Targ staroci Kraków - Hala Targowa. Kiedy się odbywa? Co można tu kupić i na co uważać?

2024-03-14 10:49

Targ staroci pod Halą Targową w Krakowie to miejsce, które warto odwiedzić niezależnie od tego, czy jest się turystą, czy mieszkańcem. Potężna powierzchnia jest tylko częściowo zadaszona, warto więc mieć na uwadze pogodę. Znajdziemy tu meble i drobiazgi, biżuterię, ceramikę i szkło. Od przedmiotów bardzo starych po wzornictwo z czasów PRL.

Targ staroci podczas Winobrania 2023 w Zielonej Górze
Autor: H.S

Spis treści

  1. Targ staroci Kraków - kiedy odbywa się targ pod Halą Targową?
  2. Co można kupić "pod Halą"? Czy jest drogo?
  3. Targ staroci w Krakowie. Fałszerze dzieł sztuki i kieszonkowcy - jak nie dać się naciągnąć i okraść?

Targ staroci Kraków - kiedy odbywa się targ pod Halą Targową?

Targ staroci odbywa się w każdą niedzielę w godzinach 9:00-14:00. Najlepiej być na miejscu od rana - dzięki temu zwiększymy szansę na lepsze znaleziska.

Co można kupić "pod Halą"? Czy jest drogo?

Krakowski targ staroci pod Halą Targową jest uznawany za dość drogi, jednak można tu wciąż znaleźć niedrogie przedmioty. Grunt to cierpliwość i wygodne buty. Przedmioty sprzedają tu zarówno handlarze zabytkami, którzy liczą na bogatych turystów, ale i osoby, które po prostu chcą trochę dorobić lub pozbyć się nadmiaru w zbiorach. Warto pytać o ceny i się targować. Jeżeli nie mamy wiedzy o wzornictwie i wartości przedmiotów, najlepiej powstrzymać się przed kupnem droższych przedmiotów.

Zobacz także: Szkło i kryształ - różnice. Jak sprawdzić, czy kryształ jest prawdziwy? Autentyczność kryształu, bezpieczeństwo dla zdrowia

"Pod Halą" można kupić:

  • meble przedwojenne oraz z PRL-u,
  • starą porcelanę, fajans, porcelit - od zabytkowych kompletów, przez pojedyncze sztuki, po PRL-owskie ikony wzornictwa i figurki porcelanowe,
  • szkło - mniej lub bardziej wartościowe, a jednak zdarzają się np. projekty Horbowego czy szkło uranowe,
  • stare materiały i ubrania vintage,
  • biżuterię z różnych okresów,
  • niemiecką, holenderską i brytyjską ceramikę oraz bibeloty,
  • obrazy - choć tu lepiej uważać,
  • rowery,
  • starą elektronikę.

Targ staroci w Krakowie. Fałszerze dzieł sztuki i kieszonkowcy - jak nie dać się naciągnąć i okraść?

Na każdym targu staroci trzeba mieć na uwadze, że duże skupisko ludzi mogą chcieć wykorzystać złodzieje. Dlatego nie należy zabierać ze sobą dużych kwot i biżuterii, a najważniejsze rzeczy najlepiej schować do saszetki lub innego miejsca, które łatwo ochronić. Torebki i plecaki lepiej zostawić w domu.

O ile komunikaty o kieszonkowcach są odtwarzane z głośników na terenie targu, jeśli tylko jakiś zostanie zauważony, o tyle przed fałszerzami nie ostrzega nikt. Jak się przed nimi ustrzec? Najlepiej po prostu nie wierzyć w nic, co się słyszy i weryfikować w internecie wszystkie informacje.

Przede wszystkim jednak należy pamiętać, że gdyby rzeczywiście na strychu jakiegoś domu znaleziono zapomniane przez wszystkich dzieła znanego polskiego malarza lub malarki, takie obrazy czy inne dzieła nie znalazłyby się na targu staroci, a w domu aukcyjnym, by uzyskać za nie jak największą kwotę - nie zaś "okazyjnie, tysiąc złotych". Pieczątki bardzo łatwo podrobić, a zdobycie starych ram również nie jest trudne. Pośpiech sprzedawcy i sensacyjny ton powinien być dla nas pierwszym sygnałem alarmującym.

Zobacz także: Sygnatury porcelany PRL - sprawdź, co oznaczają litery na spodzie naczyń. Pieczątki na porcelicie, porcelanie i fajansie