Jak urządzić funkcjonalną domową pralnię? Praktyczny poradnik

2023-03-22 13:37

Domowa pralnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Nie znaczy to, że musimy pomijać względy estetyczne – wręcz przeciwnie. Jak urządzić domową pralnię? Co powinno się w niej znaleźć? Podpowiadamy, jak zaaranżować funkcjonalną pralnię w domowym zaciszu.

Pralnia domowa
Autor: serwis prasowy marki Rejs

Spis treści

  1. Zaczynamy od podstaw
  2. Domowa pralnia: funkcjonalna i przytulna

Zaczynamy od podstaw

Domowa pralnia powinna być urządzona w pomieszczeniu odpowiednio dużym i szerokim. Zbyt mała i wąska przestrzeń utrudni poruszanie się po pralni, co negatywnie wpłynie na komfort pracy. Ponieważ w pralni wilgotność jest większa niż w pozostałych pomieszczeniach w domu, dobrym pomysłem będzie użycie materiałów, które są odporne na wilgoć, np. płytki ceramiczne czy zaimpregnowane drewno.

W uniknięciu wykwitów na ścianach i pleśni pomoże nam sprawny system wentylacyjny – jeśli nie mamy możliwości zamontowania okna w pralni, wstawmy wentylacyjny kanał wywiewny i drzwi z podcięciem lub kratką. Dzięki temu powietrze będzie swobodnie krążyć po pomieszczeniu.

Innym, istotnym elementem, o którym należy pamiętać urządzając domową pralnię jest odpowiednia izolacja. W pralni nie może być zbyt zimno, dlatego zainwestujmy w solidne systemy izolacyjne, a jeśli mamy okna – uszczelnijmy je, by nie powodowały strat ciepła.

domowa pralnia
Autor: materiały prasowe CANDY

Podobnie jak w ergonomicznej kuchni, gdzie ustawiamy meble i sprzęty według 5 stref, tak samo w domowej pralni powinniśmy zaaranżować przestrzeń tak, by była maksymalnie funkcjonalna. Tuż przy drzwiach ustawmy kosze na brudne ubrania, tuż obok szafkę z detergentami i pralkę – to pozwoli łatwo nastawić pranie.

Następnie, tuż obok pralki wstawmy suszarkę automatyczną, potem wieszaki/drążki/stojące suszarki oraz kosz na czyste pranie. Po praniu szybko wstawimy mokre ubrania do suszarki albo rozwiesimy na wieszakach, a gdy wyschną – odłożymy do kosza na czyste pranie. W domowej pralni możemy również urządzić kącik do prasowania z deską, żelazkiem lub stacją parową. Najlepiej oddzielić ją od strefy prania i suszenia.

Domowa pralnia: funkcjonalna i przytulna

Domowa pralnia powinna być funkcjonalna, ale również miła dla oka. Na pewno dużo przyjemniej będzie się robiło pranie czy prasowało w przytulnym, jasnym pomieszczeniu. By osiągnąć taki efekt, pomalujmy ściany na delikatne kolory, np. beże, szarości czy odcienie pastelowe. Do takiej bazy możemy dobrać intensywniejsze dodatki, np. turkusowe, czerwone, granatowe czy żółte. Dobrym pomysłem będzie wstawienie do pralni kilku zielonych roślin, które ożywia przestrzeń. Możemy zdecydować się na gatunki, które lubią wilgoć, np. paproć.

Pralnia domowa
Autor: Małgorzata Góra

Pamiętajmy o utrzymaniu porządku – w tym celu zaopatrzmy się w pojemniki, pudełka, kosze itd. Do przechowywania proszku lub kapsułek do prania doskonale sprawdzą się przezroczyste pojemniki z zamykanymi wieczkami (koniec z rozsypanym proszkiem!). Rattanowe lub materiałowe kosze przeznaczmy na brudne i czyste ubrania, np. jeden kosz do jasnych, drugi do ciemnych rzeczy. W ten sposób zaoszczędzimy czas i energię na późniejsze sortowanie prania.

Aranżując domową pralnię zastanówmy się, jak dużej pralki potrzebujemy i czy chcemy wstawić do pomieszczenia automatyczną suszarkę. Może zamiast oddzielnych urządzeń kupimy pralko-suszarkę? A może zamiast suszarki automatycznej wstawimy składane suszarki, drążki i linki?

Jeśli zdecydujemy się na zakup pralki i suszarki automatycznej, ale mamy ograniczoną przestrzeń, możemy ustawić suszarkę na pralce za pomocą specjalnego łącznika. Nie tylko zaoszczędzimy dużo miejsca, ale ułatwimy sobie dostęp do prania.

W pralni domowej nie powinno zabraknąć również blatu przydatnego podczas składania prania, szafek na detergenty i inne przybory przydatne podczas prania i prasowania. Ponadto, warto zainstalować niewielki zlew z kranem, który możemy wykorzystać do prania ręcznego delikatnych tkanin.