Trendy 2022: modny salon. Przestrzeń, w której czujesz się dobrze

2022-07-01 9:59

W ciągu ostatnich dwóch lat nasze salony przeszły niemałą metamorfozę. Z czysto reprezentacyjnych pomieszczeń stały się centrum domowego życia: to tutaj odpoczywamy, spędzamy czas z domownikami, przyjmujemy gości, uczymy się, bawimy, a także pracujemy. Jak będzie wyglądać pokój dzienny w 2022 roku? Czy dużo się zmieni? Oto najciekawsze salonowe trendy 2022!

trendy 2022 salon
Autor: getty images / Katarzyna Białasiewicz

Spis treści

 1. 1. Trendy 2022: modny salon, czyli jaki? Wnętrze takie jak ty
 2. 2. Wielofunkcyjne i wygodne przestrzenie
 3. 3. Odważne kolory i ekstremalny minimalizm
 4. 4. Sacrum i profanum. Połączenie elegancji z codziennością
 5. 5. Modny salon 2022: funkcjonalny kącik do pracy
 6. 6. Krągłości są w modzie!
 7. 7. Precz z nudą! Sufit w kolorze
 8. 8. Kojące wnętrza w zgodzie z naturą
 9. 9. Podłogi 2022: jasne podłogi i jodełka
 10. 10. Czarne akcenty
 11. 11. Zielono mi! Czyli wszechobecna zieleń we wnętrzach
 12. 12. Modne kolory do salonu 2022
 13. Zainspiruj się! Zobacz najpiękniejsze polskie mieszkania:

1. Trendy 2022: modny salon, czyli jaki? Wnętrze takie jak ty

Jeśli ostatnie dwa lata spędzone w domach czegoś nasz nauczyły, to najprawdopodobniej tego, że urządzając mieszkanie, powinniśmy postawić na rozwiązania, które nam się podobają i które poprawiają komfort życia.

Salon 2022 to przede wszystkim miejsce, które wywołuje w nas pozytywne skojarzenia. Musi jednocześnie dawać radość i koić zmysły. Duży nacisk w 2022 będzie położony na indywidualizm przestrzeni mieszkalnej – na tworzenie wnętrz zgodnie z osobistymi preferencjami. Wnętrz, które odzwierciedlają nasz charakter, nasze gusta – nawet jeśli innym się one nie podobają. Ponieważ istnieje spora szansa, że również w tym roku będziemy spędzać dużo czasu w domu, warto by był on urządzony „po naszemu”!

2. Wielofunkcyjne i wygodne przestrzenie

Urządzając salon w 2022 roku postawimy na trwałość, funkcjonalność i komfort. Ponieważ pokój dzienny w dobie pandemii nierzadko musi pełnić wiele różnych funkcji jednocześnie, jego wystrój w 2022 skupi się na zapewnieniu maksymalnego komfortu domownikom.

Co to oznacza w praktyce? Na przykład to, że będziemy wybierać trwalsze materiały, które posłużą nam na dłużej. Albo meble wielofunkcyjne, których możemy używać na kilka sposobów (np. rozkładany stolik kawowy, który w kilka minut zamienimy w pełnoprawny stół).

3. Odważne kolory i ekstremalny minimalizm

Projektanci wnętrz przewidują, że w 2022 roku prym będą wiodły dwa, skrajnie różniące się od siebie trendy: odważne, wibrujące kolorami wnętrza i ekstremalny minimalizm. Czyż to nie ciekawe, że dwa lata spędzone w domach zrodziły aż tak odmienne sposoby aranżacji wnętrz?

Salony pełne jaskrawych kolorów, odważnych zestawów barwnych, surrealistycznych motywów, tapet w printy, paski, wzory geometryczne i florystyczne na pewno przypadną do gustu osobom, które pragną ożywić swoje mieszkania, wprowadzić do nich nową energię i poeksperymentować z kolorami.

Można śmiało powiedzie, że pandemia sprawiła, że jesteśmy odważniejsi jeśli chodzi o wystrój wnętrz. Z drugiej strony, dla niektórych czas spędzony w izolacji pozwolił zastanowić się głębiej nad tym, co tak naprawdę jest ważne – także w kwestii wystroju i dekoracji wnętrz. W efekcie nastąpił zwrot ku minimalizmowi, ale w jego ekstremalnej formie.

Oczyszczanie powierzchni ze zbędnych sprzętów, dekoracji i wszystkiego, co we wnętrzu nam nie służy (lub jak powiedziałaby to Marie Kondo „nie daje nam radości”) ma nam pomóc stworzyć pomieszczenia, w których przebywanie jest przyjemnością i nie zaburza naszego wewnętrznego spokoju.

