Architekta wnętrz radzi. Jaka podłoga pasuje do małego mieszkania?

2023-09-25 11:19

Urządzając wnętrza o niewielkim metrażu warto zwrócić uwagę nie tylko na ściany i meble, ale również na aranżację podłogi. Jaka podłoga pasuje do małego mieszkania? Jaki materiał sprawdzi się najlepiej? Zapytaliśmy o to architekt Izabelę Widomską.

Jaka podłoga pasuje do małego mieszkania? Architekta wnętrz radzi
Autor: serwis prasowy marki DLH

Spis treści

  1. Małe mieszkanie - podłoga. Jaki kształt płytek i paneli wybrać?
  2. Podłoga w małym mieszkaniu: jasna, lśniąca, jednolita
  3. Podłoga w małym mieszkaniu: triki optyczne

Podłogi w mieszkaniu, niezależnie od jego metrażu powinny być solidne i w miarę odporne na uszkodzenia, zarysowania, a także wilgoć. Wybierając materiał na podłogę do małych wnętrz, powinniśmy również zwrócić uwagę na jego właściwości wizualne - czy optycznie powiększa, czy zmniejsza przestrzeń? Czy rozjaśnia pomieszczenie, a może wprowadza do niego ponury klimat? 

Małe mieszkanie - podłoga. Jaki kształt płytek i paneli wybrać?

Kształt płytek czy paneli ma ogromne znaczenie w aranżacji podłóg w niewielkich mieszkaniach. Jak w takim razie dopasować materiał do małych mieszkań? Izabela Widomska ma na to kilka pomysłów:

- W małych pomieszczeniach np. przedpokoju lub saloniku warto dopasować skalę desek podłogowych/paneli do metrażu. Zbyt długie i szerokie elementy nie są dobrym wyborem, zastosujmy raczej średniej wielkości deski.

- W przestrzeniach o regularnych proporcjach np. zbliżonych do kwadratu, zwykle układamy deski/panele zgodnie z kierunkiem padania światła dziennego.

- Przy pomieszczeniach wąskich a długich dobrze jest ułożyć deski w poprzek, aby nie podkreślać dodatkowo nieprzyjemnych proporcji pomieszczenia. - radzi architektka.

Podłoga w małym mieszkaniu: jasna, lśniąca, jednolita

Do małego mieszkania najlepiej jest wybrać jasne podłogi - odbijające światło, a przede wszystkim jednolite posadzki. Jasne kolory powiększają optycznie wnętrza, podobnie jak odbite w lśniących powierzchniach światło.

Najlepiej, by podłoga wykonana była z jasnych gatunków drewna krajowego (buk, jesion, dąb czy akacja), egzotycznego (hevea, tauari, jasny bambus) lub laminowanych paneli. Doskonale prezentują się także posadzki z jasnej, połyskującej terakoty i żywicy.

Decydując się na posadzkę z gresu lub ceramiki, wybierz płytki wielkoformatowe, rektyfikowane. Im mniej widocznych łączeń płytek, tym gładsza, a co za tym idzie – większa będzie wydawała się podłoga. Panele i drewniane deszczułki również powinny tworzyć jednolitą powierzchnię (bez bardzo widocznych słojów i różnic kolorystycznych). Aranżując podłogi w małych wnętrzach najlepiej jest także zrezygnować ze wzorzystych dywanów.

Podłoga w małym mieszkaniu: triki optyczne

Za pomocą odpowiednio dobranej podłogi możemy również zmienić proporcje wnętrza. Naprzemiennie ułożone jasne i ciemne pasy skrócą i poszerzą optycznie wąskie i długie pomieszczenie. Z kolei rytmicznie powtarzający się element ozdobny (na przykład dekoracja z płytek ceramicznych) powiększa przestrzeń, nie zmieniając proporcji wnętrza. Zbyt krótkie pomieszczenie wydłużamy, układając te same elementy równolegle do krótszych ścian.

Mieszkanie o niewielkim metrażu zyska również na przestrzeni, jeśli będzie miało jednakowe podłogi we wszystkich wnętrzach. Jeśli w którymś pomieszczeniu jest to niemożliwe – na przykład w łazience – warto przynajmniej ułożyć tam materiał w kolorze zbliżonym do reszty podłóg w mieszkaniu.

Konsultacja: Izabela Widomska, www.izabelawidomska.pl

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Jak urządzić małe mieszkanie i kawalerkę? Aranżacje z prawdziwych mieszkań

Jak podłoga drewniana odmienia wnętrze. Wybieramy kolor podłogi
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE