Top 6 porad domowych, które stosowały nasze babcie, a które wciąż działają. Znasz wszystkie?

2023-01-18 15:25

Gdzie diabeł nie może, tam… babcię pośle! Nasze babcie są już tyle lat na świecie, że potrafią zażegnać praktycznie każdy kryzys i znają sposoby, o którym nie śniło się filozofom. Oto 6 babcinych sposobów, o których mogłeś nie słyszeć, a potrafią zdziałać cuda.

Babcia rozmawiająca przez telefon
Autor: Getty Images/Dobrila Vignjevic

1. Masło wyczyści smar

Jednym ze wspomnień związanych z moją babcią Wandą jest to, gdy uratowała moją sukienkę komunijną, zresztą tę, którą sama mi kupiła! Po komunii następował biały tydzień, więc w poniedziałek poszłam do kościoła. Nie mam pojęcia jednak, jak to się stało, że po powrocie do domu nie dość, że dół sukienki był podarty, to znajdowała się na niej ogromna, czarna plama ze smaru.

Masło
Autor: Getty Images/FabrikaCr

Mama, zobaczywszy ją, od razu wysłała mnie do babci. Ta nie dość, że zaszyła sukienkę, to jeszcze usunęła plamę! Jak to zrobiła? Miejsce pokryte smarem dokładnie wysmarowała masłem i pozostawiła je tam na godzinę. Następnie wrzuciła sukienkę do wanny z ciepłą wodą i dodatkiem szarego mydła. Po plamie nie został żaden ślad. 

Gdyby dzisiaj moje dzieci przyszły do domu wybrudzone smarem, raczej spisałabym ich ubrania na straty. Dzięki babci wiem, co robić!

2. Ekologiczny płyn do naczyń

Z pustego i Salomon nie naleje. Kiedy skończył ci się płyn do naczyń, a talerze piętrzą się pod sam sufit, wcale nie musisz biec do sklepu. Zagotuj wodę i dodaj do niej łyżkę soli i garść mąki pszennej. Następnie wszystko wymieszaj, odczekaj aż ostygnie i bierz się do mycia!

Mycie naczyń
Autor: Getty Images/Deagreez

3. Łupiny ziemniaków na kamień z czajnika

Nawet jeśli nie masz twardej wody, twój czajnik i tak po jakimś czasie trzeba będzie odkamienić, bo na jego dnie zbierze się charakterystyczny osad. Babcie i na to miały sposób!

Jeśli kamienia nie było zbyt dużo, wrzucały do czajnika łupinki ziemniaków i zagotowywały wodę. W przypadku gdy kamienia było sporo, a jego warstwa już dosyć gruba, wlewały do czajnika ocet i zostawiały na noc. Zawarty w nim kwas rozpuszczał osad.

Kamień w czajniku
Autor: Getty Images/Denis Torkhov

4. Ocet na brudne żelazko

Kiedy wyprasujemy zbyt gorącym żelazkiem ubranie wykonane ze sztucznego materiału, przypalony materiał przyklei się do spodu urządzenia. Jeśli nie chcemy zniszczyć i wybrudzić kolejnej rzeczy, musimy najpierw je wyczyścić. Jak usunąć spaleniznę z żelazka?

Brudne żelazko
Autor: Getty Images/CentralITAlliance

Babcie miały na to sposób. W occie moczyły szmatkę, następnie kładły ją na desce do prasowania i wysypywały na nią garść soli, a ją potem prasowały. Pamiętaj jednak, że ocet nie nadaje się do czyszczenia wszystkich powierzchni. Przeczytaj, czego nie czyścić octem.

5. Skorupki jaj na piękne kwiaty

Jeśli zastanawiałeś się, na czym polega babciny sekret, że jej kwiaty rosną jak szalone, wystarczyło… tylko zapytać. Babcia powiedziałaby ci, że nie wyrzuca skorupek jajek, tylko mieli je na proszek i od czasu do czasu podsypuje nimi rośliny.

Skorupki jaj w doniczce
Autor: Getty Images/subhakitnibhat Kewiko

6. Sól i słonina na czyste blachy

Kiedyś nie było takich wynalazków jak papier do pieczenia czy folia aluminiowa albo były bardzo trudno dostępne. Nasze babcie musiały szczególnie zatem dbać o blachy, ponieważ zależało im, żeby jak najdłużej im służyły.

Te jednak po pewnym czasie zaczynały rdzewieć, więc aby nie dopuścić do sytuacji, w której gość zostałby poczęstowany ciastkiem o metalicznym posmaku, babcie czyściły blachy za pomocą soli i skórki słoniny

Zardzewiałe blachy
Autor: Getty Images/Lucia De Giovannni

Najpierw blachę posypywały solą, pozostawiały ją tam na około 20 minut, a później, nie wysypując jej, pocierały całą blachę skórką od słoniny. Ten proces kończył się umyciem blachy i dokładnym jej osuszeniem

Jak wyczyścić blachę do pieczenia z rdzy? Możesz też wykonać specjalną mieszankę, która poradzi sobie nie tylko z rdzą, ale i przypaleniami.

Przeczytaj również:

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE