Projekt małej łazienki w kawalerce

2017-03-17 19:00

Projekt małej łazienki w kawalerce powstawał od podstaw - trzeba było najpierw znaleźć na nią miejsce! Początkowo była tu tylko toaleta. Dzięki zaanektowaniu fragmentu przedpokoju i doprowadzeniu instalacji pojawiła się mała łazienka z wygodnym prysznicem i ukrytą pralką!

Spis treści

 1. Projekt łazienki w kawalerce
 2. Monochromatyczna kolorystyka małej łazienki
 3. Jak wybrać kabinę prysznicowa do małej łazienki?
 4. Kosztorys remontu małej łazienki?
 5. Galerie zdjęć: małe łazienki inspiracje

Remont małej łazienki, o powierzchni zaledwie 3,5 m², okazał się bardziej skomplikowany niż to się początkowo wydawało. Ewa Golinowska z pracowni EG Projekt  musiała bowiem najpierw znaleźć na nią miejsce. Właścicielce mieszkania zależało, by w dotychczasowej toalecie znalazło się dodatkowo miejsce na wygodną i przestronną kabinę prysznicową i pralkę. Do tej pory była to tylko mała toaleta, a wanna stała w… kuchni. Jedynym rozwiązaniem było oddzielenie i zaanektowanie przedpokoju, w wyniku czego powstało pomieszczenie o powierzchni 3,5 m2, w sam raz na funkcjonalną łazienkę.

Sprawdź też: zdjęcia łazienek - galerie >>>

Projekt łazienki w kawalerce

Największym problemem do rozwiązania podczas urządzania łazienki w kawalerce okazało się  przeprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej z kuchni, przez salon do łazienki. Z uwagi, że można to robić tylko poza sezonem grzewczym remont przeciągnął  się i trwał prawie rok. Na szczęście wszystkie zaplanowane zmiany w aranżacji łazienki udało się wprowadzić w życie. Dzięki licznym szafkom udało się wszystko zmieścić i ukryć, łącznie z pralką tak, że precyzyjnie zaplanowana estetyka została w pełni zachowana.

Monochromatyczna kolorystyka małej łazienki

Na pierwszy rzut oka łazienka jest jednolita kolorystycznie, ale tak naprawdę ma wiele odcieni. Prym wiedzie biel (farba i płytki  ścienne, ceramika sanitarna). Szafki mają popielatoszare fronty.  Podłoga i jedna ze ścian są grafitowe, natomiast w dodatkach  pojawia się czerń. Tę stopniowaną (od jasnych do ciemnych  barw) paletę architektka ociepliła drewnianymi elementami. Aby nie zmniejszać  optycznie przestrzeni, płytki cegiełki zostały ułożone tylko w „mokrych strefach” (prysznic, okolice umywalki). Czarne listewki i fuga nawiązują do stylu retro.

Czytaj też: subtelna łazienka w stylu retro >>>

Jak wybrać kabinę prysznicowa do małej łazienki?

W małej łazience ważny jest każdy centymetr. Tu gdzie brakuje przestrzeni sprawdzają się kabiny z przesuwnymi drzwiami, które nie potrzebują miejsca  podczas otwierania. Pasują także do kabin bezbrodzikowych. Wielu producentów oferuje drzwi przesuwne ze stałymi, nieruchomymi  elementami robione na potrzebny wymiar. Wybierając model drzwi do kabiny prysznicowej warto zwrócić uwagę na to z czego jest wykonany element jezdny – ma to wpływ na trwałość i możliwość utrzymania w czystości – im mniej, łatwo dostępnych elementów tym lepiej.

Czytaj też: Aranżacja łazienki. Kabina prysznicowa szansa dla małej łazienki

Kosztorys remontu małej łazienki?

 • umywalka Debba, Roca, 114 zł
 • bateria umywalkowa Logis, Hansgrohe, 254 zł
 • brodzik Laros D, Radaway, 617 zł
 • drzwi do brodzika First, Koło, 569 zł
 • bateria prysznicowa Grohtherm 800, Grohe, 663 zł
 • stelaż podtynkowy z miską WC, Geberit, 1190 zł
 • płytki podłogowe Kite, Equipe, 625 zł
 • płytki ścienne, czarne listewki, Equipe, 1544 zł
 • lampa wisząca Vitemölla, IKEA, 100 zł
 • szafka pod umywalkę, na zamówienie, 1180 zł
 • szafki wiszące, na zamówienie, 840 zł
 • szafka na pralkę, na zamówienie, 730 zł

Razem: koszt remontu małej łazienki: 8 426 zł

Galerie zdjęć: małe łazienki inspiracje

Zobacz zdjęcia łazienek - inspiracje na małe wnętrza. Zdjęcia i projekty z podpowiedziami jak urządzić małe łazienki.