Jak zmierzyć ścianę do malowania? Sprawdź, ile farby potrzebujesz

2021-12-07 11:04

Jak zmierzyć powierzchnię ściany? Niezależnie czy planujemy pokrycie ściany farbą, czy tapetą, musimy wiedzieć, jaką powierzchnię ma ściana, którą chcemy udekorować. Dzięki temu kupimy tylko tyle materiału wykończeniowego, ile potrzebujemy. Sprawdź, jak w prosty sposób zmierzyć ścianę pod tapetę i ile farby na metr kwadratowy będzie potrzeba, by w całości ją pokryć.

jak zmierzyć powierzchnię ściany do malowania?
Autor: getty images / kitzcorner Jak zmierzyć powierzchnię ściany do malowania? Kluczem do zakupu odpowiedniej ilości farby jest zmierzenie powierzchni do malowania (ściany) oraz zwrócenie uwagi na wydajność danej farby

Jak zmierzyć ścianę do malowania?

By zmierzyć powierzchnię ściany do malowania będzie nam potrzebna tradycyjna wysuwana miarka lub laserowy dalmierz. Warto również przygotować kartkę, długopis i kalkulator lub stworzyć nowy dokument w arkuszu kalkulacyjnym.

Pierwszym krokiem, by ustalić, ile farby potrzeba do pomalowania pokoju będzie zmierzenie długości i wysokości ściany, a następnie przemnożenie tych wartości przez siebie.

Ponieważ przeciętna ściana przypomina prostokąt, do obliczania jej powierzchni posłużymy się prostym matematycznym wzorem na pole prostokąta. Wzór, w przypadku ściany będzie wyglądał mniej więcej tak:

długość ściany [m] x wysokość ściany [m] = powierzchnia ściany w m²

Na przykład: jeśli ściana, którą chcemy pokryć tapetą lub pomalować farbą ma długość 3 m i wysokość 4 m, całkowita jej powierzchnia wynosi 12 m².

Nie zapominajmy o odliczeniu otworów okiennych i drzwiowych. Jak to zrobić? Najpierw obliczamy powierzchnię całej ściany, a następnie powierzchnię drzwi lub okna.

Powierzchnię drzwi i okien obliczamy tak samo jak ścian, czyli stosując powyższy wzór i mnożąc ich długość przez szerokość. Następnie, odejmujemy od całkowitej powierzchni ściany, powierzchnię, którą zajmuje okno lub drzwi.

Na przykład: chcemy pomalować ścianę z oknem. Z naszych obliczeń wynika, że całkowita powierzchnia ściany ma 12 m². Okno natomiast ma długość 50 cm i wysokość 80 cm. Jego powierzchnia wynosi więc 0,4 m² (bo 0.5 m x 0.8 m = 0.4 m²). Teraz wystarczy odjąć 0.4 od 12 m² i otrzymamy całkowitą powierzchnię użytkową ściany, którą chcemy pomalować. W tym przypadku będziemy potrzebować tyle farby, by pomalować 11.6 m².

W przypadku, gdy chcemy pomalować cały pokój, musimy obliczyć całkowitą powierzchnię pomieszczenia. Zrobimy to przez przemnożenie długości pokoju [m] przez jego szerokość [m]. Otrzymamy wtedy wynik w m².

Jak zmierzyć powierzchnię ściany ze skosami?

Malowanie poddasza wcale nie musi sprawiać nam problemów. Wystarczy, że dobrze obliczymy powierzchnię ściany i dobierzemy odpowiednią ilość farby potrzebną do jej pokrycia.

Jak zmierzyć ścianę na ze skosami? W pomieszczeniach ze skosami ściany przypominają najczęściej dwa prostokąty i dwa trójkąty. Sposób obliczania prostokątnych ścian już znasz (patrz: wyżej), natomiast, by zmierzyć ścianę o kształcie trójkąta, musimy zastosować kolejny wzór, tym razem na pole trójkąta.

Co będzie nam potrzebne? By ustalić powierzchnię trójkątnej ściany ze skosami, musisz zmierzyć jej dolny bok (podstawę bryły trójkąta) i wysokość. Następnie wystarczy wstawić liczby do prostego wzoru i obliczyć:

1/2 x długość dolnego boku x wysokość

Na przykład: gdy ściana pod skosem ma u podstawy długość 4 m, a wysokość od podłogi do czubka trójkątnej ściany wynosi 8 m, obliczenia przedstawiają się następująco: 1/2 x 4 x 8, czyli 16 m2.

WAŻNE: by pomalować cały pokój czy poddasze, musisz zsumować powierzchnie wszystkich ścian.

Sprawdź, ile farby potrzeba do pomalowania pokoju

Skoro już wiemy, jak zmierzyć powierzchnię ściany, warto sprawdzić, ile tak naprawdę potrzebujemy kupić farby, by pomalować pokój (lub wybraną ścianę).

Kupując farbę, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na jej wydajność – producenci często umieszczają informację o wydajności farby na opakowaniu. To bardzo ważny parametr, ponieważ pomaga określić, jaką powierzchnię pomalujemy przy pomocy jednego pudełka farby.

Na przykład: chcemy odmalować salon o powierzchni 20 m². W sklepie zauważyliśmy farbę w opakowaniu 1 l o wydajności 12 m². By pomalować ściany salonu o powierzchni 20 m², będziemy potrzebować około 1.6 l takiej farby, więc warto zaopatrzyć się od razu w dwa opakowania (20 m² dzielimy przez 12 m², co daje nam 1.6).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Zobacz aranżacje prawdziwych mieszkań [GALERIE ZDJĘĆ]

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE