Jak tanio i bezpiecznie dogrzać dom? Poznaj sprawdzone rozwiązania

2020-10-21 7:27

Sezon jesienny w pełni, a zaraz za nim czai się zima. Jeśli już teraz czujemy, że instalacja grzewcza w naszym domu jest niewystarczająca dla naszego komfortu cieplnego, zastanówmy się, jak dogrzać mieszkanie.

Kominek w salonie
Autor: materiały prasowe Kratki

Spis treści

  1. Zanim zaczniemy dogrzewanie mieszkania...
  2. Czym dodatkowo ogrzać mieszkanie – przegląd możliwości
  3. Kominek elektryczny czy tradycyjny – jak dogrzać dom?

Zanim zaczniemy dogrzewanie mieszkania...

… upewnijmy się, że jest to konieczne. Czasami bowiem za niedostateczną temperaturę w domu może odpowiadać nieprawidłowa praca kaloryferów, będąca skutkiem pewnych niedopatrzeń lub niewłaściwej konserwacji instalacji grzewczej. Dlatego też przed podjęciem decyzji o potrzebie dogrzewania mieszkania sprawdźmy:

  • Ustawienia termostatów – najpierw sprawdźmy, czy grzejniki są odkręcone, a jeśli tak, jakie ustawienia widnieją na termostacie. Może się okazać, że chłód w domu jest naszą winą, bo zapomnieliśmy o zmianie parametrów pracy grzejników
  • Zapowietrzenie grzejników – czasami może dojść do zapowietrzenia kaloryferów. Zawsze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto sprawdzić, czy działają prawidłowo, a jeśli nie, podjąć się zadania odpowietrzania
  • Przegląd instalacji – jeśli grzejniki nie grzeją dostatecznie mocno, skorzystajmy z pomocy fachowców. Mogą oni znaleźć inne przyczyny takiego stanu rzeczy. Jeśli jednak cały system działa prawidłowo i jest po prostu niewystarczający na nasze potrzeby, zastanówmy się, jak dogrzać dom

Czym dodatkowo ogrzać mieszkanie – przegląd możliwości

Opcje na dogrzewanie mieszkania są różne – zastanawiając się nad wyborem najlepszej, weźmy pod uwagę wszystkie najważniejsze czynniki. A więc koszt, skuteczność i bezpieczeństwo. Jak dogrzać dom?

1. Konwektor elektryczny. Ogrzewanie mieszkania takim grzejnikiem jest dość kosztowne, szczególnie że po skończonej pracy element grzejny bardzo szybko stygnie. Jednak w dość krótkim czasie osiąga pożądaną temperaturę i pomaga ją utrzymać za sprawą wbudowanego termostatu. To dobry wybór, jeśli zależy nam na szybkim efekcie nawet kosztem dość drogiej eksploatacji. Musimy jednak pamiętać, że ogrzewanie konwektorami powoduje przesuszanie się powietrza w mieszkaniu.

2. Grzejnik olejowy. Grzejnik olejowy również jest jednym z rodzajów kaloryferów elektrycznych, jednak jego używanie generuje dużo mniejsze koszty niż w przypadku konwektorów. Wynika to z zastosowania wewnątrz urządzenia oleju, który przez bardzo długi czas jest w stanie utrzymać i oddawać ciepło do otoczenia. Ponadto grzejniki olejowe nie wysuszają powietrza w takim stopniu jak konwektory. Do wad tych grzejników należy zaliczyć długi czas potrzebny na ich rozgrzanie się.

3. Piecyk gazowy. To z pewnością najtańszy sposób dogrzewania mieszkania, jednak najmniej bezpieczny. Należy bowiem pamiętać, że instalacje wykorzystujące gaz powinny być podpięte do przewodów kominowych – produkują spaliny, które są szkodliwe dla zdrowia. Inną kwestią jest szczelność przepływu gazu. Jeśli jednak oba warunki zostaną spełnione z najwyższą starannością i dbałością o bezpieczeństwo, można zyskać bardzo tani sposób dogrzewania mieszkania.

4. Termowentylator. Termowentylatory są chyba najpopularniejszym sposobem na dogrzewanie mieszkania. Małe, w pełni mobilne urządzenia są niedrogie w zakupie i możemy je łatwo przestawiać tak, by oddziaływały bezpośrednio na nas. Są więc doskonałym rozwiązaniem doraźnym – również wtedy, gdy zastanawiamy się, jak dogrzać łazienkę. Dostępne są bowiem specjalne termowentylatory z zabezpieczeniami przeciwwilgociowymi!

Kominek elektryczny czy tradycyjny – jak dogrzać dom?

Jeszcze do niedawna do dodatkowego ogrzewania mieszkania najczęściej wybierany był tradycyjny kominek na drewno – dość tani w eksploatacji, a przy tym tworzący niezwykły klimat w domu. Jednak w ostatnich latach coraz częściej odchodzi się od tej metody dogrzewania mieszkania, a to ze względu na emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Alternatywą dla tradycyjnych kominków stały się modele elektryczne, które działają na tej samej zasadzie co termowentylatory. Nie jest to więc najtańszy sposób na dogrzewanie mieszkania, a dodatkowo rodzi ograniczenia mobilne – takie kominki są raczej montowane na stałe. Jest to jednak świetny wybór, jeśli chcemy dogrzać salon, a jednocześnie cieszyć się wyjątkowym klimatem przytulnych, domowych wnętrz.