Zając wielkanocny: jak uszyć zajączka wielkanocnego KROK PO KROKU? Prosta instrukcja

2023-04-04 7:01

Zamiast kupować wielkanocne ozdoby, możesz przygotować je samodzielnie. Jedną z takich dekoracji, które będą prezentować się doskonale wśród wielkanocnych potraw, jest zajączek wielkanocny. Podpowiadamy, jak go samodzielnie uszyć - krok po kroku.

Spis treści

  1. Jak uszyć zająca wielkanocnego krok po kroku?
  2. Co symbolizuje zając wielkanocny?
  3. Zobacz pomysły na wielkanocne ozdoby:

Jak uszyć zająca wielkanocnego krok po kroku?

By urozmaicić dom własnoręcznymi dekoracjami, sprawdź, jak w kilku krokach wykonać wielkanocnego zająca – z ulubionych materiałów i w dowolnej kolorystyce. Dzięki temu będzie idealnie pasował do wystroju! Zobacz, jak wykonać takiego zająca, klikając w poniższą galerię.

Co symbolizuje zając wielkanocny?

Skąd się wziął tak popularny dziś świąteczny zając wielkanocny? Choć po dziś dzień trudno o jednoznaczną odpowiedź, wielkanocny zajączek to niezaprzeczalnie jeden z bardziej charakterystycznych (obok baranka i kurczaczka) motywów kojarzonych ze świętami wielkanocnymi.

Niektóre teorie na temat pochodzenia zająca wielkanocnego sięgają do mitologii. Z głową zająca przedstawiano np. egipskiego boga Ozyrysa (który zmartwychwstał!). Z kolei anglosaska bogini wiosny Ēostre w zającu miała swoje ulubione zwierzę.

W dawnych cywilizacjach zając był też symbolem płodności i urodzaju, co naturalnie skojarzono z budzącą się do życia przyrodą na wiosnę. W niektórych zakątkach Polski utrwalił się również zwyczaj zaczerpnięty z tradycji niemieckiej.

Tak zwany „zajączek”, popularny szczególnie w Wielkopolsce i na Śląsku, polega na tym, że po śniadaniu wielkanocnym domownicy (głównie dzieci) udają się na poszukiwanie ukrytych w całym domu i na podwórku drobnych prezentów oraz łakoci.

Zobacz pomysły na wielkanocne ozdoby: