Pralka i suszarka czy pralko-suszarka? Co lepiej wybrać? ZALETY i WADY obu rozwiązań

2022-01-31 16:19

Są czynności domowe, które jednym sprawiają przyjemnością, a dla innych są przykrym obowiązkiem. Pranie jest jedną z takich czynności. Szczęśliwie, mamy do dyspozycji nie tylko pralki, ale też suszarki i pralko-suszarki. Ale na co się zdecydować? Które rozwiązanie jest lepsze? Sprawdźmy, jak wypada to porównanie.

Spis treści

  1. Pralka i suszarka – czy to się opłaca?
  2. 2 w 1, czyli pralko-suszarka
  3. Pralka i suszarka czy pralko-suszarka – co wybrać?

Każde z tych rozwiązań znajdzie swoich zwolenników. Wybór będzie zależał od wielu czynników – m.in. od metrażu, preferencji, zasobów finansowych, a nawet świadomości ekologicznej. Czy słusznie? Pralko-suszarki uchodzą za opcję dla osób, które żyją na małej przestrzeni, ale chcą korzystać nie tylko z możliwości prania swoich rzeczy, ale też suszenia. Oddzielne urządzenia do prania i suszenia wymaga więcej miejsca, ale czy jest droższe?

Pralka i suszarka – czy to się opłaca?

Pralka jest standardowym elementem wyposażenia w gospodarstwach domowych. Coraz częściej towarzyszy jej suszarka, która dopełnia i zamyka proces prania i suszenia. Nie każdy jednak ma wystarczająco dużą przestrzeń, aby pomieścić te dwa niemałe sprzęty AGD. Rozwiązaniem może być ustawienie pralki i suszarki w słupku za pomocą specjalnego łącznika. Pamiętajmy, że w takim ułożeniu pralka zawsze musi być na dole – jest cięższa niż suszarka, powoduje więcej drgań, a w razie wycieku wody mogłaby zalać nie tylko podłogę, ale też drugą maszynę. Decydując się na osobne pralkę i suszarkę, możemy wybrać taką samą pojemność dla obu urządzeń. Dzięki temu nie będzie konieczne dzielenie prania po skończonym cyklu – cały ładunek można włożyć do suszarki i cieszyć się czystymi i suchymi rzeczami. Dwa oddzielne urządzenia są też bardziej ekonomiczne i ekologiczne – zużycie energii i wody jest znacznie mniejsze niż w przypadku pralko-suszarek. Również suszenie w przeznaczonej tylko do tego zadania suszarce odbywa się szybciej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

2 w 1, czyli pralko-suszarka

Na rynku dostępne są pralko-suszarki, czyli urządzenia, które łączą w sobie funkcje pralki i suszarki. Rozwiązanie wydaje się być praktyczne – oszczędzamy miejsce i mamy jeden sprzęt, który wykonuje dwa zadania. Zazwyczaj pralko-suszarki mają takie same programy prania jak pralki, ale już mniejszą liczbę programów suszenia niż suszarki. Warto zwrócić uwagę na to, że pranie, które chcemy wysuszyć, potrzebuje więcej miejsca w bębnie. W dwufunkcyjnym urządzeniu możemy wyprać np. 8 kg ubrań, ale wysuszymy już mniej, bo 5 kg. Ponadto suszenie prania w pralko-suszarce trwa dłużej niż w suszarce bębnowej. Istotne są też kwestie finansowe – decydując się na pralko-suszarkę, często zapłacimy więcej niż za pralkę, a nawet pralkę i suszarkę (choć są też modele tańsze), a także wzrosną nasze rachunki za prąd i wodę. Mimo ceny i opłat, pralko-suszarka w domu czy mieszkaniu to duży komfort na co dzień. Szczególnie zdaje egzamin, jeżeli mamy dużą rodzinę lub mieszkamy z kilkoma współlokatorami i mamy niewielką przestrzeń do zagospodarowania.

Pralka i suszarka czy pralko-suszarka – co wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Choć może się wydawać, że pralka i suszarka mają więcej plusów niż pralko-suszarka, to jest to indywidualna kwestia i decyzja każdego użytkownika, zależna od jego potrzeb, dostępnej powierzchni, stylu życia czy możliwości finansowych. Warto zastanowić się, czy taki sprzęt AGD jest nam potrzebny, jak często będziemy go używać i ile miejsca możemy na niego przeznaczyć. Z pewnością może być przydatny dla osób, które zajmują się małymi dziećmi, chorymi, sportowcom i wszystkim tym, którzy często muszą robić pranie ze względu na wykonywany zawód.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE