Jak ozdobić szkatułkę techniką DECOUPAGE: nasza lekcja KROK PO KROKU

2013-10-21 18:33

Jeśli chcesz zostać mistrzem decoupage'u, udekoruj z nami tą techniką szkatułkę na biżuterię. Szkatułka drewniana decoupage - instrukcja krok po kroku. To prosty i mały przedmiot do dekoracji, jak się nauczysz techniki decoupage potem poradzisz sobie nawet z dekorowaniem mebli. Decoupage: lekcja, inspiracje.

Poznawanie techniki decoupage zacznij od dekorowania małych przedmiotów. Świetnie nadają się do tego różnego rodzaju pudełka, tace, wieszaki, drewniane szkatułki. Dekoracje decoupage najczęściej kojarzą się nam ze stylem romantycznym, ale śmiało możesz wykorzystać do tego również motywy nowoczesne. Gotowe drewniane pudełka i szkatułki do decoupage można kupić np. w sieci empik.

Ozdabiamy szkatułkę techniką decoupage: co będzie potrzebne

Do ozdobienia szkatułki techniką decoupage przygotuj małe nożyczki, nożyk do papieru, serwetki z wybranym motywem, klej i lakier do decoupage'u (kupisz je m.in. w sieci EMPiK oraz w sklepach z artykułami dla hobbystów), pędzelki do kleju oraz lakieru, farbę i pędzel do pomalowania szkatułki, gąbkę i ewentualnie lakier do efektu postarzania.

Sprawdź też materiały potrzebne do decoupage:

decoupage serwetki >>>

lakiery do decoupage >>>

klej do decoupage >>>

narzędzia, zestaw startowy do decoupage >>>

Szkatułka decoupage: krok pierwszy

Po przygotowaniu wszystkich potrzebnych rzeczy do decouparzu, pomaluj szkatułkę na kolor pasujący do wybranego motywu. Pozostaw szkatułkę do wyschnięcia. Możesz ją pomalować powtórnie i na krawędziach szkatułki zeszlifować papierem ściernym część farby. Uzyskasz w ten sposób wrażenie, że szkatułka jest wiekowa.

Lekcja decoupage: krok drugi - przymiarka motywu

Wytnij z serwetki motyw (ostrożnie, żeby nie uszkodzić serwetki) i przyłóż go do szkatułki. Jeśli uznasz, że wszystko pasuje i kompozycja jest ładna, oddziel od warstwy z motywem dwie pozostałe spodnie warstwy serwetki. Do powierzchni szkatułki przykleja się bowiem tylko tę górną z motywem. Nie jest to trudne, ale wymaga cierpliwości.

Technika decoupage: krok trzeci - przyklejanie motywu do szkatułki

Powierzchnię szkatułki – w miejscu, gdzie ma być przyklejony motyw - posmaruj klejem. Użyj do tego pędzla. Przyłóż do posmarowanej klejem powierzchni wycięty motyw i delikatnie go rozprostuj (użyj do tego gąbki), żeby nie zostały zmarszczki. Rozprowadź na motywie kolejną warstwę kleju i odczekaj około 6 godzin do jego całkowitego wyschnięcia.

Decoupage: krok czwarty – lakierowanie szkatułki

Gdy naklejony na szkatułkę motyw jest zupełnie suchy, kilkakrotnie go polakieruj (za pomocą pędzelka). Uwaga: każda warstwa musi dobrze wyschnąć! Do decopuage'u możesz też użyć lakieru postarzającego. Powoduje on spękania na powierzchni lakieru, które dają taki efekt. Mistrzosko! Jaką następną rzecz ozdobisz?

Sprawdź też: drewniana skrzyneczka decoupage na wino - jak ją zrobić >>>

Galerie zdjęć: inspiracje na dekoracje decoupage i shabby chic

W galerii zdjęć inspiracje na stylowe dekoracje decoupage oraz wnętrza i meble w stylu shabby chic.