Stół malowany farbą tablicową: zrób to sam

2016-02-04 18:20 architekt Aleksandra Kaszubska
Stół tablicowy
Autor: architekt Aleksandra Kaszubska

W cyklu zrób to sam pomysł na stół pomalowany farbą tablicową. Oto prosty pomysł na oryginalny i praktyczny stół do samodzielnego wykonania.

W kolejnym odcinku zrób to sam mamy dla was pomysł na stół, który zostanie pomalowany farbą tablicową. Zobaczcie, jak zrobić samodzielnie efektowny i praktyczy stół, do którego wykonia potrzebujecie blatu ze sklejki, dwóch koziołków z IKEA i farby tablicowej. Czy zdarzyła Wam się kiedykolwiek sytuacja, kiedy siedząc przy stole przemknął wam przez głowę genialny pomysł, a nie mieliście przy sobie notatnika żeby go zapisać? Czy nie byłoby wygodniej gdybyśmy mogli od razu wtedy zrobić notatki, szkice na stole - bez konieczności szukania kartki, długopisu? Ten stół pomalowany farbą tablicową jest rozwiązaniem idealnym w takich momentach. Ale ma też wiele innych zalet - pozwoli na rozplanowanie usadzenia gości bez konieczności szykowania winietek czy wizytówek (imiona napiszemy bezpośrednio na stole). Możemy też opisać na nim ustawione na stole potrawy - będzie to bardzo oryginalną dekoracją stołu na przyjęcie!

Stół tablicowy: potrzebne materiały

Do zrobienia stołu tablicowego będziemy potrzebować następujących materiałów:

 • 2 szt. kozioł / stelaż Oddvald IKEA - 40 zł/ szt.
 • Sklejka o wymiarach 90 cm x 150 cm, gr. 18 mm – 139 zł/szt.
 • Klej do drewna – 15,70 zł/kg
 • 2 szt. listwa prostokątna sosnowa 30mm x 45mm, dł. 100cm – 7,90 zł/ szt.
 • Farba tablicowa czarna – 64,90 zł/ 0,5l
 • Zestaw wałek do malowania + kuweta – 25 zł/ szt.
 • 2 szt. profili ochronnych typu „J” do płyt GK gr. 15mm, dł. 150 cm, aluminiowe – 43 zł/ szt.
 • Wiertarka/ wkrętarka + wiertła do aluminium
 • 12 szt. śrubek do drewna Ø4mm + śrubokręt
 • Kreda
 • Ciężkie przedmioty do obciążenia stołu w trakcie schnięcia

Czytaj też: Wybieramy stół do małej kuchni

Stół tablicowy: instrukcja zrób to sam

KROK 1.

W pierwszej kolejności należy przykleić dwie listwy do płyty ze sklejki. Należy to zrobić symetrycznie, według wymiarów podanych na rysunku w galerii. Po przyklejeniu listwy należy obciążyć czymś ciężkim, np. książkami i pozostawić do wyschnięcia.

KROK 2.
Teraz, pomiędzy przyklejonymi listwami czas na przyklejenie nóg Ottvald IKEA. Nogi powinny być przyklejone przy zewnętrznych krawędziach listew. Tak samo jak poprzednio, elementy należy obciążyć na czas schnięcia.

KROK 3.

Stawiamy stół. Powinien już całkiem nieźle wyglądać, ale to przecież dopiero początek. Czas na malowanie blatu. Najlepiej jest nakładać farbę tablicową w dwóch warstwach, jak najcieniej. Idealnie będzie to zrobić wałkiem. Po nałożeniu pierwszej warstwy czekamy aż wyschnie, a następnie nakładamy drugą. Malujemy jedynie górną powierzchnię stołu - krawędzie pozostawiamy w naturalnym kolorze sklejki.

KROK 4.

Teraz kolej na profile aluminiowe, które posłużą jako korytka na kredę. Najpierw musimy dociąć profile tak, aby miały długość dłuższych krawędzi stołu. Najlepiej jest przyłożyć profile do stołu i zaznaczyć sobie miejsce cięcia. Następnie nawiercamy profile na wyższym boku - po sześć otworów na każdy profil, w równych odstępach.

KROK 5.

Przykładamy profile do krawędzi stołu - górna krawędź profilu powinna stykać się z górną krawędzią stołu. Zaznaczamy na sklejce miejsca otworów. Wiercimy. Teraz czas na przykręcenie korytek- powinniśmy z łatwością dać sobie radę śrubokrętem. Pamiętajmy, że otwory nawiercone w sklejce muszą być nieco mniejsze niż średnica naszych śrubek.

KROK 6.

W korytkach układamy kredę - będzie zawsze pod ręką! A teraz ogranicza nas jedynie wyobraźnia! Powodzenia!

Czytaj też: Stół do kuchni. Jak zaplanować kącik jadalniany?