działają odcienie mlecznej czekolady, burgundu, głębokie, ciepłe fiolety). Gdy wnętrze jest słabo doświetlone, a odcienie chłodne, powstaje wrażenie tajemniczej głębi. Tak właśnie na ogół odbieramy odcień grafitowy, butelkową zieleń, tonacje gorzkiej czekolady.

  • Jasne kolory ścian

Jasne kolory ścian zawsze powiększają wnętrze i dodają mu lekkości. Wnętrza w jasnych kolorach wydają się optycznie większe.

..  Białe ściany w mieszkaniu: 30 pomysłów >>>

Inspiracje kolorystyczne - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Jak kolory we wnętrzu wpływają na Twój nastrój?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany