Używasz octu do sprzątania? Oto 5 powierzchni, których lepiej tak nie czyścić

2023-01-02 15:06

Ocet to ekologiczny i tani środek czyszczący. Nic dziwnego, że wiele osób chętnie wybiera go zamiast sklepowej chemii. Niestety, nie wszystko można myć octem. Oto 5 powierzchni, którym ocet może zaszkodzić

czyszczenie blatu octem
Autor: getty images

Czego nie wolno myć octem?

Ocet to produkt, który powinien być używany z rozwagą, ponieważ przy zetknięciu się z niektórymi materiałami może je uszkodzić. Oto powierzchnie, do których mycia lepiej nie używać octu:

1. Kamień naturalny (granit, marmur, trawertyn)

Jeśli chcemy długo cieszyć się pięknym blatem kamiennym, np. z granitu czy marmuru, do ich pielęgnacji używajmy specjalistycznych środków lub zwykłej wody z dodatkiem delikatnego płynu do naczyń. Użycie octu może trwale uszkodzić kamienną powierzchnię, a nawet zrobić w niej dziurę.

2. Drewno

Drewniana podłoga czy meble bardzo łatwo można uszkodzić, przecierając je octem. Drewno w kontakcie z tym kwasem nie tylko traci swój piękny blask, ale i warstwę ochronnego wosku.

W efekcie drewniana powierzchnia szybciej matowieje i niszczeje. Jest też bardziej podatna na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

3. Żelazko

Stopa żelazka pokryta jest specjalną powłoką ochronną, której pod żadnym pozorem nie powinno się czyścić octem. Ten domy środek może przeniknąć w głąb powłoki i uszkodzić metalowy element grzewczy, który jest najważniejszą częścią urządzenia.

4. Ekran telewizora, telefonu, komputera

Ekranu smartfona czy telewizora nie powinno się przecierać szmatką nasączoną octem. Podobnie jak w przypadku żelazka, ocet może przeniknąć przez warstwę ochronną ekranu i trwale go uszkodzić.

5. Gumowe elementy

Często używamy octu do czyszczenia urządzeń RTV i AGD. Metalowe i szklane powierzchnie mogą być odporne na działanie tego kwasu, ale niewielkie gumowe elementy już niekoniecznie.

Warto więc omijać listwy, węże czy uszczelki wykonane z gumy, czyszcząc urządzenia octem, ponieważ może on je uszkodzić i sprawić, że pojawią się w nich nieszczelności.

Co można czyścić octem?

Octem bez obaw możemy umyć okna, zlew w kuchni i pokryty kamieniem ekspres do kawy lub czajnik.

Domowy środek na bazie octu przyda się też w czyszczeniu umywalki łazienkowej, kabiny prysznicowej czy WC.

Octem bez obaw możemy potraktować również płytki ścienne i podłogowe w kuchni i łazience.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE