Kolor roku 2022: Pantone, AkzoNobel, Benjamin Moore, Tikkurila. Z czym je łączyć?

2022-01-25 16:09
Kolory Roku 2022
Autor: materiały prasowe: KOKET, AkzoNobel, Benjamin Moore, Tikkurila Instytut Pantone, a także cenienie producenci farb, m.in. Tikkurila, Benjamin Moore czy AkzoNobel przedstawili swoje propozycje Kolorów Roku 2022

Po raz pierwszy Kolor Roku został ogłoszony w 1999 r. przez Instytut Pantone. Od tej pory swoje typy kolorystyczne zaczęły mianować również i cenione marki produkujące farby, m.in. AkzoNobel, Benjamin Moore oraz Tikkurila. Które kolory zyskały ten prestiżowy tytuł w tym roku? Oto 4 kolory, które zdominują wnętrza w 2022 roku!

Spis treści

  1. Kolor roku 2022: Very Peri - odważny fiolet
  2. Kolor roku 2022: Bright Skies - subtelny błękit
  3. Kolor Roku 2022: October Mist - kojąca szałwia
  4. Kolor Roku 2022: Kestrel – aksamitny brąz

Kolor roku 2022: Very Peri - odważny fiolet

Kolorem Roku 2022 według Instytutu Pantone został Very Peri, będący połączeniem niebieskiego, szarego i czerwonego. Powstały w ten sposób, intrygujący odcień fioletu, według ekspertów Pantone ma odzwierciedlać zmiany, jakie obecnie zachodzą w naszym świecie.

Very Peri jest pierwszym kolorem z palety Pantone, który powstał przy współpracy z marką Microsoft. Wybór komputerowego giganta nie jest przypadkowy – w założeniu, Very Peri ma być mostem łączącym rzeczywistość ze światem cyfrowym. Odważny fiolet ma ilustrować fuzję kolorów manifestujących się w naturze z tymi, powstającymi z pomocą komputerów.

Dzięki połączeniu fioletowych, czerwonych i szarych akcentów Very Peri świetnie wpasuje się niemal w każde wnętrze. W zależności, jak go zaaranżujemy, będzie wpływał na otoczenie w inny sposób.

Very Peri może być mocnym akcentem kolorystycznym ożywiającym pomieszczenie, wyrażającym pewność siebie i wprowadzającym do wnętrz dobrą energię. By wysunął się na pierwszy plan, fiolet Very Peri zestawmy z subtelniejszymi kolorami bazowymi, szczególnie beżowym, szarym i brudną bielą.

Very Peri świetnie zaprezentuje się w towarzystwie soczystych fuksji i czerwieni. Fiolet będzie intrygującym partnerem również dla biało-czarnych kontrastów w nowoczesnych wnętrzach.

Z pastelami, szczególnie pudrowym różem, wprowadzi do pomieszczenia odrobinę wytchnienia i relaksu, a ze swoim kolorem dopełniającym, czyli żółtym stworzy duet, obok którego nie będzie można przejść obojętnie!

Kolor Very Peri to zdecydowanie najbardziej intrygująca i oryginalna opcja kolorystyczna spośród wszystkich zaprezentowanych Kolorów Roku 2022.

Kolor Very Peri w łazience
Autor: materiały prasowe Radaway Instytut Pantone ogłosił, że Kolorem Roku 2022 jest Very Peri

Kolor roku 2022: Bright Skies - subtelny błękit

Czy kolorem możemy wyrazić wewnętrzną potrzebę wolności, otwartych przestrzeni i pogłębienia więzi z naturą?

Nad tym zastanawiali się również eksperci AkzoNobel. Efektem wytężonej pracy najlepszych umysłów tej marki jest Bright Skies, lekki ocień niebieskiego, który nosi dumne miano Koloru Roku 2022.

Dlaczego błękit? Większość z nas spędziła ostatnie dwa lata w zamknięciu i izolacji. Tęsknota za otwartymi przestrzeniami i przyrodą zainspirowała powstanie koloru Bright Skies. To prawdziwy powiew świeżości we wnętrzach! Bright Skies daje również wrażenie otwartości i kojąco działa na zmysły.

Jego ogromną zaletą jest to, że – w porównaniu z Very Peri – nigdy nie zdominuje wnętrza. Można go również łączyć z innymi, bardziej wyrazistymi kolorami jak róże, żółcie, zielenie czy pomarańcze.

W bardziej stonowanych wnętrzach doskonale sprawdzi się jako kolorystyczny solista. Może pełnić rolę również koloru bazowego dla mocniejszych barw – wszystko zależy od tego, jaki efekt we wnętrzu chcemy uzyskać.

Kolor Roku 2022 wg AkzoNobel
Autor: AkzoNobel Marka Akzo Nobel mianowała lekki błękit Bright Skies kolorem roku 2022

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Kolor Roku 2022: October Mist - kojąca szałwia

Kolor Roku 2022 zaprezentowany przez markę Benjamin Moore to delikatna szałwiowa zieleń, czyli October Mist.

Kolor tworzy nastrój stabilności, a jednocześnie zachęca do kreatywnej ekspresji i ożywia wnętrze. Co ciekawe, w towarzystwie niektórych barw i oświetlenia October Mist może zachowywać się jak szary – co tylko poszerza możliwości jego aranżacji we wnętrzu.

Sympatyczny szałwiowy odcień zieleni prezentowany przez specjalistki Benjamin Moore doskonale łączy się z bielą, beżem czy kością słoniową. Jako barwa inspirowana naturą, można bez obaw łączyć go z kolorami ziemi, a więc pozostałymi odcieniami zieleni, brązami czy szarościami. Pastele również będą dobrymi towarzyszami dla October Mist, szczególnie wesołe odcienie żółtego i różowego.

Kolor Roku 2022 October Mist
Autor: Benjamin Moore Producent farb Benjamin Moore ogłosił szałwiową zieleń October Mist kolorem roku 2022

Kolor Roku 2022: Kestrel – aksamitny brąz

Od kilku lat obserwujemy coraz większe zainteresowanie motywami roślinnymi w aranżacji wnętrz. Urządzając swoje mieszkania chętnie sięgamy po kojące kolory ziemi, które przypominają nam o nierozerwalnej więzi między ludźmi a naturą.

Mając to na uwadze, Kolorem Roku 2022 marka Tikkurila ogłosiła Kestrel – czyli aksamitny, a jednocześnie intensywny brąz z nutą chłodnej czerwieni.

Kestrel pasuje do każdego wnętrza, wprowadzając do niego ciepło, głębię i intymną atmosferę. Doskonale łączy się z pozostałymi kolorami ziemi, a szczególnie z zielenią i czerwienią.

Kestrel nie odmówi również towarzystwa szarościom, beżom i przybrudzonym bielom. Co ciekawe, można go połączyć z wymienionymi wyżej Kolorami 2022 i stworzyć ciekawe kombinacje, nadając wnętrzu oryginalności i nieprzewidywalności.

Nie od dziś wiadomo, że kolory wpływają na nasz nastrój, pomagają też wyrazić siebie, swoje emocje i przekonania. Paleta Kolorów Roku 2022 to mozaika oryginalnych barw, z których każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie.

Kolor roku 2022 Kestrel
Autor: Tikkurila Ceniony producent Farb, marka Tikkurila, wybrała ciepły odcień brązu, Kestrel, na Kolor Roku 2022
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W czerwcowym numerze M jak Mieszkanie otwieramy sezon balkonowy. Urządzamy oazę za oknem – klimatyczną, wygodną, zapewniającą relaks.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2022