Szafa gospodarcza. Gdzie i jak ją zorganizować?

2021-10-18 10:01
szafa gospodarcza
Autor: Komandor

W każdym domu powinno znaleźć się miejsce do przechowywania środków czystości, zapasu ściereczek, żelazka czy składanej suszarki. W dobrej organizacji takiej przestrzeni pomoże szafa gospodarcza. Jaką szafę gospodarczą wybrać, na co zwrócić uwagę? Jak urządzić strefę gospodarczą nawet w małym mieszkaniu? Podpowiadamy.

Urządzamy pomieszczenie gospodarcze – o czym pamiętać?

W domu jednorodzinnym nie powinniśmy mieć problemu z wydzieleniem autonomicznego pomieszczenia gospodarczego – doskonałym miejscem do tego będzie kotłownia, garaż czy pralnia z suszarnią. Gdy nie ogranicza nas tak bardzo metraż, bez problemu możemy przechować w takim miejscu:

  • odkurzacz,
  • wiadro z mopem,
  • składaną suszarkę,
  • deskę do prasowania,
  • zapas ręczników, gąbek i ściereczek,
  • drobne narzędzia jak wiertarka czy wkrętarka,
  • akcesoria ogrodnicze.

A co jeśli mieszkamy na niewielkim metrażu i tego typu pomieszczenie musimy zorganizować np. w kawalerce? Jak zaaranżować miejsce do przechowywania środków czystości i drobnych sprzętów, by nie zagracić mieszkania i utrzymać porządek?

Przede wszystkim powinniśmy pomyśleć nad zakupem odpowiedniego mebla, który ułatwi przechowywanie wspomnianych wyżej sprzętów. Nieoceniona w takim przypadku będzie szafa gospodarcza.

Szafa gospodarcza – jaką wybrać?

Szafa gospodarcza to może przybierać różne formy i kształty, ale zazwyczaj jest wysokim, wąskim meblem, którego wnętrze przystosowane jest do przechowywania detergentów, sprzętów, narzędzi itd.

Wybierając szafę gospodarczą musimy dobrze przemyśleć, co tak naprawdę chcemy w niej trzymać i gdzie sam mebel ma stanąć. Jeśli planujemy wstawić szafę gospodarczą do łazienki lub piwnicy, lepiej wybrać modele wykonane z materiałów odpornych na wilgoć i rdzę.

Pamiętajmy również, że szafa gospodarcza powinna cechować się dość dużym udźwigiem – zwłaszcza gdy chcemy trzymać w niej narzędzia (np. wiertarkę), większe ilości detergentów czy słoiki.

Jednym z najtrwalszych materiałów jest stal nierdzewna lub stal kwasoodporna, która nie tylko jest odporna na wilgoć i rdzę, ale również na działanie substancji żrących. Szafa gospodarcza z takiego materiału przyda się szczególnie w przypadku, gdy chcemy w niej przechowywać mocną chemię.

Warto wtedy wybrać model zamykany na klucz lub kłódkę, dla większego bezpieczeństwa.

Na rynku znajdziemy szafy z różnego rodzaju układem półek, koszy i uchwytów. Zazwyczaj domowa szafa gospodarcza jest wyposażona w rząd półek z jednej strony, a z drugiej strony w pionowe przegrody, które możemy wykorzystać do trzymania deski do prasowania, mopa, szczotki czy łopaty.

W mieszkaniu możemy również ulokować kilka mniejszych szafek gospodarczych, które posłużą do przechowywania rzeczy wykorzystywanych w konkretnych pomieszczeniach – np. w łazience schowamy detergenty czyszczące i ściereczki, w przedpokoju odkurzacz i wiadro z mopem, a w sypialni żelazko i deskę do prasowania.

Współczesne szafy gospodarcze z łatwością wkomponujemy w wystrój mieszkania – mnogość kolorów, materiałów i modeli do zabudowy sprawia, że jesteśmy w stanie jeszcze lepiej rozplanować domową przestrzeń i znaleźć właściwe miejsce dla każdego znajdującego się w nim elementu wyposażenia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Zobacz najpiękniejsze aranżacje mieszkań:

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Uroki grudnia chłoniemy wszystkimi zmysłami. Wzrokiem, smakiem, dotykiem… Wyraz temu dajemy w aktualnym numerze „M jak Mieszkanie”.

Kup dostęp od 1 zł
Mjakmieszkanie grudzień