4. Sacrum i profanum. Połączenie elegancji z codziennością

Salon 2022 nie będzie miał jednoznacznie określonego stylu – najchętniej będzie przestrzenią eklektyczną, w której szykowna elegancja będzie łączyć się z codziennością. Sacrum będzie tam koegzystować z profanum, styl glamour z boho i pop-artem. Zestawione ze sobą przeciwieństwa stworzą nową jakość: ekscytującą i efektowną!

5. Modny salon 2022: funkcjonalny kącik do pracy

Wielu z nas w 2022 roku wciąż będzie pracować z domu. Jeśli doświadczenia poprzednich lat czegoś nas w tej kwestii nauczyły, to na pewno tego, że domowe biuro w salonie musi być przede wszystkim komfortowe.

Warto więc zadbać o odpowiednie meble (biurko i krzesło), kolory (najlepiej stonowane, sprzyjające skupieniu) i ograniczyć dodatki oraz dekoracje, by nie rozpraszały nas podczas pracy.

6. Krągłości są w modzie!

W 2022 roku ostre, kanciaste powierzchnie zamienimy na delikatne krągłości. Zaokrąglone meble, okna, lampy i motywy dekoracyjne wprowadzą do salonu kojącą, relaksującą i przytulną atmosferę, a więc coś, czego wszyscy potrzebujemy w tych niełatwych czasach.

7. Precz z nudą! Sufit w kolorze

Ciekawym uzupełnieniem trendu odważnych kolorów i dekoracji będą w 2022 roku barwne sufity. To również świetna opcja w minimalistycznych, monochromatycznych salonach, które chcemy ożywić. Sufity możemy pomalować na mocniejszy kolor lub wyłożyć wzorzystymi tapetami dla ciekawego efektu.

8. Kojące wnętrza w zgodzie z naturą

W 2022 roku będziemy kontynuować zachwyt naturą i próbować nawiązać z nią bliższy kontakt. Efekt ten osiągniemy w salonie za pomocą zielonych roślin czy naturalnych materiałów jak rattan, drewno, juta i wiklina.

Zrównoważony rozwój również odegra kluczową rolę w kreowaniu przestrzeni w 2022 roku – do salonów będziemy wybierać meble od sprawdzonych, lokalnych producentów (a nie wielkich sieciówek meblowych), dawać przedmiotom drugie życie (recycling i upcycling), a także unikać materiałów szkodzących środowisku.

9. Podłogi 2022: jasne podłogi i jodełka

Jakie podłogi będą popularnie w 2022 roku? W salonach stawiać będziemy na modele jasne, które optycznie powiększą przestrzeń i odbiją światło, dzięki czemu pokoje dzienne będą lepiej doświetlone. Co więcej, modnym motywem w 2022 roku będą podłogi ułożone w jodełkę lub inne, ciekawe wzory.

10. Czarne akcenty

Moda na subtelne czarne akcenty we wnętrzach to jeden z ciekawszych trendów, z którym spotkamy się w 2022 roku. Czarne akcenty będziemy mogli zauważyć np. w dodatkach, drzwiach, oknach, krzesłach, a także kuchennych sprzętach. Czarne akcenty bez problemu połączymy z drewnem lub innymi naturalnymi elementami.

11. Zielono mi! Czyli wszechobecna zieleń we wnętrzach

Moda na kolor zielony nabiera tempa już od 2020 roku, a wg projektantów wnętrz w 2022 roku osiągnie swoje apogeum. Subtelne i przygaszone tony zieleni wprowadzą do salonu kojącą i relaksującą atmosferę, natomiast głębokie, ciemniejsze odcienie nadadzą wnętrzom elegancji i szyku.

12. Modne kolory do salonu 2022

W 2022 roku wciąż modne będą kolory ziemi, a więc zielenie, brązy, beże, brudne biele i ceglane pomarańcze. Natomiast nowością będzie odświeżony trend z lat 90. na czerwień, zwłaszcza w jasnych, „weselszych” odcieniach.

Modny salon 2022 będzie również pełen neutralnych kolorów, głównie beżu, szarości i bieli. Szczególnie kolor biały wróci ze zdwojoną mocą, co przełoży się na całkowicie białe salony.

W salonach 2022 nie zabraknie również pasteli, ale nie będą już one dominującym trendem jak w latach poprzednich.

Jak widzimy salon 2022 to przestrzeń, którą można aranżować na wiele sposobów, dostosowując jego wygląd i funkcję do osobistych potrzeb (i gustów). Jeśli zależy nam na stworzeniu modnej przestrzeni dziennej, warto dokładniej przyjrzeć się powyższym trendom. Jednak od samych trendów dużo ważniejsze jest to, byśmy w urządzonym przez nas salonie czuli się dobrze i komfortowo.

Zainspiruj się! Zobacz najpiękniejsze polskie mieszkania: