10 prostych pomysłów na zmianę nawyków, które pomogą zachować porządek w domu

2020-09-11 7:56

Mało kto z nas lubi sprzątać, ale z reguły wszyscy wolimy mieć w domu porządek. Jak te dwie rzeczy pogodzić? Sprzątanie, żeby dawało efekty, wymaga organizacji i regularności i jeśli podjedziemy do niego w sposób racjonalny, a nie emocjonalny, jest szansa, że przestanie być uciążliwym obowiązkiem. Oto garść pomysłów:

sprzątanie domu
Autor: Photos.com

Spis treści

  1. Jak zachować porządek w domu? 10 sprawdzonych sposobów
  2. Jak zachować porządek w domu? 10 sprawdzonych sposobów

Jak zachować porządek w domu? 10 sprawdzonych sposobów

1. Ograniczenie liczby rzeczy w domu, pokoju, otoczeniu. Co drugi z nas prawdopodobnie cierpi na manię zbieractwa i trudno mu się z tego wyleczyć. Gromadzimy bibeloty, książki, pamiątki, zdjęcia i ustawiamy je na półkach, szafkach, komódkach. Nie chcemy się z nimi rozstać, ponieważ albo mają dla nas wartość sentymentalną, albo nam się podobają i pasują do wystroju wnętrza. Pozbycie się czy schowanie choćby części z tych drobiazgów nie tylko oczyści przestrzeń, uspokoi nasze otoczenie, ale przede wszystkim pozwoli uniknąć ciągłego ich odkurzania, mycia, zajmowania się nimi.

2. Sprzątanie na raty. Ten pomysł wielu osobom może nie przypaść do gustu, ale po wprowadzeniu w życie okaże się całkiem sensownym rozwiązaniem. Gruntowne porządki nie dość, że zajmują pół dnia, to jeszcze są bardzo męczące i potem nie ma się na nic ochoty. Zwykle za sprzątanie zabieramy się w weekend, ten mija na tym błyskawicznie, a my zmęczeni od poniedziałku wracamy do pracy, nie wspominając, że wtedy wraca też do domu bałagan. Czy nie lepiej każdego dnia zrobić coś, co pozwoli utrzymać porządek? Niekoniecznie musimy ustalić stały harmonogram, np.: w poniedziałek mycie podłogi, we wtorek czyszczenie fug itd. Wystarczy codziennie przez kilkanaście minut robić to, co akurat przyjdzie do głowy albo rzuci się w oczy, że warto byłoby się tym zająć – raz może to być umycie żyrandola w salonie, innym razem uporządkowanie zawartości szafek w kuchni czy papierów na biurku. Takimi małymi kroczkami można zdziałać naprawdę dużo i niepostrzeżenie zapanuje większy ład.

8. Robienie kilku rzeczy jednocześnie. Multitasking doskonale zdaje egzamin w kuchni. Na przykład przygotowując obiad, można w przerwach przetrzeć fronty szafek lub umyć płytki nad zlewem, albo czekając, aż się zagotuje woda w czajniku, można wyczyścić piekarnik.

9. Monitorowanie otoczenia. To jeden z nawyków, który pozwoli utrzymać porządek bez większego wysiłku. Przechodząc z jednego pomieszczenia do drugiego, spróbuj się rozejrzeć, czy nie ma tam czegoś, co przynależy do miejsca, gdzie idziesz. Chodzi głównie o niewielkie przedmioty, na przykład filiżanki, które powinny trafić do zmywarki w kuchni, lub pilota od telewizora w sypialni, który zaplątał się w salonie.

10. Słuchanie muzyki lub podcastów. Jeśli sprzątanie jest dla ciebie czymś najgorszym, co może być, spróbuj podejść do niego mechanicznie, a myśli zająć czymś przyjemniejszym. Kup bezprzewodowe słuchawki, by swobodnie poruszać się po całym domu, i nastaw ulubioną muzykę. Sprzątanie możesz też potraktować jako trening, jeśli wszelkie czynności z nim związane będziesz wykonywać odpowiednio energicznie – kalorie spalą się same.

sprzątanie
Autor: Photos.com

3. Skupienie się na jednej czynności. Gdy zabierasz się za mycie naczyń, pozmywaj wszystkie, a nie zostawiaj kilku garnków na później. Jak wrócisz ze sklepu z zakupami, pochowaj produkty od razu do lodówki czy szafek, a nie porzucaj toreb w kuchni, by walały się tam godzinami. Kiedy coś zaczynasz, postaraj się to skończyć i dopiero wtedy zająć się czymś innym.

4. Odkładanie rzeczy na miejsce. Przeczytałeś książkę – odstaw ją na półkę, wypiłeś herbatę – odnieś kubek do kuchni i od razu go umyj albo wstaw do zmywarki, wróciłeś z pracy i przebierasz się w rzeczy po domu – ubrania, których nie założysz następnego dnia, odwieś do szafy lub wrzuć do kosza na brudy.

5. Podział obowiązków. Warto od małego uczyć dzieci sprzątać. Kilkulatki z powodzeniem samodzielnie mogą odkładać zabawki na miejsce czy chować je do pojemników. Starszym pociechom nic się nie stanie, jeśli będą wyrzucać śmieci (w ich segregacji mogą być nawet lepiej wyszkolone niż niejeden dorosły), przetrą na mokro parapety lub poskładają swoje wyprane ubrania i odłożą do szafy. Dla dzieci przykładem powinni być rodzice – jeśli widzą, że oni dzielą się obowiązkami, nie powinny protestować, tylko zaakceptować powierzone im zadania.

Jak zachować porządek w domu? 10 sprawdzonych sposobów

6. Organizacja przestrzeni. Warto pogrupować, szczególnie małe przedmioty i trzymać je w określonych miejscach – wtedy łatwo będzie je znaleźć wszystkim domownikom i zapanuje się nad rozgardiaszem, jaki czasem porozrzucane po kątach wprowadzają. Pudełek, pudeł, koszy, koszyczków, pojemników w sklepach jest do wyboru bez liku, więc warto się nie zaopatrzyć i w nich trzymać na przykład kosmetyki, leki, przybory toaletowe, przybory do szycia czy podręczne narzędzia. W kuchni nie ma potrzeby, żeby na blacie stały robot, blender, maszynka do mielenia i gofrownica. Przede wszystkim nie ze wszystkich korzystamy codziennie, poza tym pokrywają się tłustym kurzem i zajmują miejsce.

7. Właściwe planowanie. Od czasu do czasu trzeba jednak posprzątać solidniej całe mieszkanie. Wtedy przyda się sporządzenie planu z przydziałem zadań, listą zakupów środków czystości, ścierek, gąbek itp. Takiego sprzątania nie trzeba wyznaczać na jeden dzień – w planie można je rozpisać: kto i kiedy jakie ma zadania, a potem sukcesywnie skreślać te wykonane. Tego typu plany szczególnie lubią mężczyźni, bo z góry wiedzą, co mają do zrobienia.