Decoupage: jak zrobić spękania. Efekt spękań i postarzeń w decoupage

2014-05-23 19:33
Media do decoupage: jak uzyskać efekt spękań czy postarzeń?
Autor: Marcin Czechowicz Wszystkie wymienione w artykule media do decoupage można znaleźć w sklepie www.sukcess.pl .

Chcielibyście, aby dekorowane przez was przedmioty techniką decoupage nabrały charakteru starego drewna, a ich powierzchnia była popękana? Dziś odkryjemy przed wami możliwości techniki decoupage. Jak zrobić spękania decoupage?

Decoupage efekt spękań: technika postarzania nadaje przedmiotom wyjątkowy charakter. Zasada uzyskania spękań decoupage jest prosta: na zdobioną powierzchnię nanosi się dwie warstwy lakieru o różnym czasie schnięcia, jeden po drugim w krótkim odstępie czasu. Lakier schnący szybko zacznie pękać i kurczyć się.

Jak uzyskać efekt zadrapań decoupage: świecowanie

Jednym z najprostszych sposobów na uzyskanie postarzenia na drewnie jest świecowanie czyli efekt zadrapań. Polega na tym, że malujecie przedmiot na ciemny kolor przy pomocy bejcy do drewna lub ciemnej farby, dobrze wchłaniającej się w drewno. Po wyschnięciu w miejsca gdzie chcielibyście uzyskać efekt postarzenia, przecieracie świecą. Następnie malujecie powierzchnię jasną farbą.

Sprawdź też materiały potrzebne do decoupage:

decoupage serwetki >>>

lakiery do decoupage >>>

narzędzia do decoupage >>>

klej do decoupage >>>

Po wyschnięciu jaśniejszej farby wystarczy, że przetrzecie w świecowanych miejscach mebel czy przedmiot drobnoziarnistym papierem ściernym. Tam, gdzie pomalowaliście powierzchnię świecą, z łatwością zetrzecie jasną farbę, nadając efekt zadrapań i przetarć. Prawda, że nie jest to skomplikowane?

Jak uzyskać efekt spękań decoupage: lakier krak

Zastanawiacie się zapewne jak uzyskać efekt spękań w decoupage? To również nie jest skomplikowane. Do tego typu efektów warto, abyście zaopatrzyli się w preparaty jednoskładnikowe i dwuskładnikowe do spękań, nazywanych również lakiery pękające krak. Poniżej opiszemy krok po kroku jak ich używać.

Decoupage jak zrobić spękania jednoskładnikowe

Preparat jednoskładnikowy do spękań decoupage to koszt od 20 do 25 zł. Aby efekt był bardziej widoczny, pomalujcie powierzchnię ciemną farbą. Spękania będą bardziej wyraziste. Na wyschniętą powierzchnię nałóżcie warstwę preparatu. Najlepszy efekt spękań w technice decoupage osiągniecie, jeśli cieńszą warstwę nałożycie w miejscu, gdzie nakleicie motyw z serwetki lub papieru ryżowego. Odczekajcie do momentu, aż preparat całkowicie wyschnie. Teraz możecie nałożyć kontrastową kolorystycznie farbę. Jeśli poprzednia warstwa jest ciemniejszego koloru, to teraz pomalujcie powierzchnię jasną farbą. Zwróćcie uwagę, aby farba nie była rozcieńczana, najlepiej wybierzcie gęstą. Teraz pojawiają się nowe możliwości. Możecie nałożyć preparat pędzelkiem-gąbeczką, by uzyskać spękania chaotyczne. Natomiast nakładając preparat pędzelkiem spękania decoupage będą zgodne z kierunkiem w jaki nałożylibyście farbę. Nie poprawiajcie raz nałożonej warstwy, ponieważ zamiast nałożyć farbę, zdejmiecie ją. Przyklei się do pędzla, a praca straci na efekcie.

Decoupage spękania dwuskładnikowe: porporina

Preparat dwuskładnikowy do spękań decoupage kosztuje ok. 54 zł. Jeśli chcecie uzyskać super efekt spękań decoupage z preparatem dwuskładnikowym, musicie zakupić również porporinę. Porporina to drobny, metaliczny proszek, stosowany do wypełnienia spękań. Koszt takiego proszku waha się od 20 do 25 zł. Jest bardzo wydajny w zastosowaniu. Zamiast porporiny możecie użyć zwykłych cieni do powiek lub pudru w ciemnym kolorze, ale efekt nie będzie tak zadawalający. Preparat dwuskładnikowy do spękań, jak sama nazwa wskazuje, składa się z dwóch buteleczek ponumerowanych 1 i 2. Na pomalowaną powierzchnię nałóżcie najpierw preparat nr 1, a po jego wyschnięciu, preparat nr 2. Odczekajcie, aż powierzchnia wyschnie. Aby uwydatnić spękania w metodzie decopuage, nałóżcie porporinę pędzlem. Drobny proszek pozostanie w spękaniach dając ciekawy efekt. Na koniec przedmiot dekorowany techniką decoupage pomalujcie lakierem, ale nie tym na bazie wody. Najlepszym lakierem w tym wypadku będzie lakier jachtowy. Zapraszamy do kolejnych artykułów z równie ciekawymi w zastosowaniu preparatami do decoupage.

Więcej szczegółowych informacji w kolejnych artykułach o technice: decoupage >>>

Galeria zdjęć: inspiracje postarzenie mebli

Doniczka na zioła decoupage
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Sposobem na szybką metamorfozę starych albo już opatrzonych mebli jest ich pomalowanie. W listopadowym numerze wiele podpowiedzi, jak zrobić to pomysłowo. Jesień nastraja domowo, stąd piękne, rodzinne kuchnie w stylu angielskim i przytulne sypialnie.

Kup dostęp od 1 zł
Moje mieszkanie listopadowy numer