Oto najczęściej popełniane błędy podczas prania. By ich uniknąć, wystarczy zmienić kilka nawyków

2022-09-30 11:40

Niewłaściwe pielęgnacja prowadzi do niszczenia odzieży. A to właśnie jest powodem, że około 90% ubrań wyrzucamy wcześniej, niż jest to konieczne. Nie zawsze sprawdzi się program w 30°C. Poznaj kilka prostych trików, by zadbać o ubrania i korzystać z nich przez wiele lat.

Proste sposby, by zadbać o ubrania
Autor: serwis prasowy Gorenje Proste sposby, by zadbać o ubrania

Pranie ubrań z pozoru wydaje się proste. Wystarczy włożyć ubrania do pralki, wsypać proszek i uruchomić urządzenie. Okazuje się jednak, że wielu z nas popełnia błędy, które mogą zaszkodzić ubraniom, a nawet je zniszczyć. Teraz czas na zmianę przyzwyczajeń dotyczących tego, jak dbamy o ubrania.

Zacznij od segregacji ubrań

Zanim przystąpisz do prania, podziel je na trzy grupy: białe, jasne i ciemne kolory. Segregacja jest konieczna, aby Twoje ubrania  nie zmieniły koloru i nie wyblakły. Pamiętaj, że niektóre barwniki mogą puszczać kolor nawet podczas prania w najniższych temperaturach.

Dlatego zanim po raz pierwszy wrzucisz nowe ubrania w intensywnym kolorze do pralki, sprawdź czy nie będą farbować. Zrobić to możesz za pomocą białej szmatki – delikatnie ją zmocz i potrzyj nowe ubrania. Jeżeli tkanina nie pozostawi żadnego śladu - możesz ją śmiało prać z innymi ubraniami.

Ustaw odpowiednią temperaturę i cykl prania

Warto zwrócić uwagę nie tylko na kolor, ale także na rodzaj tkanin i zalecenia producenta umieszczone na metce wszytej w odzieży. To właśnie tutaj zawarte są cenne informacje na temat materiału, z którego zostało wykonane ubranie, cyklu i temperatury, w jakich należy go prać lub prasować.

Odpowiednie ustawienie temperatury prania jest bardzo ważne. Wiele osób zawsze ustawia standardowe 30°C. Ale czy słusznie? Niskie temperatury są bezpieczne dla większości tkanin, ale gorzej radzą sobie z zabrudzeniami i plamami. Z kolei wyższe temperatury zapewniają doskonałą czystość prania, ale niekorzystnie wpływają na niektóre materiały i przyspieszają ich niszczenie. Dotyczy to zwłaszcza delikatnych tkanin, wykonanych z drobnych, rozciągliwych włókien. Do takich „wymagających” materiałów zalicza się na przykład wełnę, aksamit czy kaszmir. Pranie w zbyt wysokiej temperaturze sprawia, że włókna tkaniny rozluźniają się, a same ubrania odkształcają. Ponadto, zbyt gorąca woda powoduje, że kolorowe ubrania szybko tracą głębie i intensywność kolorów, a białe szarzeją. Delikatne elementy garderoby wymagają odpowiednich cyklów prania, zwykle w niskich temperaturach - 20-30°C i właściwie dobranych detergentów.Ciepła woda (40°C) natomiast nadaje się idealnie do prania codziennego. W tej grupie znajdą się zatem mniej wymagające bluzki, spodnie czy jeansy. Taka temperatura pozwala na bardziej skuteczne usuwanie brudu, nie niszczy i nie zniekształca ubrań.Gorąca woda, powyżej 60 stopni, pozwala na przeprowadzenie dezynfekcji termicznej, dokładnie oczyszcza i usuwa bakterie. Taka temperatura jest odpowiednia dla większości pościeli, ścierek kuchennych i ręczników. Pamiętaj o tym, że zalecana temperatura prania to nie jedyna wskazówka, jaką należy kierować się. Zwróć także uwagę na możliwość lub zakaz wirowania czy stosowania środków zmiękczających.

