Kolor brązowy: jakie kolory pasują do brązu? Poradnik aranżacyjny

2022-04-01 12:38

Kolor brązowy zastosowany na wszystkich ścianach zmniejsza optycznie wnętrze i je nieco zaciemnia. Dlatego jeśli lubisz brązowe ściany, zobacz, jak dobrać kolory, by wnętrze nie było zbyt ciemne albo monotonne. Kwestią najważniejszą jest uwzględnienie naturalnego doświetlenia wnętrza, metrażu oraz odpowiednie dobranie odcienia brązu na ścianie i dodatków. Sprawdź, jak to wszystko zaplanować oraz przeprowadzić!

Spis treści

  1. Jak stosować kolor brązowy we wnętrzach?
  2. Meble i dodatki a kolor brązowy
  3. Jakie kolory pasują do brązu?
  4. Kolor brązowy: najczęstsze błędy
  5. Potrzebujesz więcej inspiracji kolorystycznych? Obejrzyj wideo!
  6. Salon w brązach: zobacz najpiękniejsze aranżacje salonów

Brązowe wnętrza cieszą się dużą popularnością w Polsce. Choć chętniej decydujemy się na brązowe meble, a nie ściany, to również w drugim przypadku brąz stanowi jeden z częstszych wyborów. Dlatego warto wiedzieć, jak umiejętnie stosować tę barwę, a także jakie kolory pasują do brązowego.

Jak stosować kolor brązowy we wnętrzach?

Jeśli zdecydujesz się na brązowe ściany, dobrze jest, aby podłoga w pomieszczeniu wykonana była z jasnego materiału. Powód? W ten sposób ładnie wyeksponujesz brąz na ścianie, a kolorystyka całego pomieszczenia nie zleje się. Ponadto wnętrze wyda się o wiele jaśniejsze dzięki temu zabiegowi.

Ważne: odradzamy malowania na brązowo wszystkich ścian w pokoju. Przynajmniej jedną ścianę warto potraktować jaśniejszym kolorem. Przyda się na niej ciekawa struktura dekoracyjna (np. kamień, panele ścienne czy inne okładziny). By ożywić wnętrze zdominowane przez brąz, można również użyć ciekawej tapety lub fototapety. Z brązem pięknie komponują się fotografie w sepii albo czarno-białe i „z duszą”. Taki wyrazisty akcent w wystroju przyda się np. na ścianie za łóżkiem, za sofą bądź tej przy stole jadalnianym.

Meble i dodatki a kolor brązowy

W brązowych wnętrzach najlepiej sprawdzą się białe meble lub te o jasnym kolorze drewna. Można je dodatkowo zestawiać z innymi w mocniejszych kolorach, np. w odcieniu żywej czerwieni, zieleni, błękitnego czy żółtego. Dzięki temu brązowy kolor ścian ładnie wyeksponuje ich formę i barwę. W tego typu aranżacji wnętrz warto postawić na pastelowe dodatki: poduszki, pościel, zasłony, świece itp.

Urządzając brązowe wnętrza, dobrze jest zaplanować dodatkowe punkty świetle, dające ciepłe i miękkie światło, które subtelnie rozjaśnią całość. W efekcie wnętrze stanie się bardziej przytulne. Na ciemne brązowe ściany można zdecydować się zwłaszcza w sypialni czy domowym gabinecie z biblioteczką. Mile widziane są również we wnętrzach komercyjnych, zwłaszcza w kawiarniach i restauracjach.

Jakie kolory pasują do brązu?

Brązowy stosowany w dodatkach powinien być zawsze łączony z innym kolorem, bo inaczej ryzykujemy monotonią wystroju. Meble wenge, brązowy wypoczynek, a może tylko poduszki, zasłony i ceramika – brązowy i tak należy kolorystycznie „przełamać”. Idealne do tego celu będą albo inne barwy ścian, albo po prostu zróżnicowane kolorystyczne dodatki i dekoracje.

A jakie kolory pasują do brązu? Warto zestawiać go z barwami z jasnej palety, najlepiej z tzw. „kolorami ziemi”, ale też mocniejszymi kolorami: odcieniami koloru żółtego, pomarańczowego, czerwonego, koralowego, pudrowego różu, zielonego (miętowy, pistacjowy, khaki), błękitnego i lawendowego. Brązowy świetnie wypada też w duecie z białym, kremowym i jasnobeżowym. Bardzo ostrożnie należy zestawiać go z szarym i czarnym!

Kolor brązowy: najczęstsze błędy

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest stosowanie we wnętrzu zbliżonych odcieni brązowego. Dotyczy to w szczególności dodatków. Wnętrze staje się „ciężkie” i monotonne. Warto je zatem „rozwarstwić” barwę, decydując się na więcej odmiennych odcieni brązu, różniących się jasnością, ale też temperaturą. Czasami dobrze jest dołożyć inny kolor bądź kilka barw, aby ożywić wystrój.

Potrzebujesz więcej inspiracji kolorystycznych? Obejrzyj wideo!

Salon w brązach: zobacz najpiękniejsze aranżacje salonów

Lubisz kolor brązowy, ale nie masz pomysłu na to, jak zaaranżować swój salon, żeby był ciepły i przytulny? Zobacz najpiękniejsze aranżacje salonów w brązach. Z pewnością wybierzesz coś dla siebie!

Wieszanie na ścianie

Pytanie 1 z 7
Jaki to łącznik?
Zdjęcie
Jak kolory we wnętrzu wpływają na Twój nastrój?