Szafa na wymiar – jak ją zaplanować? Co warto wiedzieć przed zamówieniem szafy

2020-09-30 8:12

Szafa na wymiar to świetne miejsce do przechowywania w każdym domu i mieszkaniu. Mamy bowiem możliwość przystosowania jej pod każdym względem do własnych potrzeb. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, tworząc projekt szafy?

Spis treści

  1. Umiejscowienie – szafa pod schodami czy we wnęce?
  2. Projekt szafy – wymiary
  3. Wyposażenie szafy na wymiar
  4. Szafa na wymiar – cena

Umiejscowienie – szafa pod schodami czy we wnęce?

Przede wszystkim powinniśmy dokładnie zastanowić się nad tym, gdzie chcemy umieścić szafę na wymiar. Oczywiście najlepszymi miejscami są sypialnia oraz przedpokój, gdzie ubrania i płaszcze zawsze są pod ręką, gdy ich potrzebujemy, jednak nie zawsze w tych pomieszczeniach jest miejsce na tego typu dużą konstrukcję.

Niemniej jednak szafy na wymiar najlepiej sprawdzają się w miejscach, z którymi zazwyczaj nie wiemy, co zrobić. W jakich konkretnie?

  • Szafa wnękowa na wymiar – szafy we wnękach cieszą się ogromną popularnością dlatego, że są łatwe do wykonania. Korpus mebla stanowią bowiem w tym przypadku ściany, a elementem, który musimy zamówić, są drzwi przesuwne do szafy.
  • Szafa pod schodami – przestrzeń pod schodami w wielu domach pozostaje niezagospodarowana. Umieszczenie w niej szafy na wymiar to strzał w dziesiątkę! Na wyższym poziomie można przechowywać ubrania na wieszakach, a im niżej, tym więcej miejsca pozostaje na pudła, buty i worki z sezonową odzieżą.
  • Szafa pod skosem – świetnym wyborem jest także stworzenie szafy na wymiar w pomieszczeniach na poddaszu. Dzięki temu możemy zagospodarować miejsce pod skosami i nie musimy poświęcać wielu godzin na poszukiwanie idealnie pasujących mebli.

Projekt szafy – wymiary

Całe piękno tworzenia szafy na wymiar polega na tym, że możemy stworzyć mebel o dokładnie takiej wielkości, jaka jest nam potrzebna, oraz taki, który będzie idealnie dopasowany do układu wybranego pokoju. Przygotowując projekt szafy, koniecznie weźmy jednak pod uwagę jej głębokość.

Ten wymiar będzie bowiem najważniejszy. Musimy pamiętać, że standardowa szerokość zwykłego wieszaka to ok. 45 cm. Do tego należy doliczyć rękawy marynarek, bluzek oraz grubych, zimowych kurtek. Wszystkie elementy odzieży powinny wisieć tak, by rękawy nie były przygniatane przez tył szafy lub jej drzwi, dlatego szafa na wymiar powinna być głęboka przynajmniej na 70 cm, by swobodnie wkładać do niej ubrania i płaszcze.

Warto też pamiętać o tym, że głębokość powinna być nieco większa w przypadku szaf wnękowych na wymiar. Tutaj bowiem najczęściej montowane są przesuwne drzwi do szaf mocowane na prowadnicach – każda szyna to dodatkowe 4 cm.

Wyposażenie szafy na wymiar

Już na etapie projektowania szafy na wymiar warto pomyśleć o jej wyposażeniu – dzięki temu możemy łatwiej wprowadzić pewne udogodnienia, zanim jeszcze sama szafa stanie na wyznaczonym miejscu.

Na pewno przed montażem szafy na wymiar warto zastanowić się, czy będziemy chcieli instalować w niej oświetlenie. Jeśli tak, będzie nam łatwiej doprowadzić prąd do wnęki lub pod schody, zanim jeszcze stanie tam upragniony mebel.

Wyposażenie szafy możemy jednak dopasowywać do potrzeb na wiele sposobów – do naszej dyspozycji są wieszaki standardowe i opuszczane, które pozwalają na zagospodarowanie górnej części szafy na wymiar. Warto przyjrzeć się specjalnym akcesoriom do przechowywania pasków, apaszek, krawatów czy butów, z którymi łatwiej utrzymamy doskonały porządek w naszej garderobie. Docenimy także szeroki wybór półek, koszy i szuflad.

Podczas dobierania wyposażenia szafy warto korzystać z rozwiązań modułowych – dostępne są całe kolekcje produktów, za sprawą których szafa na wymiar będzie zaprojektowana na miarę naszych potrzeb.

Szafa na wymiar – cena

Trudno jednoznacznie określić, ile kosztuje szafa na wymiar. Na cenę składa się bowiem wiele czynników – od tego, na jakie materiały się zdecydujemy, przez wielkość, aż po wyposażenie szafy. Warto zaznaczyć, że szafy na zamówienie są droższe od tych gotowych, ale to właśnie z nich jesteśmy bardziej zadowoleni, ponieważ zapewniają nam wszystko to, czego potrzebujemy.

Decydując się na taki zakup, musimy liczyć się z wydatkiem od ok. 2 do nawet 6-7 tysięcy złotych. Zawsze warto jednak poprosić o indywidualną wycenę przed złożeniem zamówienia, by końcowa cena nas nie zaskoczyła.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE