Pralka i suszarka czy pralko-suszarka? Co lepiej wybrać? ZALETY i WADY obu rozwiązań

2022-01-31 16:19

Są czynności domowe, które jednym sprawiają przyjemnością, a dla innych są przykrym obowiązkiem. Pranie jest jedną z takich czynności. Szczęśliwie, mamy do dyspozycji nie tylko pralki, ale też suszarki i pralko-suszarki. Ale na co się zdecydować? Które rozwiązanie jest lepsze? Sprawdźmy, jak wypada to porównanie.

Spis treści

  1. Pralka i suszarka – czy to się opłaca?
  2. 2 w 1, czyli pralko-suszarka
  3. Pralka i suszarka czy pralko-suszarka – co wybrać?

Każde z tych rozwiązań znajdzie swoich zwolenników. Wybór będzie zależał od wielu czynników – m.in. od metrażu, preferencji, zasobów finansowych, a nawet świadomości ekologicznej. Czy słusznie? Pralko-suszarki uchodzą za opcję dla osób, które żyją na małej przestrzeni, ale chcą korzystać nie tylko z możliwości prania swoich rzeczy, ale też suszenia. Oddzielne urządzenia do prania i suszenia wymaga więcej miejsca, ale czy jest droższe?

Pralka i suszarka – czy to się opłaca?

Pralka jest standardowym elementem wyposażenia w gospodarstwach domowych. Coraz częściej towarzyszy jej suszarka, która dopełnia i zamyka proces prania i suszenia. Nie każdy jednak ma wystarczająco dużą przestrzeń, aby pomieścić te dwa niemałe sprzęty AGD. Rozwiązaniem może być ustawienie pralki i suszarki w słupku za pomocą specjalnego łącznika. Pamiętajmy, że w takim ułożeniu pralka zawsze musi być na dole – jest cięższa niż suszarka, powoduje więcej drgań, a w razie wycieku wody mogłaby zalać nie tylko podłogę, ale też drugą maszynę. Decydując się na osobne pralkę i suszarkę, możemy wybrać taką samą pojemność dla obu urządzeń. Dzięki temu nie będzie konieczne dzielenie prania po skończonym cyklu – cały ładunek można włożyć do suszarki i cieszyć się czystymi i suchymi rzeczami. Dwa oddzielne urządzenia są też bardziej ekonomiczne i ekologiczne – zużycie energii i wody jest znacznie mniejsze niż w przypadku pralko-suszarek. Również suszenie w przeznaczonej tylko do tego zadania suszarce odbywa się szybciej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

2 w 1, czyli pralko-suszarka

Na rynku dostępne są pralko-suszarki, czyli urządzenia, które łączą w sobie funkcje pralki i suszarki. Rozwiązanie wydaje się być praktyczne – oszczędzamy miejsce i mamy jeden sprzęt, który wykonuje dwa zadania. Zazwyczaj pralko-suszarki mają takie same programy prania jak pralki, ale już mniejszą liczbę programów suszenia niż suszarki. Warto zwrócić uwagę na to, że pranie, które chcemy wysuszyć, potrzebuje więcej miejsca w bębnie. W dwufunkcyjnym urządzeniu możemy wyprać np. 8 kg ubrań, ale wysuszymy już mniej, bo 5 kg. Ponadto suszenie prania w pralko-suszarce trwa dłużej niż w suszarce bębnowej. Istotne są też kwestie finansowe – decydując się na pralko-suszarkę, często zapłacimy więcej niż za pralkę, a nawet pralkę i suszarkę (choć są też modele tańsze), a także wzrosną nasze rachunki za prąd i wodę. Mimo ceny i opłat, pralko-suszarka w domu czy mieszkaniu to duży komfort na co dzień. Szczególnie zdaje egzamin, jeżeli mamy dużą rodzinę lub mieszkamy z kilkoma współlokatorami i mamy niewielką przestrzeń do zagospodarowania.

Pralka i suszarka czy pralko-suszarka – co wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Choć może się wydawać, że pralka i suszarka mają więcej plusów niż pralko-suszarka, to jest to indywidualna kwestia i decyzja każdego użytkownika, zależna od jego potrzeb, dostępnej powierzchni, stylu życia czy możliwości finansowych. Warto zastanowić się, czy taki sprzęt AGD jest nam potrzebny, jak często będziemy go używać i ile miejsca możemy na niego przeznaczyć. Z pewnością może być przydatny dla osób, które zajmują się małymi dziećmi, chorymi, sportowcom i wszystkim tym, którzy często muszą robić pranie ze względu na wykonywany zawód.