KOMINEK W SALONIE: rodzaje kominków, motaż i jak go dobrać do aranżacji wnętrza

2013-10-09 14:33

Kominek doda stylu naszemu salonowi. Jak urządzić pokój z kominkiem? Rodzaj kominka w salonie i sposób jego aranżacji tworzy styl wnętrza. Przykłady aranżacji wnętrz i projekty salonów: kominki GALERIA.

Spis treści

  1. Aranżacje wnętrz z kominkiem: pomysły
  2. Jak wybrać kominek? Rodzaje kominków:
  3. Montaż kominka – kolejność prac, co warto wiedzieć

Niemal w każdym nowo budowanym domu instaluje się dziś kominek. Kominek w salonie rozsądnie dobrany do stylistyki wnętrza może być jego prawdziwą ozdobą, to również efektywne i tanie w eksploatacji źródło ciepła. Prezentujemy salon z kominkiem, [GALERIA]

Aranżacje wnętrz z kominkiem: pomysły

Kominek nie wychodzi z mody na pewno, wręcz przeciwnie pomysły na zaaranżowanie go w salonie ciągle ewoluują. Kominek ociepli nawet najbardziej nowocześnie urządzone wnętrze. Dają one upragnioną atmosferę spokoju i bezpieczeństwa.

Chłodny wystrój salonu można dopełnić stylową obudową pieca. W nowoczesnych aranżacjach salonu często występują proste, surowe meble, aby wprowadzić przytulny nastrój można wkomponować kominek osłonięty z trzech stron szybami, który tworzy dekoracyjną oprawę salonu. Dopiero kominek przełamuje tę surową konwencję i przyciąga uwagę.

Popularne kiedyś rustykalne piece kominkowe, ustępują miejsca piecom wolno stojącym, o prostych formach. Są one łatwe do zamontowania, lekkie i bezpretensjonalne. Kontrastowe zestawienie współczesnego designu i sielskiego kominka okazuje się imponującym projektem.

Jak wybrać kominek? Rodzaje kominków:

Zanim zakupisz kominek, warto zapoznać się z rodzajem kominków. Spotkać możemy kominki otwarte, z wkładem lub wolno stojące piece kominkowe, tzw. kozy.

W kominkach otwartych (z otwartym paleniskiem) nie ma kontroli nad procesem spalania, drewno spala się bardzo szybko i większość powstającego przy tym ciepła ulatuje wraz z dymem do komina.

W kominkach z wkładem palenisko jest wykonane z żeliwa lub ze stali, często wyłożone materiałem dobrze akumulującym ciepło i zamknięte drzwiczkami, a czasem dodatkowo przeszklone z dwóch lub trzech stron. Dopływ powietrza do jego wnętrza jest regulowany, co umożliwia kontrolę procesu spalania. Mniej więcej 80% powstającego ciepła trafia do pomieszczenia.

Wolno stojące piece kominkowe są to – podobnie jak wkłady kominkowe – zamknięte paleniska, tyle że fabrycznie wyposażone w stalową lub żeliwną obudowę, a więc gotowe do zainstalowania bez pracochłonnych i kosztownych robót budowlanych. Wzornictwo dostępnych w sprzedaży pieców kominkowych – od tradycyjnego po supernowoczesne – sprawia, że można je dopasować do wystroju każdego wnętrza.

Montaż kominka – kolejność prac, co warto wiedzieć

Jeżeli chcemy wybudować  kominek, musimy znaleźć na niego odpowiednie miejsce. Wyeksponuj kominek w salonie tak, by był widoczny z różnych punktów pomieszczenia.

Wybierając kominek, należy uwzględnić: wytrzymałość podłoża, dostęp do przewodu kominowego o średnicy i wysokości dostosowanych do typu i wielkości paleniska oraz odpornego na wysoką temperaturę i wilgoć. Możliwość doprowadzenia do pomieszczenia z kominkiem świeżego powietrza z zewnątrz.

Ważna jest oczywiście funkcjonalność pomieszczenia po zainstalowaniu kominka, możliwość rozmieszczenia mebli i swobodę komunikacji. I o tym trzeba pamiętać przede wszystkim.

Od czego zacząć montaż kominka?  Prace można rozpocząć po wybudowaniu stanu surowego zamkniętego oraz wykonaniu wylewek, ale przed położeniem posadzki – parkietu, paneli itp. Wcześniej powinien być także zbudowany komin, jeśli jest murowany, musimy zainstalować w nim wkład kominowy odpowiedni do urządzeń na paliwa stałe z podłączeniem pod kątem 45°.

Salon z kominkiem, zainspiruj się ciekawymi aranżacjami, GALERIA:

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE