Czego nie można myć octem? 5 powierzchni, których lepiej tak nie czyścić

2024-04-22 11:47

Ocet to ekologiczny i tani środek czyszczący. Nic dziwnego, że wiele osób chętnie wybiera go zamiast sklepowej chemii. Niestety, nie wszystko można myć octem. Oto 5 powierzchni, których nie można myć octem.

Spis treści

  1. Czego nie można myć octem?
  2. Co można wyczyścić octem?
  3. Jaki ocet do czyszczenia?
  4. Ocet do sprzątania proporcje
  5. Czego nie można myć octem? Co można czyścić wodą z octem? Zdjęcia
  6. Jak myć podłogę z płytek, drewnianą, winylową? Domowe sposoby na panele bez smug

Czego nie można myć octem?

Ocet to produkt, który powinien być używany z rozwagą, ponieważ przy zetknięciu się z niektórymi materiałami może je uszkodzić. Oto powierzchnie, do których mycia lepiej nie używać octu:

  • Kamień naturalny (granit, marmur, trawertyn): jeśli chcemy długo cieszyć się pięknym blatem kamiennym, np. z granitu czy marmuru, do ich pielęgnacji używajmy specjalistycznych środków lub zwykłej wody z dodatkiem delikatnego płynu do naczyń. Użycie octu może trwale uszkodzić kamienną powierzchnię, a nawet zrobić w niej dziurę.
  • Drewno: drewniana podłoga czy meble bardzo łatwo można uszkodzić, przecierając je octem. Drewno w kontakcie z tym kwasem nie tylko traci swój piękny blask, ale i warstwę ochronnego wosku. W efekcie drewniana powierzchnia szybciej matowieje i niszczeje. Jest też bardziej podatna na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.
  • Żelazko: Stopa żelazka pokryta jest specjalną powłoką ochronną, której pod żadnym pozorem nie powinno się czyścić octem. Ten domy środek może przeniknąć w głąb powłoki i uszkodzić metalowy element grzewczy, który jest najważniejszą częścią urządzenia.
  • Ekran telewizora, telefonu, komputera: ekranu smartfona czy telewizora nie powinno się przecierać szmatką nasączoną octem. Podobnie jak w przypadku żelazka, ocet może przeniknąć przez warstwę ochronną ekranu i trwale go uszkodzić.
  • Elementy gumowe: często używamy octu do czyszczenia urządzeń RTV i AGD. Metalowe i szklane powierzchnie mogą być odporne na działanie tego kwasu, ale niewielkie gumowe elementy już niekoniecznie. Warto więc omijać listwy, węże czy uszczelki wykonane z gumy, czyszcząc urządzenia octem, ponieważ może on je uszkodzić i sprawić, że pojawią się w nich nieszczelności.

Co można wyczyścić octem?

Octem bez obaw możemy umyć okna, zlew w kuchni i pokryty kamieniem ekspres do kawy lub czajnik. Domowy środek na bazie octu przyda się też w czyszczeniu umywalki łazienkowej, kabiny prysznicowej czy WC. Octem bez obaw możemy potraktować również płytki ścienne i podłogowe w kuchni i łazience.

Jaki ocet do czyszczenia?

Najtańszy do czyszczenia jest ocet spirytusowy i to on jest najczęściej wykorzystywany do sporządzenia domowego środka czyszczącego. Takie same właściwości ma także ocet jabłkowy, jest on jednak droższy od zwykłego octu spirytusowego.

Ocet do sprzątania proporcje

Aby rozcieńczyć ocet do sprzątania, zazwyczaj stosuje się proporcję 1:1, czyli 1 część octu na 1 część wody. Dla delikatniejszych zastosowań można użyć mniejszej ilości octu, np. 1 część octu na 2 części wody.

Czego nie można myć octem? Co można czyścić wodą z octem? Zdjęcia

Jak myć podłogę z płytek, drewnianą, winylową? Domowe sposoby na panele bez smug

Ocet - dlaczego warto zawsze mieć w domu butelkę octu? 12 praktycznych zastosowań octu