Wybierz odpowiedni program

Nawet po sprawdzeniu wszystkich metek na odzieży wciąż można być zdezorientowanym. Sekret pielęgnacji ubrań leży także w znajomości programów. Przerażeni ilością przycisków i ustawień we własnych pralkach, niektórzy z nas najczęściej decydują się na uniwersalne, „bezpieczne” tryby prania. Tymczasem nowoczesne urządzenia pralnicze dają nam zaawansowane funkcje dostosowane do najbardziej wysublimowanych wymagań. W rzeczywistości mogą one znacznie ułatwić nasze codzienne obowiązki.Do takich zaawansowanych pomocników warto zaliczyć chociażby pralki marki Gorenje. W asortymencie producenta znajdziesz sprzęty o różnych wymiarach, parametrach i stopniu zaawansowania.  Dzięki czemu możesz wybrać urządzenie najlepiej dopasowane do własnych potrzeb.Na przykład modele WNHEI72SAS/PL i WNHEI74SAS/PL zostały wyposażone w aż 15 różnych programów pracy – w tym kilka do zadań specjalnych, dostosowanych do prania bawełny, wełny, ciemnych kolorów czy odzieży sportowej.Z kolei WNEI14AS/PL, WNEI94AS/PL, WNEI84AS/PL obok standardowych trybów prania zapewniają dodatkowe funkcje.  Na przykład technologię SteamTech – czyli dodatkową pielęgnację parą na koniec programu prania, co znacznie zmniejsza zagniecenia, likwiduje nieprzyjemne zapachy i 99,9% bakterii. Dzięki czemu ubrania są nie tylko czyste, ale też mniej pogniecione i bardziej miękkie. Wspomniane pralki cechują się też odpowiednią konstrukcją. Bęben WaveActive w kształcie fali zapewnia łagodniejszy proces prania, delikatnie traktując każdy rodzaj tkaniny.

Pralka wyposażone w 15 programów, w tym do zadań specjalnych
Autor: serwis prasowy Gorenje Pralka wyposażone w 15 programów, w tym do zadań specjalnych

Załaduj pralkę

Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednie załadowanie pralki. Pamiętaj, że nie należy w całości wypełniać bębna. Regularne przeładowanie pralki może prowadzić nie tylko do uszkodzeń komponentów pralki, ale też ubrań. W efekcie, woda nie jest w stanie dokładnie wymieszać się z detergentem, co sprawia, że odzież po wyjęciu z pralki jest nadal brudna. Jeżeli chcesz uzyskać pożądane efekty prania, zawsze pozostawiaj trochę wolnej przestrzeni, aby ubrania mogły się swobodnie obracać w pralce. Tkaniny syntetyczne powinny zajmować nie więcej niż 40-60% bębna, a delikatne od 20 do 50%.

Dobierz detergenty

Dodatkową ochronę ubrań mogą zapewnić starannie dobrane detergenty. Warto jednak zadbać o ich jakość oraz odpowiedną ilość. Niektórzy z nas myślą, że im bardziej zabrudzona jest odzież, tym większej ilości detergentu potrzebuje. Nic bardziej mylnego! Zbyt duża ilość detergentu może przynieść przeciwny skutek pozostawiając nieestetyczne ślady na ubraniach. Aby tego uniknąć, należy kierować się zaleceniami producenta, umieszczonymi na opakowaniach środków do prania.

Wydaje się proste? Natomiast czasami szufladka do proszku może także wprowadzić nas w pewien dylemat. Większość pralek posiada trzy przegródki na detergenty. Okazuje się jednak, że nie wszyscy wiemy, do czego właściwie służy każda z nich. Co do zasady,  niezależnie od rodzaju i modelu pralki, wszystkie komory są odpowiednio oznaczone. Symbol kwiatka oznacza płyn do płukania (środek zmiękczający). Przegródka oznaczona jako I jest przeznaczona na detergent do prania wstępnego. Natomiast ta z symbolem II służy na środek do prania zasadniczego. Urządzenie pobiera odpowiednie detergenty w ściśle ustalonej przez cykl prania kolejności. Dlatego tak ważne jest, aby nie mylić przegródek i zaburzać tego procesu.Poprawne pranie odzieży i tkanin, mimo że jest nie lada sztuką, może znacząco wpłynąć na stan i żywotność Twoich ubrań. Dzięki tym prostym zasadom, będziesz w stanie zadbać jeszcze lepiej o swoje ubrania, a zawartość szafy z pewnością posłuży Ci przez długi czas.