Filcowy zając wielkanocny: zrób to sam

2016-04-06 9:55 Patrycja Malitka

Jak zrobić tradycyjnego zająca wielkanocnego z filcu? Uroczy zając wielkanocny, jako jeden ze świeckich symboli związanych z Wielkanocą, stanowić może niezwykła dekorację stołu wielkanocnego. Filcowy zając wielkanocny może też okazać się doskonałym upominkiem dla najbliższych. Jak w kilku krokach wykonać filcowego zająca wielkanocnego? Pokazujemy, jak łatwe jest to zadanie!

Filcowy zając wielkanocny EFEKT KOŃCOWY
Autor: Patrycja Malitka

Zwyczaj zająca wielkanocnego wywodzi się z tradycji niemieckiej. Według tradycji, w pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych zając wielkanocny chodzi z koszykiem wielkanocnym i zostawia dzieciom niewielkie prezenty lub słodycze w wystawionych na ten cel koszyczkach. Koszyczki często wyściełano dodatkowo słomą lub pociętą na paski kolorową bibułą. Z samego rana najmłosi domownicy wyruszają na poszukiwania ukrytych w najróżniejszych miejscach upominków. Filcowy zając wielkanocny może więc stać się doskonałym upominkiem dla najbliższych lub sposobem na zainteresowanie dzieci przygotowaniami do rodzinnych świąt. Jak w kilku krokach wykonać filcowego zająca wielkanocnego? Oto nasza instrukcja zrób to sam.

Filcowy zając wielkanocny: materiały

Materiały potrzebne do wykonania filcowego zająca wielkanocnego:

1. szablon zająca,
2. nożyczki,
3. marker,
4. mulina,
5. igła,
6. wypełniacz,
7. kolorowa wstążka.

Filcowy zając wielkanocny: KROK 1

Prace z zającem zacznijcie od przygotowania szablonu. Możecie skorzystać z szablonu do pobrania lub stworzyć własny... Wytnijcie obrys wzoru.

Filcowy zając wielkanocny: KROK 2

Wycięty szablon odrysujcie na kolorowym filcu. Pamiętajcie, aby drugi obrys była odbiciem lustrzanym pierwszego. Najprościej efekt ten uzyskamy odrusowując na filcu dwa zające skierowane do siebie pyszczkami. Wytnijcie wzór z filcu. Zając już prawie gotowy....

Filcowy zając wielkanocny: KROK 3

Oba wycięte szablony zszyjcie za pomocą muliny. Kontrastowy kolor sprawi, że zając nabierze dodatkowego uroku. Nie zszywajcie szablonu do końca, pozostawiając ok 2 cm nie zszytej przestrzeni - poprzez ten otwór wsuniemy wypełnienie zająca wielkanocnego. Dzięki temu będzie mięciutki i bardzo przyjemny. Do tego typu pracy najlepszy jest wypełniacz, który dostaniecie w każdej pasmanterii. Jeśli macie w domu odrobinę waty, posłużyć może jako świetny zamiennik wypełniacza. Po wypełnieniu zająca zaszywamy otwór.

Filcowy zając wielkanocny: KROK 4

Ostatnim etapem jest dodanie i przewiązanie wstążki na szyi zająca lub dodatkowych ozdób - cekinowych oczek bądź guzikowego noska - wedle uznania. Nasz zajączek wielkanocny jest gotowy! Zające w różnych kolorach bardzo ładnie wyglądają na parapecie okna, świątecznym stole lub w koszyczku wielkanocnym. Wesołych Świąt!