Zajączek wielkanocny – pomysły na ozdoby wielkanocne z zającami i królikami

2020-03-19 12:09

Zajączek wielkanocny stanowi popularny symbol wiosennych świąt. Choć z religijnym aspektem Wielkanocy ma mało wspólnego, na dobre zadomowił się wśród ozdób. Jak wykorzystać motyw zajączków i królików w dekoracji domu? Mamy kilka podpowiedzi.

Religijnym, liturgicznym symbolem Wielkanocy jest baranek, odnoszący się do Męki Pańskiej (i Baranka Bożego). Ale w dekoracjach znajdziemy też jajka wielkanocne (symbol nowego życia), kurczaczki, a przede wszystkim zajączki.

Zajączek wielkanocny – świecki symbol świąt

Dlaczego zajączek jest symbolem Wielkanocy? Wiele osób starało się odpowiedzieć na to pytanie i właściwie wciąż poruszamy się w obszarze domysłów. Jedni wskazują na to, że zające i króliki słyną z… płodności, dlatego symbolizują życie i wiosenne budzenie się z zimowego letargu. Inni sięgają po głębsze wyjaśnienia kulturowe. Na przykład „Easter” w języku angielskim pochodzi od Ēostre, czyli anglosaskiej bogini wiosny. A właśnie jej ulubionym zwierzęciem i atrybutem był zając. Idąc jeszcze dalej w głąb historii, można znaleźć odniesienia do Ozyrysa, czyli egipskiego zmartwychwstałego boga, który z kolei przyjmował postać zająca.

W kulturze nowożytnej dopiero w XVII wieku zaczęto łączyć zająca z symboliką jajka wielkanocnego. I można powiedzieć, że tak zostało dziś. Chociaż nie mamy pewności, skąd właściwie się wziął ten zajączek na Wielkanoc, warto o tym na chwilę zapomnieć i docenić jego walory dekoracyjne. Poza tym w niektórych rejonach Polski uroczy zając wielkanocny przynosi prezenty!

Zajączek wielkanocny w dekoracjach świątecznych – figurki

Najprostszym sposobem na wykorzystanie zajączka wielkanocnego w dekoracjach są figurki: porcelanowe, ceramiczne, drewniane. Biały zając wielkanocny świetnie prezentuje się wśród naturalnej zieleni i barw kwiatów. Możemy np. na stole wielkanocnym zaaranżować „łączkę”, na której rozmieścimy zajączki wielkanocne. Takie ozdobne figurki warto też ustawić na parapecie, półkach, blacie komody czy konsoli. Ciekawie udekorują również kwietniki.

Co jeśli zamiast bieli wolimy żywsze kolory? W tym sezonie dużą popularnością cieszy się pudrowy róż. Wybierzmy więc zajączka wielkanocnego w tej barwie, a w kompozycji dekoracyjnej wykorzystajmy też różowe wstążki i żywe kwiaty. A może trochę glamouru? Najlepszą podpowiedź stanowią figurki złotych albo srebrnych zajączków wielkanocnych.

Wielkanocne dodatki i akcesoria z zajączkami

Motyw wielkanocnych zajączków i króliczków to nie tylko figurki czy maskotki, lecz także wiosenny dekor. Jeśli chcemy zatrzymać klimat radosnych świąt na dłużej, wybierzmy zastawę stołową, serwetki, bieżniki dekorowane zajączkami. Można nawet iść na całość, ozdabiając całą ścianę. Do tego celu przydają się tapety wielkanocne, które łatwo możemy odkleić, gdy nam się znudzą. Świetnie sprawdzą się zwłaszcza w pokoju dziecięcym, ale też w salonie. Ważne tylko, by postawić na delikatną kolorystykę, najlepiej pastelową.

Zajączek wielkanocny
Autor: Pixers Wielkanocna tapeta z zajączkami w pastelowych kolorach

Zajączek wielkanocny zrób to sam – kilka pomysłów

Sklepy z wyposażeniem wnętrz oferują mnóstwo gotowych dekoracji wielkanocnych. Problem jest tylko jeden: wszystko kosztuje! Czasem więc lepiej zrobić ozdoby samodzielnie – z tego, co mamy pod ręką. Będzie taniej, a przede wszystkim ciekawiej. Zajączka wielkanocnego możemy uszyć z materiału, wykonać z filcu albo zrobić zajączkowe dekoracje na patykach. Na stole wielkanocnym z kolei warto składać serwetki w kształt zajączka – to o wiele łatwiejsze, niż myślisz! Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na zajączka wielkanocnego zrób to sam:

..  Jak uszyć zajączka wielkanocnego? >>>

..  Zając wielkanocny z serwetki KROK PO KROKU >>>

..  Zajączek wielkanocny z filcu ZRÓB TO SAM >>>

..  Zajączki na patyku – idealne na Wielkanoc >>>

Pomysły na wielkanocny wystrój domu – GALERIE ZDJĘĆ