Jak urządzić nowoczesny salon: białe meble i brzozy

2011-06-14 18:00

Małżeństwo architektów postanowiło urządzić salon z biurem. Opracowując projekt wnętrz, nie chieli być stereotypowi. Wpadli na pomysł oddzielenia pomieszczeń brzozami. Pnie drzew wyglądają w salonie efektownie. Do aranżacji salonu wybrali niestandardowe meble, które łatwo przenosić i dowolnie ustawiać. Powstał nowoczesny salon, który w dzień tonie w słońcu, a białe meble i ściany potęgują to wrażenie.

Basia specjalizuje się w projektowaniu wnętrz, a Tomek – budynków. Wzajemnie się uzupełniają. Pewnie dlatego ich wspólnie obmyślone mieszkanie jest tak oryginalne. - Zastanawiając się jak urządzić nowoczesny salon i biuro, chieliśmy aby wystrój mieszkania był naszą wizytówką dla klientów, których tu przyjmujemy - mówi Tomasz.

Jak urządzić salon? Porady architektów

Architekci, radzą jak urządzić salon i o czym pamiętać podczas prac wykończeniowych, by urządzanie wnętrz przebiegło sprawnie i szybko. Po pierwsze w trakcie prac remontowych warto pomyśleć o montażu elementów, które powinny być ukryte. Dotyczy to zwłaszcza kabli i mocowań. Właściciele np. wkręcili haki do huśtawki (z IKEA) w pokoju dziecka jeszcze przed tynkowaniem. Wszystkie półki w pokoju warto zamontować wspornikowo, by nie było widać podpór. Uzysykamy w ten sposób efekt lekkości, meble będą "wtapiać się" w ściany. W prezentowanym salonie jest dość ciakwie wymyślony karnisz z rozpiętego na wspornikach sznura konopnego. Zasłony są zresztą tylko dekoracją, bo okna zasłaniają rolety.

Projekt wnętrz

Wrażenie z wizyty w ich mieszkaniu w Gliwicach jest niezapomniane. Nowoczesny salon jest świetlisty i przestronny. Oryginalnie wyglądają pnie drzew umieszczone w salonie i niestandardowe, białe meble. Basia do brzóz ma sentyment, ponieważ do niedawna rosły w ogródku przy domu jej rodziców. Gdy zastanawiali się, czym wydzielić biuro z pokoju dziennego, wpadli na pomysł, aby „przesadzić” je do wnętrza. - Taka umowna przegroda to jest to. Oryginalna, naturalna, pozwala podczas pracy być blisko rodziny - wyjaśniają. - Pomyśleliśmy, że mieszkanie dla rodziny z małym dzieckiem najlepiej urządzić jasno i przestronnie. Dlatego stworzyliśmy całkowite przeciwieństwo naszego poprzedniego lokum - opowiada Basia. - Urządzałam je, gdy królowała moda na wenge. A ponieważ miało małe okna, bo mieściło się w starym budynku, wnętrza wyszły dość mroczne. Chociaż uwielbiają stylowe dębowe stoły i kredensy firmy Ludwik Styl, ze względu na dziecko do nowego mieszkania wybrali tańsze i bardziej praktyczne meble. Nie będzie im żal wymienić je za parę lat na inne, gdy się zniszczą. Dobrali jasnobrązowe podłogi oraz lekkie nowoczesne wyposażenie, a ściany pomalowali na biało. Salon połączyli we wspólną przestrzeń z biurem i jadalnią. Taki wystrój świadczy też o ich otwartym podejściu do projektowania. – Lubimy szukać nowych rozwiązań, eksperymentować z formą i materiałami – przekonuje Tomek. - I lubimy przestrzeń.

Białe, mobilne meble i ściany

Nie chcieli być stereotypowi - zamiast kanapy i foteli do salonu kupili siedziska-worki z ekoskóry i okrągłe pufy. Te meble łatwo przenosić i ustawiać w dowolnych konfiguracjach. Stoliki (Kare Design) z lakierowanej sklejki chowane jeden pod drugi przydają się, kiedy przychodzą goście. Podobnie jak siedziska mogą zmieniać miejsce i układ. Kuchnia z białymi lakierowanymi szafkami wygląda jak przedłużenie pokoju. To wrażenie potęgują taka sama jak w salonie lampa (Castorama) zawieszona nad stołem i minibiblioteczka na górnych półkach. Są tu nie tylko książki kucharskie, ale też leksykony win oraz albumy poświęcone architekturze i trendom w projektowaniu wnętrz. Jedynie biały gres na podłodze sygnalizuje przejście do innej strefy mieszkania. Stół i krzesła kupili w IKEA.
Wnęka na telewizor ma po bokach półki do przechowywania sprzętu i płyt. Monitor wygląda jak obraz zawieszony na konopnych sznurach. Naprawdę jest przymocowany do ściany i ujęty w ramę z blachy. Została celowo skorodowana i pokryta preparatem, aby rdza nie brudziła. Z tego materiału jest też półka na głośnik nad wejściem do jadalni. Szklane drzwi (Interdoor) prowadzą do sypialni małżeńskiej i do łazienki.
Na ściany Basia wybrała swoją ulubioną farbę Pure White marki Tikkurila, a na podłogę panele klon Hartley (Classen), które można kłaść na ogrzewaniu podłogowym.