Fenomenalny sposób na dezynfekcję gąbki kuchennej. Nie musisz ciągle kupować nowej

2022-11-16 14:52

Wilgoć i resztki jedzenia, które osiadają na kuchennej gąbce stwarzają idealne warunki do rozwoju bakterii i pleśni. To dlatego powinniśmy wymieniać ją przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli chcemy przedłużyć życie kuchennego zmywaka (i zaoszczędzić), możemy go zdezynfekować domowymi sposobami, bez ciężkiej chemii.

gąbka kuchenna
Autor: getty images

Dezynfekcja kuchennej gąbki

By zdezynfekować kuchenną gąbkę i zabić wszystkie bakterie oraz zapobiec powstawaniu pleśni, wystarczy zamoczyć ją w roztworze wody i octu (1:1). Ocet to naturalny, a jednocześnie bardzo silny środek odkażający, dezynfekujący i czyszczący.

Mocząc gąbkę kuchenną w occie mamy pewność, że pozbędziemy się szkodliwych drobnoustrojów i to w pełni ekologiczny sposób. Gąbkę najlepiej moczyć przez noc.

Po takiej „kąpieli” należy gąbkę dokładnie odsączyć i viola – możemy z niej dalej śmiało korzystać.

Nie musimy przejmować się zapachem octu – szybko wyparuje.

Dla wzmocnienia efektu można do octu dodać kilka łyżek sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego.

Inne sposoby na dezynfekcję gąbki kuchennej

Ocet to nie jedyny sposób na dezynfekcję kuchennego zmywaka, choć trzeba przyznać, że jeden z najskuteczniejszych i najtańszych.

Innym sposobem na walkę z bakteriami, które zamieszkują gąbkę do mycia naczyń jest… olejek z drzewa herbacianego. Ten środek pochodzący z Australii wykazuje właściwości bakterio- i wirusobójcze, a także dezynfekujące.

Do naczynia z wodą wlewamy kilkanaście kropli olejku (uwaga, jest mocny). W tak przygotowanym roztworze zanurzamy gąbkę i moczymy przez noc. Rano odsączamy nadmiar wody i gotowe.

Ten sposób z pewnością przypadnie do gustu osobom, które nie znoszą zapachu octu – olejek z drzewa herbacianego ma bardzo przyjemną woń.

By przedłużyć żywotność zmywaka kuchennego, można też „wyprać” go w zmywarce (standardowy cykl wystarczy) lub wstawić do mikrofalówki na 30 sekund (gąbkę uprzednio należy namoczyć; wyciągać w rękawiczkach, bo będzie gorąca).

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE