Gdzie położyć dywan w domu? 10 miejsc, które wyglądają najlepiej z dywanami

2021-01-04 8:05 Barbara Ruppel
Dywany w mieszkaniu
Autor: materiały prasowe Gala Collezione

Dywan w domu pełni wiele funkcji. Nie tylko jest piękną dekoracją, która potrafi odmienić wnętrze i podnieść jego prestiż. Dywan skutecznie tłumi dźwięki, ociepla pomieszczenie, zapewnia nam komfort i bezpieczeństwo, odciąża stawy i kręgosłup, a także pochłania kurz i brud, by nie roznosił się po całym pokoju. W jakich pomieszczeniach w domu powinniśmy położyć dywan? O czym warto pamiętać?

Dywan w domu – salon, jadalnia, sypialnia, pokój dziecięcy, gabinet

Dywan w każdym pomieszczeniu będzie rządził się swoimi prawami, dlatego zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu i koloru, sprawdźmy, o czym warto pamiętać wybierając dywan do salonu, jadalni, pokoju dziecięcego czy łazienki.

1. Salon – jeśli dysponujemy przestronnym salonem, warto wybrać duży dywan. Proporcje długiego i wąskiego salonu poprawimy, rozkładając w nim dwa mniejsze dywany o kwadratowym lub okrągłym kształcie. Popularnym ustawieniem dywanu w salonie jest strefa wypoczynkowa, a więc tak, by sofa, stolik kawowy i fotel znajdowały się w całości na dywanie lub na niego zachodziły. Dywan w mieszkaniu może również wydzielać strefy w danym pomieszczeniu, co sprawdza się szczególnie w nowoczesnych salonach, połączonych z kuchnią. W tego typu wnętrzach za pomocą kilku mniejszych dywanów podzielimy przestrzeń na strefę wypoczynkową, jadalnianą i kuchenną.

2. Jadalnia – podobnie jak w przypadku dywanu salonowego, dywan w jadalni powinien być wystarczająco duży, by pomieścić stół oraz krzesła. Dobrze, by był przynajmniej 1 m szerszy z każdej strony niż blat stołu – ułatwi to odsuwanie krzeseł i zapobiegnie podwijaniu się krawędzi dywanu. Najlepsze dywany do jadalni to modele o krótkim runie wykonane z włókien sztucznych. Są one łatwe w utrzymaniu czystości i odporne na plamy, a brud i okruchy trudniej w nie wnikają

Postarzane DYWANY do salonu: HOT trendy stylizacje podłogi
Autor: materiały prasowe Maraa Carpets / Carpets & More Dywan ręcznie tkany szarobrązowy. Źródło: Maraa Carpets / w sklepach Carpets & More.

3. Sypialnia – tutaj warto postawić na wygodę i komfort. Kupując dywan do sypialni wybierzmy miękkie modele typu shaggy z długim włosiem – sprawi on, że sypialnia będzie ciepła i przytulna. Ponadto, dobry dywan w sypialni dobrze wytłumi pokój tak, by nie dochodziły do nas hałasy z zewnątrz. Dywan w sypialni ustawmy tak, by wystawał kilkadziesiąt centymetrów poza krawędzie łóżka. Możemy także wybrać dwa mniejsze dywany i ustawić je po obu stronach łóżka.

4. Pokój dziecięcy – w takim wnętrzu przyda się dywan do zadań specjalnych, a więc taki, który jest nie tylko wygodny, ale również odporny na zabrudzenia i łatwy w utrzymaniu czystości. Najlepsze dywany dla dzieci wykonane są z akrylu lub poliestru, koniecznie z antypoślizgowym podbiciem silikonowym, które zapewni naszemu maluchowi bezpieczeństwo podczas intensywnych zabaw. Poliester i akryl doskonale sprawdzą się także w pokoju małego alergika, ponieważ nie rozwijają się w nich grzyby, pleśń i inne szkodliwe drobnoustroje.

5. Gabinetdomowe biuro możemy urządzić na wiele sposobów, ale warto zaopatrzyć je w miękki, przyjemny w dotyku dywan. Ustawmy biurko oraz krzesło na obszernym dywanie, zabezpieczonym matą antypoślizgową.

Dywan w domu – przedpokój, kuchnia, schody, łazienka, taras

6. Przedpokój – przedpokój to wizytówką domu, to pierwsze miejsce, które widzą goście, gdy przekraczają próg naszego mieszkania. Dobrze byłoby zadbać, by dywan w przedpokoju był zadbany i w dobrej kondycji. Pamiętajmy również, że najlepsze w przedpokojach są ciemne dywany o krótkim włosiu, wykonane z włókien syntetycznych. Przyjmuje się, że dywan do przedpokoju powinien być o 10 centymetrów węższy od korytarza i o 50 cm krótszy od długości holu.

7. Kuchnia – może się wydawać, że kuchnia to dość nietypowe miejsce na dywan, ale coraz częściej możemy znaleźć chodniki, dywaniki i maty w tym pomieszczeniu. Trudno się dziwić – zapewniają one wygodę i ciepło podczas prac kuchennych. Dobrze jest wybrać dywany do kuchni ze sztucznego włókna z krótkim runem lub modele tkane na płasko.

Trójwymiarowy dywan w salonie
Autor: materiały prasowe Checker Grey, filc poliestrowy, 150x150 cm, 565 zł, melyo.pl

8. Schody – dywan na schodach zapewnia bezpieczeństwo i odpowiednią amortyzację w razie upadku. Najczęściej obijamy wykładziną dywanową jedynie stopnie, chociaż coraz chętniej, wzorując się modą angielską i amerykańską, pokrywamy miękkim dywanem całą powierzchnię schodów. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, najlepiej wynająć specjalistów, którzy precyzyjnie się tym zajmą.

9. Łazienka – miękki chodniczek w stylu shaggy lub dywan tkany na płasko ociepli stopy i zapewni nam bezpieczeństwo (uwaga na mokre płytki!), gdy wyjdziemy spod prysznica czy z wanny.

10. Taras – dywan na tarasie czy balkonie to rozwiązanie bardzo praktyczne. Dostępne na rynku specjalne dywany na taras świetnie radzą sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi i są proste w utrzymaniu czystości. Dywan na tarasie zapewni wygodę i ciepło naszym stopom, może posłużyć również jako miejsce do siedzenia.

Dywan w jadalni BRW
Autor: materiały prasowe Kolor dywanu powinien być dopełnieniem przewodniej barwy wnętrza urządzonego meblami z kolekcji Antwerpen Black Red White.