Z czym łączyć fiolet? Lawendowy i inne jasne odcienie fioletu

2013-12-20 12:25

Podpowiadamy, jak zestawiać i z czym łączyć fiolet we wnętrzach. Odcienie jagodowe, jeżynowe i fiołkowe sprawdzą się w strefach dziennych, salonowych. Lawendowy, jasny fiolet lub lila - wyciszą i zrelaksują przed snem - na przykład we wnętrzach sypialni.

Spis treści

  1. Z czym łączyć fiolet
  2. Pora na ściany: fiolet jako dominanta
  3. Fioletowa strefa dzienna
  4. Jagodowa łazienka
  5. Lawendowe sny w sypialni
  6. Zobacz w GALERIACH propozycje wykorzystania fioletu we wnętrzach!

Umiejętne zastosowanie fioletu we wnętrzu nie jest sprawą prostą. Zbyt ciemny odcień położony na wszystkie ściany może przytłaczać, zaś zbyt jaskrawy fiolet może być zbyt agresywny.  Nie traktujmy więc fioletu zbyt dosłownie, warto grać we wnętrzach jego odcieniami – złamanymi, przydymionymi, wpadającymi w szarości. Fiolet wart jest rozważenia we własnym domu i mieszkaniu. Odcienie jagodowe, jeżynowe i fiołkowe jako kolory ścian sprawdzą się w strefach dziennych, salonowych. Lawendowe lub lila wyciszą i zrelaksują przed snem, we wnętrzach sypialni.

Z czym łączyć fiolet

Drogą do sukcesu w stosowaniu fioletu we wnętrzach będzie przyjęcie zasady małych kroczków. Dobierzmy kilka drobiazgów w różnych odcieniach fioletu (filcowe serwetki i podkładki, lniany bieżnik, kieliszki, pojedyncze części zastawy stołowej, wazony, zasłony, abażury, szklane lampy) i zestawmy je we wnętrzu jako barwne plamy ożywiające kompozycję. Fiolet doskonale prezentuje się w otoczeniu takich zestawień kolorystycznych jak brązy, szarości, kremy czy (uwaga!) winna czerwień i bordo. Znakomicie współgra z drewnianymi meblami i parkietem. Przyjrzyjmy się grze odcieni i wybierzmy ten, który najlepiej wkomponuje się w kolorystykę naszego dotychczasowego wnętrza.

Pora na ściany: fiolet jako dominanta

Gdy wiemy już jaki odcień fioletu jest nam najbliższy, możemy przejść z rozmachem do jego stosowania. Znając zasady umiejętnej gry odcieniami we wnętrzu, wybierzmy dobrze oświetlony lub architektonicznie wyróżniający się fragment ściany, który pomalujemy odcieniem fioletu. Jeśli uznamy, iż zbyt duża połać fioletu nie służy naszemu wnętrzu, zainwestujmy jedynie w atrakcyjne, fioletowe dodatki, jak antracytowy fotel, stolik kawowy lub pufa.

Fioletowa strefa dzienna

Gra odcieniami fioletu we wnętrzach jasnych może się sprawdzić na niewielkim pasie ścianki działowej pomiędzy jadalnią a kuchnią (fiolet podkreśli np. orzechowy fornir stołu i krzeseł) lub na całej ścianie przedpokoju, gdzie z fioletem pięknie zagra drewniany, jasny parkiet i mięsista, złota rama zawieszonego lustra. Ciekawy efekt uzyskamy również zestawiając fiolet z odcieniem burgunda na sąsiadującym fragmencie ściany.

Bardzo nowoczesny efekt otrzymamy zestawiając kilka odcieni fioletu (w palecie od amarantu po złamane błękity) na różnych strefach zabudowy kuchennej. Pamiętajmy przy tym, że również naczynia i wyposażenie AGD niosą ze sobą nośnik koloru i wpływają na końcowy obraz wnętrza.

Jagodowa łazienka

Fiolet w łazience to prawdziwy hit! Odcienie pysznych jagód ze śmietaną znakomicie współgrają z prostymi, białymi i fazowanymi kaflami oraz prostą, białą ceramiką. Dla ocieplenia wnętrza warto zadbać o drewnianą podłogę (ze specjalnych, egzotycznych gatunków drewna – odpornych na wilgoć) oraz złoty akcent lustrzanej ramy. Wybierzmy też fioletowe ręczniki lub szlafrok i drobne akcesoria w pochodnym odcieniu fioletu.

Lawendowe sny w sypialni

Sypialnia to miejsce wyciszenia i relaksu, dlatego tu umiejętna gra odcieniami fioletu odniesie największy efekt. Odcienie lawendowe, lekko szare, zgaszone i wyciszone w tym wnętrzu sprawdzą się najlepiej. Dającym wrażenie przytulności i ciepła zestawieniem będzie połączenie fioletowej narzuty łóżka i poduszek z lnianym lub pluszowym zagłówkiem w kolorze ciepłego brązu. Można także odwrócić sytuację, malując jedną ścianę w interesującym nas odcieniu fioletu, a bieliznę pościelową i dodatki zaaranżować w brązach lub szarościach, różnicując je materiałem i fakturą (plusze z satynami lub lnami). Niezwykle atrakcyjnym zabiegiem jest również umiejscowienie w sypialni stonowanej fioletami i beżami tapety w zoomorficzne lub florystyczne wzory. Z uwagi jednak na bogactwo wzoru, uważajmy na dodatki – postawmy na skromność i prostotę, z maksymalnie jedną dominantą kolorystyczną na jej tle (np. fioletowy abażur nocnej lampki).

Zobacz w GALERIACH propozycje wykorzystania fioletu we wnętrzach!

Kolory wnętrz - fiolet. Jak stworzyć aranżację z fioletem?