Kosze na rzeczy do prania. Do zabudowy i wolnostojące. Który wybrać?

2023-03-15 11:32

Pralka i kosz na rzeczy do prania znajdują się w każdym mieszkaniu. W dużej albo w małej łazience, czasem w specjalnym pomieszczeniu gospodarczym. Jak wybrać kosz na rzeczy do prania, żeby pozwolił uniknąć codziennego, wieczornego rozgardiaszu w łazience i w sypialniach? Może warto pomyśleć o takim do zabudowy, który łatwo umieścić w specjalnie do tego przeznaczonej szafie? Zobaczcie jak zorganizować miejsce na pralkę i kosz na rzeczy do prania.

Kosz na pranie
Autor: serwis prasowy fabrykaform.pl Na zdj. kosz na pranie Tota, dwukomorowy, poj. 90 l, Joseph Joseph.

Spis treści

  1. Kosz na rzeczy do prania w małej łazience
  2. Idealna szafka z koszem na rzeczy do prania

Pranie jest domową czynnością, która dotyczy każdego z nas. Czy tego chcemy czy nie. Najlepszym więc wyjściem jest takie zorganizowanie miejsca, w którym pierzemy i zbieramy rzeczy, żeby było nie tylko wygodne ale i ładnie. Poza tym pralka i kosz na rzeczy do prania znajdują się zazwyczaj w starannie zaprojektowanej łazience. Umieśćmy pralkę, kosz na pranie i chemię w szafie – gotowej, lub specjalnie zaprojektowanej. Jeśli w mieszkaniu lub dużym domu pralka znajduje się w pomieszczeniu gospodarczym, do łazienki lub garderoby wybierzmy ładny, przenośny kosz pleciony lub z impregnowanej tkaniny, który będzie podkreślał styl łazienki.

Zobacz też: Jak prać skutecznie i ekonomicznie? PORADNIK

Kosz na rzeczy do prania w małej łazience

Dobra organizacja miejsca do prania jest szczególnie istotna w małej łazience. Oprócz podstawowych urządzeń koniecznych w nowoczesnej łazience musimy w niej zorganizować wygodne miejsce do prania. Oprócz pralki przyda się dobrze zorganizowana, wyposażona w kosze na bieliznę szafka. Dzięki temu i pralka i zawartość koszy jest zdecydowanie mniej widoczna, a przestrzeń uporządkowana. Z tego powodu aranżując łazienkę coraz częściej projektujemy pasującą do wystroju obudowę pralki – szafę wykonaną na wymiar lub zabudowę wnęki. Dobrze jeśli jest tam też  przewidziane miejsce na proszki i płyny zmiękczające, odplamiacze, akcesoria na bieliznę, wieszaki na których suszymy koszule itp. Szafka na rzeczy do prania może być umieszczona w łazience lub garderobie nawet jeśli pralka jest w innym pomieszczeniu. Wystarczy wstawić do niej lekkie, łatwe do przenoszenia lub na kółkach kosze.

Czytaj też: Jak suszyć pranie w mieszkaniu? PORADNIK prawidłowego i skutecznego suszenia w mieszkaniu

Idealna szafka z koszem na rzeczy do prania

Idealnym rozwiazaniem będzie takie zorganizowanie przestrzeni do prania by od razu rzeczy sortować na: białe, jasne, kolorowe i delikatne. Wtedy załadowanie pralki zajmuje dosłownie minutę - co więcej, nawet mało doświadczona w pracach domowych osoba, poradzi sobie. Im lepiej zorganizowane jest takie miejsce tym domownicy chętniej z niego korzystają. Warto zaplanować takie rozwiązanie jeszcze na etapie projektowania łazienki. Wygodny kosz na rzeczy do prania powinien znajdować się jak najbliżej pralki w szafce pod umywalką lub w wysokiej, specjalnie do tego przeznaczonej, wysokiej  szafce – słupku.•    Szafka na rzeczy do prania – może być umieszczona pod umywalką lub w specjalnym słupku. Kosze – ażurowe, metalowe i lub tekstylne - mogą być przymocowane do uchylnych lub tradycyjnie otwieranych frontów. Są też kosze na rzeczy do prania materiałowe, lekkie i łatwe do przenoszenia z szafki do pomieszczenia z pralką. •    Kosz na bieliznę do zabudowy wysuwany – ażurowy kosz metalowy jest przymocowany do frontu szafy typu cargo, dowolnej głębokości i szerokości. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ tak samo łatwo jest wrzucać i wyjmować rzeczy do prania.•    Kosz na bieliznę do zabudowy uchylny – rozwiązanie idealne do płytkiej szafki, nawet tylko 30 cm głębokości w małej łazience, garderobie lub pomieszczeniu gospodarczym.  By możliwe było wykorzystanie całej głębokości szafki przednia ścianka kosza musi być nieco niższa niż tylna, która jest przymocowana do frontu•    Kosz na pranie do zabudowy materiałowy – lekki kosz mobilny wstawiany do wysokiej i wąskiej szafki, tzw. słupka. Kosz jest lekki, można więc ustawić 2 lub 3 na półkach nad sobą za frontem z otworami na odpowiednich wysokościach. Takie rozwiązanie pozwala na wrzucanie rzeczy do kosza bez konieczności otwierania szafki. Poradzi sobie z tym nawet małe dziecko. •    Kosze na pranie do stawiania luzem – kosze wykonane z grubej tkaniny, impregnowanego papieru, plecione z włókien naturalnych ładne i estetyczne, mimo swojego przeznaczenia będą ozdobą łazienki lub garderoby. Możemy je traktować jako dodatkowe kosze na bieliznę łazience, w której nie ma pralki i szafki na rzeczy do prania.